about flasj

کلینیک حقوقی ایران

کلینیک حقوقی ایران بعنوان رکن حقوقی شبکه دانشگاه های مجازی جهان اسلام (CINVU) شناخته می شود. این شبکه طبق مفاد منشور «سازمان همکاری اسلامی» که بر لزوم همکاری میان کشورهای عضو این سازمان تاکید دارد ، بر اساس ماده 15 قطعنامه چهاردهمین نشست مجمع عمومی «کمیته همکاری‌های علمی و فناوری» سازمان و به منظور تقویت ارتباطات و ارتقاء همکاری‌های فناوری و تحقیقات دانشگاهی، آموزشی، و عملی میان کشورهای اسلامی، تشکیل شده است. ستاد این شبکه در شهر تهران قرار دارد و دولت جمهوری اسلامی ایران به عنوان میزبان این شبکه، پذیرفته است با ارائه پشتیبانی‌های اجرایی، مالی و علمی مقتضی، شبکه دانشگاه‌های مجازی دنیای اسلام را به سازمانی موفق و کارآمد در چارچوب کمیته همکاری‌های علمی و فناوری و سازمان همکاری اسلامی بدل نماید. کلینیک حقوقی ایران ، در این شبکه مهم بین المللی ماموریت دارد تا برنامه ی «دیپلماسی حقوقی» را با تمرکز بر حمایت از فعالیت های اقتصادی فیمابین بخش های خصوصی کشورهای عضو از طریق نقش محوری جامعه ی بزرگ وکلای ایرانی پیگیری نماید.

Law image Law image

چشم انداز کلینیک حقوقی ایران

جهان امروزِ ما تنواره ای واحد است که روابط انسانی متاثر از تکنولوژی ICT نظم نوینی را بر تعاملات اجتماعی وی حاکم ساخته است و متاثر از آن نیازهای متنوع بیشماری در حوزه های مختلف بوجود آمده است که از مهمترین آنها ، نیاز مبرم مردم به خدمات حقوقی یکپارچه، تخصصی و جامع است. نیازی بسیار ضروری که در قالب روش های اداری سنتی و متداول قابل پاسخ گفتن و برطرف نمودن نیست.

در حال حاضر ما از یک سو با انبوهی از دانش آموختگانِ بیکار حقوق مواجه هستیم که روندی رو به افزایش دارد و از طرفی با میلیون ها پرونده ثبت شده دست به گریبانیم که بی گمان کم توجهی وکلا و حقوقدان های کشور به تخصص گرایی در حوزه خدمات حقوقی در شکل گیری چنین روند غلطی بی تاثیر نبوده است. بر این اساس انجام فعالیت تخصصی مستلزم فعالیتِ گروهی در قالب موسسات حقوقی و با استفاده از مظاهر پیشرفت تکنولوژی، بویژه ICT است.

بسیاری از اندیشمندان علم حقوق بر این باور هستند که وقتی «یک وکیل به صورت انفرادی و در دفتر وکالت خود فعالیت می‌نماید، نمی‌تواند فعالیت خود را در یک حوزه خاص متمرکز کند. کما اینکه با توجه به تعداد مراجعین به یک دفتر وکالت، اگر وکیل بخواهد خود را به یک رشته تخصصی محدود نماید، بخش قابل توجهی از مراجعین و موکلین خود را از دست خواهد داد. با این وصف یعنی با وجود بیش از ۴۰ هزار وکیل دادگستری عضو کانون و انبوهی از بیکاران فارغ التحصیل رشته های حقوقی و وجود ده ها میلیون اختلافات حقوقی ثبت شده و ثبت نشده در کشور، راه مدیریت و ساماندهی امور در جهت تعمیق و توسعة استراتژیک خدمات حقوقی در سطوح مختلف جامعه چیست؟ چگونه می توان به انبوه سازی خدمات حقوقی پرداخت؟ چگونه می توان از خطاهای حرفه ای وکلا کاست؟ چگونه می توان سیستم نوینی را برای ارائه خدمات حقوقی جامع و یکپارچه به جامعه هدف ایجاد کرد؟ چگونه می توان سهم کانون های وکلا در بهداشت حقوقی سیستم های مالی و اقتصادی کشور را ارتقاء داد؟ و بالاخره آیا راه جدیدی برای تأمین بهینه حقوق شهروندی هموطنان دائر بر برخورداری از مشاوره های حقوقی مستمر و جامع وجود دارد یا خیر؟»

کلینیک حقوقی ایران پاسخ می دهد

پاسخ به سوالات فوق از رهگذر توسعه ارائه خدمات حقوقی با ابتنای بر کارِ گروهی است. تا زمانی که وکلا در قالب های سنتی دفاترِ حقوقی به ارائه خدمات ، آن هم عمدتاً در قالب قبول وکالت در دعاوی می پردازند، نمی توان انتظار داشت تا سطح کمی و کیفی ارائه و استفاده از خدمات حقوقی بهبود یابد. لذا ما بعنوان جمعی از دانش آموختگان علم حقوق در کشور جمهوری اسلامی ایران ، همگام با تصمیم مسئوولین محترم قوه قضاییه جهت ایجاد سامانه های مختلف خدمات حقوقی و قضایی ، اقدام به ایجاد «کلینیک حقوقی ایران» کرده ایم تا به چنین باوری جامه عمل بپوشانیم.

ایده ایجاد کلینیک های حقوقی به صورت سنتی سالهاست که توسط کشورهای توسعه یافته تمرین شده است و به عنوان تجربه ای مثبت از آن یاد می شود. در این ایده ، داوطلبان از میان دانشجویان رشته حقوق و مرتبط با آن ، به پاسخگویی نیازهای حقوقی گروه های مختلف و خصوصا آسیب پذیر اجتماعی می پردازند. در کلینیک های حقوقی علاوه بر كمك و مساعدت به گروه های آسیب پذیر و مستضعف ، دانشجویان حقوق نیز طی آشنایی با روش های عملی وكالت و مشاوره، مهارت های لازم را جهت حضور موثر در زندگی حرفه ای خود به دست می آورند. با درک اهمیت این پدیده ارزشمند ، کلینیک حقوقی ایران وابسته به شرکت فناوران مشاور حکمت راستین به همت جمعی از نخبگان دانشگاهی و با هدف ارائه خدمات حقوقی به ایرانیان سراسر جهان به ویژه قشر آسیب دیده و نیازمند و همچنین تجار و بازرگانان و مدیران و کارمندان دولتی و خصوصی راه اندازی گردیده است . این پروژه ضمن در نظرگرفتن اهداف خیرخواهانه در چارچوب طرح دسترسی به عدالت در بهره مندی از خدمات حقوقی و ارتقاء سواد حقوقی جامعه ایرانی و ارائه انواع خدمات حقوقی با همکاری موسسات معتبر حقوقی و اساتید برجسته دانشگاهی مبتنی بر مکانیزمی هوشمند که کمک شایانی به افراد خواهد کرد ، به اجرا در آمده است . و تاکنون نیز موفق به استقرار در پارک ملی فناوری های نرم و فرهنگی دانشگاه علم و فرهنگ زیر نظر جهاددانشگاهی در راستای شناسایی بعنوان طرح دانش بنیان شده است.

موسسین کلینیک حقوقی ایران بر این باور هستند که وکلا و حقوقدانها در مقام پیشگیری از بروز اختلافند و آنها در جوامع پیشرفته کارکردی ساری و جاری در زندگی مردم دارند نه اینکه صرفا با بروز اختلاف برای حل و فصل قضایا محلِ مراجعه باشند ، لذا تلاش ما این است که در کنار ایجاد دانشنامه بی بدیل حقوقی و مشاوره هوشمند در جهت نهادینه شدن فرهنگ استفاده از وکیل در جامعه ایرانی گام برداریم و همچنین به گونه ای ویژه و متمایز مردم را به آشنائی با سیستم حقوقی و قضایی کمک نماییم و به ملموس شدن حضور وکلا و علم حقوق در زندگی مردم عزیز ایران کمک نماییم . در همین راستا کلینیک حقوقی ایران از همکاران خود بویژه موسسات حقوقی و وکلا و قضات محترم و دانش آموختگان علم حقوق یا فقه و حقوق و طلاب حوزه های علمیه و همچنین دانشجویان رشته های مرتبط، با افتخار و صمیمانه جهت همکاری حرفه ای،علمی و آموزشی دعوت می کند. علاقمندان به همکاری می توانند درخواست خود را از طریق همکاری داوطلبانه یا حرفه ای ارسال نمایند .