لیست اخبار

اخبار مورد نظر خود را جستجو کنید
گروه بندی
" تعزیرات" مرجع "رسیدگی" به تخلفات است نه مرجع "کشف" تخلفات

رییس سازمان تعزیرات حکومتی گفت: سازمان تعزیرات به لحاظ مقررات قانونی مرجع رسیدگی به تخلفات است؛ نه مرجع نظارت و کشف تخلفات.

مشاهده بیشتر
"احاله" و موارد آن در قانون آیین دادرسی کیفری

فصل هفتم قانون آیین دادرسی کیفری از مواد ۴۱۸ تا ۴۲۰ به موضوع «احاله» پرداخته است.

مشاهده بیشتر
"خاله قاتل" ۱۴ سال پس از قتل، از قصاص نجات یافت

یک زن که ۱۴ سال پیش به جرم قتل خواهرزاده خود به قصاص محکوم شده بود، با بخشش خانواده مقتول و کمک خیرین و واحد صلح و سازش دادسرای تهران از زندان آزاد شد.

مشاهده بیشتر
"صلاحیت" در رسیدگی‌ به جرایم نیروهای مسلح

فصول سوم بخش‌ هشتم قانون آیین دادرسی کیفری از مواد ۵۹۷ تا ۶۰۱ به صلاحیت رسیدگی به پرونده ها در سازمان قضایی نیروهای مسلح پرداخته است.

مشاهده بیشتر
"قتل سردفتر بروجردی" فرصت تسویه‌حساب سردفتران انحصار‌طلب با مردم!

قتل اخیر سردفتر بروجردی که قربانی اختلاف ملکی دو برادر شد، ابزار نفرت‌‌پراکنی جمعی از سردفتران انحصار‌طلب علیه تعدادی از همکاران و برخی رسانه‌ها شد برای انتقام از مردم در موضوع عدم الزام به تنظیم سند خودرو در دفاتر و اجرای قانون تسهیل صدور مجوزها!

مشاهده بیشتر
"قصاص" در قانون مجازات اسلامی

کتاب سوم قانون مجازات اسلامی مصوب ۹۲ با اصلاحات سال ۹۹ به مبحث قصاص و انواع آن پرداخته است.

مشاهده بیشتر
"منافقین" به پرداخت ۷۶۶۰ میلیارد تومان محکوم شدند

سخنگوی قوه قضاییه گفت: دادگاه حکم پرونده منافقین را صادر کرده است و سرکرده گروهک منافقین به پرداخت حدود ۷۶۶۰ میلیارد تومان در حق آسیب دیدگان و کسانی که خسارت مادی و معنوی به ان‌ها وارد شده محکوم شده است و حکم پرونده لازم الاجراست.

مشاهده بیشتر
"کودکان کار" به‌استثمار گرفته شده‌‌اند/ شهرداری حق جمع‌آوری کودکان کار را ندارد!

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه شهرداری می‌تواند در سد‌معبر، ورود و جمع‌آوری کند اما در بحث کودکان کار این اجازه را ندارد، گفت: درصدی از کودکان کار در استثمار گروه‌های سازمان‌یافته هستند که حتی شاید منفعتی از درآمد آنها به خانواده‌ این کودکان نرسد!

مشاهده بیشتر
. اولین نشست شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران برگزار شد . اولین نشست شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران برگزار شد

نشست شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران با حضور دستگاه‌های متولی در دادگستری استان تهران برگزار شد.

مشاهده بیشتر
«اخلاق» در مسلخ «جهل» «اخلاق» در مسلخ «جهل»

نایب رئیس انجمن علمی حقوق کودک ایران ضمن اشاره به قتل هولناک زن جوان اهوازی بدست همسرش گفت: پیامدِ ناخوشایند این جنایت، انتشار گسترده تصاویر آن و ولعِ بیمارگونه‌ای است که پا از دایره آگاه سازی و اطلاع رسانی فراتر گذاشته، رشته‌ای از انزجار و نفرت پراکنی ایجاد می کند، عقده گشایی‌ها و تسویه حساب‌های سیاسی را پیش می‌کشد؛ مسئله‌ای که شناعت حادثه را تشدید کرده و با ایجاد تناقض گونه‌ای از قبح‌زایی و قبح زدایی، بیم خطر را بیشتر و مسأله را بغرنج‌تر کرده است.

مشاهده بیشتر
«ارجاع پرونده‌های ناقص به دادگاه تجدیدنظر» از عوامل بروز اطاله دادرسی است «ارجاع پرونده‌های ناقص به دادگاه تجدیدنظر» از عوامل بروز اطاله دادرسی است

رئیس کل دادگستری استان تهران با تاکید بر اهمیت کار مدیران دفاتر شعب قضایی، گفت: مدیران دفاتر شعب قضایی نقش مفیدی در «فرایند رسیدگی‌ها» و «پاسخ‌گویی به مراجعان، مردم و اصحاب پرونده» دارند.

مشاهده بیشتر
«ارش» چیست؟ «ارش» چیست؟

ارش، نوعی مجازات نقدی است که در جنایت علیه تمامیت جسمانی اشخاص، مجرم باید به مجنی علیه یا قربانی جرم بپردازد.

مشاهده بیشتر
«اصغر جهانگیر» معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه شد «اصغر جهانگیر» معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه شد

سخنگوی دستگاه قضا از انتصاب اصغر جهانگیر به سمت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع از جرم قوه قضاییه خبر داد.

مشاهده بیشتر
«تامین دلیل» چه‏ موقع لازم است ؟دادخواست«تامین دلیل»چه موقع باید داده شود؟ «تامین دلیل» چه‏ موقع لازم است ؟دادخواست«تامین دلیل»چه موقع باید داده شود؟
کیفری 1401/05/09

دادخواست تامین دلیل مثل سایر دادخواست‏ها بایستی روی فرم چاپی دادخواستهای معمولی «بدوی» و به تعداد طرفهای تامین دلیل‏ به علاوه یک نسخه باشد.

مشاهده بیشتر
«تسریع در ارائه خدمت به واقفین» و «شفافیت در موقوفات» با راه‌اندازی نظام هویت هوشمند موقوفات «تسریع در ارائه خدمت به واقفین» و «شفافیت در موقوفات» با راه‌اندازی نظام هویت هوشمند موقوفات

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: راه‌اندازی سامانه نظام هویت هوشمند موقوفات هم موجب تسریع در ارائه خدمت به واقفین می‌شود، هم شفافیت در موقوفات را فراهم می‌کند و هم به ثبت سریع تعداد زیادی شخص حقوقی کمک می‌نماید.

مشاهده بیشتر
«تعیین تکلیف سریع پرونده‌های معوق» و «بررسی دلایل طولانی شدن روند رسیدگی به برخی پرونده‌ها»؛ از دستورکارهای دستگاه قضایی در دوره تحول و تعالی «تعیین تکلیف سریع پرونده‌های معوق» و «بررسی دلایل طولانی شدن روند رسیدگی به برخی پرونده‌ها»؛ از دستورکارهای دستگاه قضایی در دوره تحول و تعالی

رئیس دستگاه قضا در جریان جلسه اخیر شورای عالی قوه قضاییه به طور خاص به رئیس کل دادگستری استان تهران مأموریت داد که ظرف یک هفته با آمارگیری از شعب تجدیدنظر، وضعیت پرونده‌هایی که بیش از یک سال از تعیین تکلیف آن‌ها گذشته را مورد بررسی قرار دهند.

مشاهده بیشتر
«حمایت از پناه‌جویان و پناهندگان یک تکلیف حقوق بشری است» «حمایت از پناه‌جویان و پناهندگان یک تکلیف حقوق بشری است»

معاونت ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی معاونت حقوقی ریاست جمهوری، با انتشار نامه ای به کمیسر عالی پناهندگان سازمان ملل متحد ، خواستار حمایت از پناه جویان به موجب تکلیف حقوق بشری شد.

مشاهده بیشتر
«رئیس مرکز توسعه دانش و پژوهش‌های سلامت اداری و مبارزه با فساد» منصوب شد «رئیس مرکز توسعه دانش و پژوهش‌های سلامت اداری و مبارزه با فساد» منصوب شد

رئیس مرکز توسعه دانش و پژوهش‌های سلامت اداری و مبارزه با فساد با حکمی از سوی رئیس سازمان بازرسی کل کشور تعیین شد.

مشاهده بیشتر
«رسیدگی به ادله اثبات» در قانون آیین دادرسی کیفری چگونه است؟ «رسیدگی به ادله اثبات» در قانون آیین دادرسی کیفری چگونه است؟

فصل دوم از بخش سوم قانون «آیین دادرسی کیفری» به «رسیدگی به ادله اثبات» پرداخته است.

مشاهده بیشتر
«رسیدگی در دادگاه اطفال و نوجوانان» چگونه است؟ «رسیدگی در دادگاه اطفال و نوجوانان» چگونه است؟

فصل ششم قانون آیین دادرسی کیفری از مواد ۴۰۸ تا ۴۱۷ به موضوع «رسیدگی در دادگاه اطفال و نوجوانان» پرداخته است.

مشاهده بیشتر
«رسیدگی در دادگاه های کیفری» به چه صورت است؟ «رسیدگی در دادگاه های کیفری» به چه صورت است؟

مبحث اول از فصل سوم قانون «آیین دادرسی کیفری» از مواد ۳۳۵ تا ۳۵۷ به موضوع «رسیدگی در دادگاه های کیفری » و «کیفیت شروع به رسیدگی» پرداخته است.

مشاهده بیشتر
«سند تحول و تعالی» و «سند تحول دیجیتال» دو ماموریت مهم سازمان ثبت اسناد «سند تحول و تعالی» و «سند تحول دیجیتال» دو ماموریت مهم سازمان ثبت اسناد

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به این‌که «سند تحول و تعالی» و «سند تحول دیجیتال» دو ماموریت مهم این سازمان هستند، گفت: ایجاد «سند تحول دیجیتال» علاوه بر موضع کنونی سازمان، چشم انداز آتی آن را در انتهای برنامه بلند مدت تحول تبیین می‌کند.

مشاهده بیشتر
«شبکه شاد» جزو ارکان «نظام تعلیم و تربیت» است «شبکه شاد» جزو ارکان «نظام تعلیم و تربیت» است

سرپرست وزارت آموزش و پرورش در حاشیه بازدید از همراه اول، گفت: برگشت به شرایط قبل از کرونا متصور نیست، لذا در صورت بازگشایی تمام مدارس، این شبکه به عنوان شبکه دانش آموزی جزو ارکان نظام تعلیم و تربیت است و به عنوان بخشی از فعالیت های آموزشی، ممکن است به یکی از سه حالت؛ مکملی، مقومی و یا اصلی برای دانش آموزان ارائه شود.

مشاهده بیشتر
«طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب‌ و کار» تایید شد «طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب‌ و کار» تایید شد

سخنگوی شورای نگهبان از تایید «طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب‌ و کار» خبر داد.

مشاهده بیشتر
«طرح تمدید زمان تحویل قیر ۱۴۰۰» رد شد «طرح تمدید زمان تحویل قیر ۱۴۰۰» رد شد

سخنگوی شورای نگهبان از رد «طرح تمدید زمان تحویل قیر سال ۱۴۰۰» در این شورا خبر داد.

مشاهده بیشتر
«طرح جهش تولید دانش‌بنیان» در انتظار اصلاح دوباره «طرح جهش تولید دانش‌بنیان» در انتظار اصلاح دوباره

سخنگوی شورای نگهبان ابراز امیدواری کرد با اصلاح «طرح جهش تولید دانش‌بنیان» توسط مجلس شورای اسلامی، این مصوبه در سال جاری تصویب و اجرا شود.

مشاهده بیشتر
«طرح شفافیت» به مجلس برگردانده شد/ خط قرمزمان جایی است که حقوق مردم تضمین نشده باشد «طرح شفافیت» به مجلس برگردانده شد/ خط قرمزمان جایی است که حقوق مردم تضمین نشده باشد

سخنگوی شورای نگهبان خبر داد که «طرح دو فوریتی شفافیت قوای سه‌گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها» به مجلس برگردانده شد.

مشاهده بیشتر
«قانون تسهیل» و آزمون بزرگ قوه قضاییه «قانون تسهیل» و آزمون بزرگ قوه قضاییه

اعمال صلاحیت سنجی علمی بر مبنای نمره و شایسته‌سالاری، یا اجرای آموزه‌های بیانیه‌ای که پذیرش هر فرد حتی با کمترین معدل را تجویز می‌‌‌کند؟

مشاهده بیشتر