اعلام آمادگی اسکودا برای مشارکت در دادخواهی علیه رژیم صهیونیستی در دادگاه لاهه

اعلام آمادگی اسکودا برای مشارکت در دادخواهی علیه رژیم صهیونیستی در دادگاه لاهه
گلچین اخبار 1402/10/23 261

اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران با انتشار بیانیه‌ای آمادگی کامل جامعه حقوقی مدافع حقوق بشر و بشردوستانه ایران را برای مستندسازی این دادخواهی علیه رژیم صهیونیستی اعلام کرد.

 متن کامل بیانیه به این شرح است:

«در هنگامه‌ای صلح‌ستیز و جنگ‌آشوب که چهره ماتم‌زده و به خون کشیده‌شده کودکان غزه به جهان مخابره می‌شود، وکلای دردآشنای کشور آفریقای جنوبی که سابقه تاریخی خشونت و تبعیض آپارتاید را با تمام وجود خود لمس کرده‌اند، اینک در مقام دادخواهی و به‌نیابت از وجدان بیدار حقوقدانان و وکلای آزاده و معتقد به حقوق بشر، عزم خود را برای اثبات نقض حقوق بشردوستانه و نسل‌کشی گسترده و جنایت علیه بشریت از سوی رژیم اسرائیل جزم کرده‌اند.

سازوکارهای دفاع از حقوق بشر و مقابله با نسل‌کشی و نقض حقوق بشردوستانه ابزاری برای صیانت از حق حیات انسان‌ها در این جهان نابرابر است و حالا صداهای رسایی از لاهه به گوش می‌رسد که امیدبخش است.

مردم ملل متحد البته همواره برای پاسداشت کرامت انسانی و حقوق اساسی بشر، طرف درست تاریخ ایستاده‌اند و این قدرت‌ها هستند که با حقوق بشر و حقوق بشردوستانه هم از مجرای تنگ منافع سیاست، دست به معامله و بازی می‌زنند.

نظام بین‌المللی حمایت از حقوق بشر با همه نارسایی‌های خود اینک در معرض یک داوری وجدانی قرار گرفته است، جان ۲۲ هزار فلسطینی گرفته شده و تمام آنچه منطوق و مفهوم کنوانسیون پیشگیری و مجازات نسل‌کشی (مصوب ۱۹۴۸) نهی کرده، اینک در پیش چشم جهانیان و بخشی از کارنامه اسرائیل طی این روزهای سیاه است، کارنامه‌ای که ترجمان مجسم نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت و مصداق بارز اقداماتی است که «به‌قصد نابودی کامل و یا بخشی از یک گروه ملی و قومی یا نژادی یا مذهبی» انجام می‌شود.

ما معتقدیم نسل‌کشی اسرائیل در غزه مدلل و مستند بوده و دستور توقف کشتار توسط دیوان بین‌المللی دادگستری یک اقدام سزاوار حقوقی است.

اتحادیه کانون‌های وکلای دادگستری ایران، در این روزهای سرنوشت‌ساز، ضمن اعلام همبستگی با وکلای آزاده و دادخواه آفریقای جنوبی، آمادگی کامل جامعه حقوقی مدافع حقوق بشر و بشردوستانه ایران را برای مستندسازی این دادخواهی اعلام می‌دارد.

امیدواریم با دستور توقف جنایات و تحقق آتش‌بس، شاهد داغ‌های پرتکرار هرروزه اخبار این ایام نباشیم و روند رسیدگی در دیوان بین‌المللی دادگستری فارغ از فشارهای سیاسی و صرفاً رو به‌سمت حق و دفاع از مظلومان پیش رفته و جهانی برابر و آزاد و متکی بر صلح و برادری و احترام به حقوق بشر داشته باشیم، جهانی که جان شیرین هر انسان صرف‌نظر از اینکه در کدام بخش از این کره خاکی و به کدام دین و آیین است، محترم باشد و انسانیت با شمشیر سیاست ذبح نشود.»

ثبت دیدگاه
جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری شوید ورود / ثبت نام
دیدگاه ها
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است