لیست اخبار

اخبار مورد نظر خود را جستجو کنید
گروه بندی
" اموال منقوله و بدون مالک" در قانون مدنی

فصول دوم و سوم از باب اول کتاب اول جلد اول (در اموال) قانون مدنی به موضوعات «در اموال منقوله» و «در اموالی که مالک خاص ندارد» پرداخته است.

مشاهده بیشتر
" تعزیرات" مرجع "رسیدگی" به تخلفات است نه مرجع "کشف" تخلفات

رییس سازمان تعزیرات حکومتی گفت: سازمان تعزیرات به لحاظ مقررات قانونی مرجع رسیدگی به تخلفات است؛ نه مرجع نظارت و کشف تخلفات.

مشاهده بیشتر
"اجاره" در قانون مدنی

مباحث اول، دوم و سوم فصل چهارم باب سوم (در عقود معینه مختلفه) کتاب دوم (در اسباب تملک) قانون مدنی به موضوع "اجاره" پرداخته است.‌

مشاهده بیشتر
"احاله" و موارد آن در قانون آیین دادرسی کیفری

فصل هفتم قانون آیین دادرسی کیفری از مواد ۴۱۸ تا ۴۲۰ به موضوع «احاله» پرداخته است.

مشاهده بیشتر
"بیع شرط و معاوضه" در قانون مدنی

فصول دوم و سوم باب سوم کتاب دوم (در اسباب تملک) قانون مدنی به موضوعات "بیع شرط و معاوضه" پرداخته است.

مشاهده بیشتر
"تامین خواسته" در قانون آیین دادرسی مدنی

مبحث اول از فصل ششم (امور اتفاقی) باب سوم (دادرسی نخستین) قانون آئین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب (در امور مدنی) از مواد ۱۰۸ تا ۱۲۹ به موضوع "تامین خواسته" پرداخته است.

مشاهده بیشتر
"خاله قاتل" ۱۴ سال پس از قتل، از قصاص نجات یافت

یک زن که ۱۴ سال پیش به جرم قتل خواهرزاده خود به قصاص محکوم شده بود، با بخشش خانواده مقتول و کمک خیرین و واحد صلح و سازش دادسرای تهران از زندان آزاد شد.

مشاهده بیشتر
"سوگند" در قانون آیین دادرسی مدنی

مبحث هفتم از فصل دهم (رسیدگی به دلایل) باب سوم (دادرسی نخستین) قانون آئین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب (در امور مدنی) از مواد ۲۷۰ تا ۲۸۹ به موضوع "سوگند" پرداخته است.

مشاهده بیشتر
"صلاحیت" در رسیدگی‌ به جرایم نیروهای مسلح

فصول سوم بخش‌ هشتم قانون آیین دادرسی کیفری از مواد ۵۹۷ تا ۶۰۱ به صلاحیت رسیدگی به پرونده ها در سازمان قضایی نیروهای مسلح پرداخته است.

مشاهده بیشتر
"قتل سردفتر بروجردی" فرصت تسویه‌حساب سردفتران انحصار‌طلب با مردم!

قتل اخیر سردفتر بروجردی که قربانی اختلاف ملکی دو برادر شد، ابزار نفرت‌‌پراکنی جمعی از سردفتران انحصار‌طلب علیه تعدادی از همکاران و برخی رسانه‌ها شد برای انتقام از مردم در موضوع عدم الزام به تنظیم سند خودرو در دفاتر و اجرای قانون تسهیل صدور مجوزها!

مشاهده بیشتر
"قصاص" در قانون مجازات اسلامی

کتاب سوم قانون مجازات اسلامی مصوب ۹۲ با اصلاحات سال ۹۹ به مبحث قصاص و انواع آن پرداخته است.

مشاهده بیشتر
"مطالبه خسارت و اجبار به انجام تعهد" در قانون آیین دادرسی مدنی

فصول اول، دوم و سوم باب نهم قانون آئین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب (در امور مدنی) از مواد ۵۱۵ تا ۵۲۹ به موضوع "مطالبه خسارت و اجبار به انجام تعهد" پرداخته است.

مشاهده بیشتر
"منافقین" به پرداخت ۷۶۶۰ میلیارد تومان محکوم شدند

سخنگوی قوه قضاییه گفت: دادگاه حکم پرونده منافقین را صادر کرده است و سرکرده گروهک منافقین به پرداخت حدود ۷۶۶۰ میلیارد تومان در حق آسیب دیدگان و کسانی که خسارت مادی و معنوی به ان‌ها وارد شده محکوم شده است و حکم پرونده لازم الاجراست.

مشاهده بیشتر
"نیابت قضایی" چگونه است؟

مبحث هشتم از فصل دهم (رسیدگی به دلایل) باب سوم (دادرسی نخستین) قانون آئین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب (در امور مدنی) از مواد ۲۹۰ تا ۲۹۴ به موضوع "نیابت قضایی" در دعاوی پرداخته است.

مشاهده بیشتر
"کودکان کار" به‌استثمار گرفته شده‌‌اند/ شهرداری حق جمع‌آوری کودکان کار را ندارد!

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه شهرداری می‌تواند در سد‌معبر، ورود و جمع‌آوری کند اما در بحث کودکان کار این اجازه را ندارد، گفت: درصدی از کودکان کار در استثمار گروه‌های سازمان‌یافته هستند که حتی شاید منفعتی از درآمد آنها به خانواده‌ این کودکان نرسد!

مشاهده بیشتر
. اولین نشست شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران برگزار شد . اولین نشست شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران برگزار شد

نشست شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران با حضور دستگاه‌های متولی در دادگستری استان تهران برگزار شد.

مشاهده بیشتر
«آرای قابل تجدیدنظر» در قانون آیین دادرسی مدنی «آرای قابل تجدیدنظر» در قانون آیین دادرسی مدنی

فصول دوم و سوم باب چهارم قانون آئین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب (در امور مدنی) از مواد ۳۳۰ تا ۳۳۸ به موضوع "آرا و مهلت تجدیدنظر" پرداخته است.

مشاهده بیشتر
«احکام و آثار املاک نسبت به املاک مجاور» در قانون مدنی «احکام و آثار املاک نسبت به املاک مجاور» در قانون مدنی

مباحث دوم و سوم از فصل سوم باب دوم(در حقوق مختلفه که برای اشخاص نسبت به اموال حاصل می شود) کتاب اول جلد اول (در اموال) قانون مدنی به موضوع «در احکام و آثار املاک نسبت به املاک مجاور» پرداخته است.

مشاهده بیشتر
«احکام و قرارهای قابل نقض و تجدیدنظر» در قانون آیین دادرسی مدنی «احکام و قرارهای قابل نقض و تجدیدنظر» در قانون آیین دادرسی مدنی

فصل اول باب چهارم قانون آئین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب (در امور مدنی) از مواد ۳۲۶ تا ۳۲۹ به موضوع "احکام و قرارهای قابل نقض و تجدیدنظر" پرداخته است.

مشاهده بیشتر
«اخلاق» در مسلخ «جهل» «اخلاق» در مسلخ «جهل»

نایب رئیس انجمن علمی حقوق کودک ایران ضمن اشاره به قتل هولناک زن جوان اهوازی بدست همسرش گفت: پیامدِ ناخوشایند این جنایت، انتشار گسترده تصاویر آن و ولعِ بیمارگونه‌ای است که پا از دایره آگاه سازی و اطلاع رسانی فراتر گذاشته، رشته‌ای از انزجار و نفرت پراکنی ایجاد می کند، عقده گشایی‌ها و تسویه حساب‌های سیاسی را پیش می‌کشد؛ مسئله‌ای که شناعت حادثه را تشدید کرده و با ایجاد تناقض گونه‌ای از قبح‌زایی و قبح زدایی، بیم خطر را بیشتر و مسأله را بغرنج‌تر کرده است.

مشاهده بیشتر
«ارجاع پرونده‌های ناقص به دادگاه تجدیدنظر» از عوامل بروز اطاله دادرسی است «ارجاع پرونده‌های ناقص به دادگاه تجدیدنظر» از عوامل بروز اطاله دادرسی است

رئیس کل دادگستری استان تهران با تاکید بر اهمیت کار مدیران دفاتر شعب قضایی، گفت: مدیران دفاتر شعب قضایی نقش مفیدی در «فرایند رسیدگی‌ها» و «پاسخ‌گویی به مراجعان، مردم و اصحاب پرونده» دارند.

مشاهده بیشتر
«اصغر جهانگیر» معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه شد «اصغر جهانگیر» معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه شد

سخنگوی دستگاه قضا از انتصاب اصغر جهانگیر به سمت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع از جرم قوه قضاییه خبر داد.

مشاهده بیشتر
«تسریع در ارائه خدمت به واقفین» و «شفافیت در موقوفات» با راه‌اندازی نظام هویت هوشمند موقوفات «تسریع در ارائه خدمت به واقفین» و «شفافیت در موقوفات» با راه‌اندازی نظام هویت هوشمند موقوفات

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: راه‌اندازی سامانه نظام هویت هوشمند موقوفات هم موجب تسریع در ارائه خدمت به واقفین می‌شود، هم شفافیت در موقوفات را فراهم می‌کند و هم به ثبت سریع تعداد زیادی شخص حقوقی کمک می‌نماید.

مشاهده بیشتر
«تعیین تکلیف سریع پرونده‌های معوق» و «بررسی دلایل طولانی شدن روند رسیدگی به برخی پرونده‌ها»؛ از دستورکارهای دستگاه قضایی در دوره تحول و تعالی «تعیین تکلیف سریع پرونده‌های معوق» و «بررسی دلایل طولانی شدن روند رسیدگی به برخی پرونده‌ها»؛ از دستورکارهای دستگاه قضایی در دوره تحول و تعالی

رئیس دستگاه قضا در جریان جلسه اخیر شورای عالی قوه قضاییه به طور خاص به رئیس کل دادگستری استان تهران مأموریت داد که ظرف یک هفته با آمارگیری از شعب تجدیدنظر، وضعیت پرونده‌هایی که بیش از یک سال از تعیین تکلیف آن‌ها گذشته را مورد بررسی قرار دهند.

مشاهده بیشتر
«حمایت از پناه‌جویان و پناهندگان یک تکلیف حقوق بشری است» «حمایت از پناه‌جویان و پناهندگان یک تکلیف حقوق بشری است»

معاونت ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی معاونت حقوقی ریاست جمهوری، با انتشار نامه ای به کمیسر عالی پناهندگان سازمان ملل متحد ، خواستار حمایت از پناه جویان به موجب تکلیف حقوق بشری شد.

مشاهده بیشتر
«خیارات» در قانون مدنی «خیارات» در قانون مدنی

مبحث پنجم فصل اول باب سوم کتاب دوم (در اسباب تملک) قانون مدنی به موضوع «در خیارات و احکام راجعه به آن» پرداخته است.

مشاهده بیشتر
«رئیس مرکز توسعه دانش و پژوهش‌های سلامت اداری و مبارزه با فساد» منصوب شد «رئیس مرکز توسعه دانش و پژوهش‌های سلامت اداری و مبارزه با فساد» منصوب شد

رئیس مرکز توسعه دانش و پژوهش‌های سلامت اداری و مبارزه با فساد با حکمی از سوی رئیس سازمان بازرسی کل کشور تعیین شد.

مشاهده بیشتر
«رسیدگی به ادله اثبات» در قانون آیین دادرسی کیفری چگونه است؟ «رسیدگی به ادله اثبات» در قانون آیین دادرسی کیفری چگونه است؟

فصل دوم از بخش سوم قانون «آیین دادرسی کیفری» به «رسیدگی به ادله اثبات» پرداخته است.

مشاهده بیشتر
«رسیدگی به دلایل» در قانون آیین دادرسی مدنی «رسیدگی به دلایل» در قانون آیین دادرسی مدنی

مباحث اول و دوم از فصل دهم (رسیدگی به دلایل) باب سوم (دادرسی نخستین) قانون آئین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب (در امور مدنی) از مواد۱۹۴ تا ۲۰۵ به موضوعات "کلیات و اقرار " پرداخته است.

مشاهده بیشتر
«رسیدگی در دادگاه اطفال و نوجوانان» چگونه است؟ «رسیدگی در دادگاه اطفال و نوجوانان» چگونه است؟

فصل ششم قانون آیین دادرسی کیفری از مواد ۴۰۸ تا ۴۱۷ به موضوع «رسیدگی در دادگاه اطفال و نوجوانان» پرداخته است.

مشاهده بیشتر