لیست اخبار

اخبار مورد نظر خود را جستجو کنید
گروه بندی
ابطال سند رسمی مالکیت اموال غیرمنقول با سند عادی ابطال سند رسمی مالکیت اموال غیرمنقول با سند عادی

چهل و هفتمین جلسه نقد رأی دادگاه تجدیدنظر استان تهران با موضوع «امکان ابطال سند رسمی مالکیت اموال غیرمنقول به استناد سند عادی» روز سه شنبه ۱۳ مهرماه ۱۳۹۵، ساعت ۸ صبح در سالن ولایت دادگاه تجدیدنظر استان تهران با حضور قضات این دادگاه و همچنین قضات شعب بدوی و تجدیدنظر صادرکننده رأی برگزار شد. درباره موضوع فوق پیش‌تر آرایی با احکام متعارض صادر شد و قضات موافق و مخالف به تجزیه و تحلیل دو رأی از آراء صادر شده در این موضوع پرداختند اما چون امکان طرح همه مباحث در جلسه فراهم نشد، مقرر شد جلسه دیگری به موضوع اختصاص یابد و به این دلیل رأی گیری به عمل نیامد و به جلسه آتی موکول شد که به مجرد برگزاری، نتیجه اخذ و در همین بخش منتشر خواهد شد.

مشاهده بیشتر
اجرت المثل چیست؟ اجرت المثل چیست؟

اجرت المثل مبلغی است که توسط عرف برای جبران خسارت در برخی از موارد تعیین می‌شود.

مشاهده بیشتر
اقسام رهن اقسام رهن

وقتی کسی به دیگری بدهکار است می‌توانید مالی را به عنوان وثیقه در اختیار طلبکار خود بگذارد.

مشاهده بیشتر
الزام به اخذ پایان کار الزام به اخذ پایان کار

یکی از مراحل اداری که پس از پایان یافتن کار ساختمان باید طی شود، اخذ گواهی پایان کار ساختمان است. سندی که پس از پایان کلیه عملیات ساختمانی بر اساس تقاضای مالک یا وکیل قانونی آن توسط شهرداری و با توجه به شناسنامه فنی و ملکی ساختمان صادر می گردد. با این حال گاهی صدور این گواهی با مشکل مواجه شده و نیازمند بهره گیری از وکلای ملکی و دانش حقوقی آنها به منظور برطرف نمودن چنین مشکلاتی است. در این جا مفهومی با نام الزام به اخذ پایان کار مطرح می شود. الزام به اخذ پایان کار جز امور ضروری هر پروژه ساختمانی به منظور انتقال رسمی سند است که باید متعهد از جمله سازنده یا مالک برحسب التزام انجام دهد.

مشاهده بیشتر
الزام به انجام تعمیرات اساسی عین مستاجره(مورد اجاره) الزام به انجام تعمیرات اساسی عین مستاجره(مورد اجاره)

اجاره عقدی است که به موجب آن مستاجر مالک منافع عین مستاجره می شود اجاره دهنده را موجر و اجاره کننده را مستاجر و مورد اجاره را عین مستاجره گویند.[شرح جامع قانون مدنی، دکتر بیات، صفحه 422] تملیک(مالک شدن) منافع ملک توسط مستاجر رایگان نیست و مستاجر در برابر موجرمتعهد است مالی را که معمولا مقداری پول است بپردازد[عقود معین، کاتوزیان، صفحه 123] از طرفی تعمیرات و کلیه مخارجی که در عین مستاجره برای امکان انتفاع(بهره مندی و استفاده نمودن) از آن لازم است به عهده مالک (موجر) است.

مشاهده بیشتر
اموال مادی و غیر مادی اموال مادی و غیر مادی

مال و جمع آن، یعنی اموال، یکی از موضوعات مهم مورد مطالعه علم حقوق و حقوق مدنی است.

مشاهده بیشتر
انتقال سند بعد از فوت موکل انتقال سند بعد از فوت موکل

به دلیل اینکه عقد وکالت با فوت یکی از طرفین پایان می‌یابد، انتقال سند بعد از فوت موکل، امکان پذیر نیست و نیاز به رضایت ورثه وی دارد.

مشاهده بیشتر
انتقال مال غیر چیست؟ انتقال مال غیر چیست؟

جرم انتقال مال غیر یعنی اینکه انتقال‌دهنده بدون آنکه مالک مال باشد، بر خلاف واقع و به نحو متقلبانه خود را مالک یا دارای اختیار قانونی معرفی و با قصد اضرار اقدام به انتقال مال غیر می‌کند.

مشاهده بیشتر
تشخیص اصالت سند مالکیت تشخیص اصالت سند مالکیت

تشخیص اصالت سند مالکیت با طی مراحلی امکان پذیر است.

مشاهده بیشتر
تفاوت صلح نامه ملک با مبایعه نامه چیست؟صلح نامه چیست؟مبایعه نامه چیست؟ تفاوت صلح نامه ملک با مبایعه نامه چیست؟صلح نامه چیست؟مبایعه نامه چیست؟

باتوجه به معنی صلح ،هدف از عقد صلح نامه ملکی میتواند ایجاد سازش و رفع اختلاف بین افراد باشد، اما لزوما نیازی به مطرح بودن یک دعوای ملکی برای تنظیم و عقد معاملات صلح نامه ای نیست.

مشاهده بیشتر
تفکیک ملک مشاع تفکیک ملک مشاع

تفکیک در عرف ثبتی عبارت است از تقسیم مال غیر منقول به قطعات کوچکتر، مثلا قطعه زمینی است به مساحت پنج هزار متر، که مالک یا مالکین آن تصمیم دارند آن را به قطعات دو تا بیست متری تقسیم نمایند.

مشاهده بیشتر
حق ارتفاق و انواع آن حق ارتفاق و انواع آن

حق ارتفاق، حقی است که شخصی، در ملک فرد دیگری دارد و حق ارتفاق تبعی، طبیعی و قراردادی، از انواع آن هستند.

مشاهده بیشتر
حق عینی چیست؟ حق عینی چیست؟

حق عینی یکی از انواع حقوق مالی است که در مقابل حق دینی قرار می‌گیرد.

مشاهده بیشتر
دعوای افراز [تفکیک] املاک مشاعی دعوای افراز [تفکیک] املاک مشاعی

دعوای افراز [تفکیک] املاک مشاعی که جریان ثبتی آن خاتمه یافته باشد در صلاحیت اداره ثبت اسناد و املاک محل وقوع ملک قرار دارد.

مشاهده بیشتر
دعوای الزام به تحویل ملک معوض دعوای الزام به تحویل ملک معوض

معاوضه اختصاص به مبادله کالا به کالا دارد و ملاک عرفی در عقد معاوضه برای تمیز از عقد بیع مبادله کالا به کالا می باشد. گاهی عوض یک معامله ملک است و آن حالتی است که یک طرف معامله در قبال و عوض مال یا ملکی که گرفته ملکی را می دهد.

مشاهده بیشتر
دعوای خرید و فروش و معامله معارض دعوای خرید و فروش و معامله معارض

معامله معارض جرمی شبیه کلاهبرداری است و مستوجب مجازات جداگانه­ی مقرر شده در ماده 117 قانون ثبت اسناد و املاک است.

مشاهده بیشتر
دعوای درخواست دریافت مطالبه اجرت المثل دعوای درخواست دریافت مطالبه اجرت المثل

اجرت المثل از دو کلمه اجرت ( به معنی عوض ) و مثل (به معنی شبیه ، مانند ) تشکیل شده است.

مشاهده بیشتر
دعوای سند مالکیت معارض دعوای سند مالکیت معارض

اگر دو سند مالکیت جزئا یا کلاً از حیث اصل ملکی که موضوع آنهاست یا از حیث حدود ملک یا حقوق ارتفاقی با هم تعارض داشته باشند و این تعارض با رای هیات نظارت ماده ۶ قانون ثبت احراز شود سند مالکیتی که ثبت آن نسبت به دیگری موخر است سند مالکیت معارض تلقی می شود.

مشاهده بیشتر
دعوای قلع و قمع مستحدثات دعوای قلع و قمع مستحدثات

قلع و قمع به معنی ریشه کن کردن و از بیخ در آوردن است و در اصطلاح حقوقی اگر شخص بدون منشاء قانونی و یا قراردادی در ملک دیگری بنا احداث کند و یا درخت بکارد مالک می تواند دادخواست قلع و قمع آن بنا را به دادگاه تقدیم کند.

مشاهده بیشتر
دعوی تخلیه ید چیست؟ دعوی تخلیه ید چیست؟

قانون با شناسایی حق مالکیت برای افراد به آن‌ها این اجازه را داده است تا از اموال و وسایل خود استفاده کنند.

مشاهده بیشتر
دعوی خلع ید و ارکان آن دعوی خلع ید و ارکان آن

دعوی خلع ید، دعوایی است که بر اساس آن مالک یک مال غیرمنقول که مالش بدون اجازه و رضایت او در تصرف دیگری قرار گرفته، با اثبات مالکیت خود از دادگاه تقاضا می‌کند.

مشاهده بیشتر
رأی شماره های ۲۵۲۸ و ۲۵۲۹ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با موضوع حکم مقرر در رأی شماره ۱۲۸۳۰/۴/۳۰ مورخ ۱۳۷۲/۱۱/۹ شورای عالی مالیاتی که ضمن تفکیک بین موجرین مقرر کرده است که: «مستأجرینی که ملک مورد استفاده آنها به صورت دست دوم از غیرمالک اجاره گردیده است، مکلّف به اجرای حکم تبصره۹ الحاقی مورد بحث نخواهندبود»، به دلیل خارج کردن موارد مربوط به اجاره دست دوم ابطال شد رأی شماره های ۲۵۲۸ و ۲۵۲۹ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با موضوع حکم مقرر در رأی شماره ۱۲۸۳۰/۴/۳۰ مورخ ۱۳۷۲/۱۱/۹ شورای عالی مالیاتی که ضمن تفکیک بین موجرین مقرر کرده است که: «مستأجرینی که ملک مورد استفاده آنها به صورت دست دوم از غیرمالک اجاره گردیده است، مکلّف به اجرای حکم تبصره۹ الحاقی مورد بحث نخواهندبود»، به دلیل خارج کردن موارد مربوط به اجاره دست دوم ابطال شد

موضوع شکایت و خواسته: ابطال رأی هیأت عمومی شورای عالی مالیاتی به شماره ۱۲۸۳۰/۴/۳۰ ـ ۱۳۷۲/۱۱/۹

مشاهده بیشتر
رأی شماره ۲۴۶۶ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با موضوع «نامه شماره ۱۳۹۸۵۵۹۳۲۱۰۳۰۰۰۳۲۸ ـ ۱۳۹۸/۶/۹ مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که مقرر داشته است که: «... صرف پذیرش وکالتنامه عادی تنظیمی بین وکیل دادگستری و موکل ایشان که مورد پذیرش محاکم قضایی قرار می‌گیرد، موجب رسمیت بخشیدن به سند عادی وکالتنامه نمی‌باشد، بلکه صرفاً مجوزی خواهدبود برای دفاع وکیل از حقوق موکل خود در محاکم قضایی» ابطال شد» رأی شماره ۲۴۶۶ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با موضوع «نامه شماره ۱۳۹۸۵۵۹۳۲۱۰۳۰۰۰۳۲۸ ـ ۱۳۹۸/۶/۹ مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که مقرر داشته است که: «... صرف پذیرش وکالتنامه عادی تنظیمی بین وکیل دادگستری و موکل ایشان که مورد پذیرش محاکم قضایی قرار می‌گیرد، موجب رسمیت بخشیدن به سند عادی وکالتنامه نمی‌باشد، بلکه صرفاً مجوزی خواهدبود برای دفاع وکیل از حقوق موکل خود در محاکم قضایی» ابطال شد»

موضوع شکایت و خواسته: ابطال نامه شماره ۱۳۹۸۵۵۹۳۲۱۰۳۰۰۰۳۲۸ ـ ۱۳۹۸/۶/۹ مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

مشاهده بیشتر
روش‌های اثبات مالکیت روش‌های اثبات مالکیت

مالکیت، یک حق دائمی است، به این معنا که مالکیت فرد برای مدت محدودی نبوده و به اصطلاح دارای تاریخ انقضا نیست.

مشاهده بیشتر
روش‌های اثبات مالکیت روش‌های اثبات مالکیت

روش‌های اثبات مالکیت و راه‌های اثبات مالک بودن، زمانی مطرح می‌شود که میان دو شخص در مالکیت یک مال اختلاف حاصل شده باشد.

مشاهده بیشتر
شرایط وکالت فروش ملک شرایط وکالت فروش ملک

وکالت فروش ملک آن است که فروشنده، با مراجعه به دفتر اسناد رسمی، به خریدار وکالت دهد تا کلیه امور لازم برای انتقال ملک به خودش را، حتی بدون حضور فروشنده، انجام دهد.

مشاهده بیشتر
صورت مجلس تفکیکی آپارتمان صورت مجلس تفکیکی آپارتمان

صورت مجلس تفکیکی آپارتمان، سندی صادره از سوی اداره ثبت اسناد و املاک محل وقوع ملک بوده که نشان دهنده مشخصات بخش‌های تفکیک شده آپارتمان بوده و در گرفتن سند رسمی، کاربرد دارد.

مشاهده بیشتر
مال بدون مالک و انواع آن مال بدون مالک و انواع آن

قانون موظف است تکلیف اموال بدون مالک را مشخص کند.

مشاهده بیشتر
مالکیت تبعی چیست؟ مالکیت تبعی چیست؟

مالکیت تبعی، مالکیتی است که به واسطه مالکیت اصلی ناشی از قرارداد، ارث، اخذ به شفعه یا حیازت مباحات، بر ثمرات و متعلقات مال منقول یا غیر منقول مورد مالکیت، ایجاد می‌شود.

مشاهده بیشتر
مستثنیات دین شامل چه مواردی می شود؟ مستثنیات دین شامل چه مواردی می شود؟

مبحث راجع به مستثنیات دین زمانی اهمیت پیدا می کند که شخصی به عنوان محکوم علیه به حکم دادگاه، ملزم به پرداخت دیون و بدهی خود بوده، ولی از پرداخت دیون خود به شخص طلبکار خودداری کرده و اقدام به پرداخت نمی کند.در این شرایط شخص طلبکار برای استیفا طلبش می تواند خواستار توقیف اموال مدیون از واحد اجرای احکام دادگستری شود.

مشاهده بیشتر