منتظری: نظارت از دادسراها به طور مستمر انجام می‌شود/ به دنبال مچ‌گیری از همکاران نیستیم

منتظری: نظارت از دادسراها به طور مستمر انجام می‌شود/ به دنبال مچ‌گیری از همکاران نیستیم
گلچین اخبار 1401/10/05 261

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور صبح امروز «دوشنبه ۵ دی» با حضور در دادسرای عمومی و انقلاب تهران از این مکان قضایی بازدید کرد و از نزدیک با بررسی برخی از پرونده‌ها در جریان جزییات موارد قرار گرفت.

وی با حضور در شعب مختلف دادسرای عمومی و انقلاب تهران با کارکنان قضایی از جمله بازپرس‌ها، قضات و معاونان ستادی دادسرای تهران دیدار کرد و در خصوص برخی از پرونده‌های متشکله در شعب و نحوه بررسی آن‌ها موارد را مورد بررسی قرار داد و بر تسریع رسیدگی به پرونده‌های قضایی تاکید کرد.

دادستان کل کشور با بررسی برخی از پرونده‌های قدیمی در شعب دادسرای عمومی و انقلاب تهران که تاکنون رسیدگی به آن‌ها به طول انجامیده است، بر حل و فصل هر چه سریع‌تر این پرونده‌ها و اطاله دادرسی تاکید کرد.

وی در خصوص برخی پرونده‌ها و روند تشکیل آن‌ها مواردی را به قضات شعب دادسرای عمومی و انقلاب تهران، تاکید کرد.

حجت الاسلام و المسلمین محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور در حاشیه این بازدید، بیان کرد: یکی از وظایف و تکالیف قانونی که به دادستانی کل کشور تعیین شده، نظارت بر دادسراهاست.

وی با بیان اینکه نظارت دادستانی کل بر دادسراها به سه صورت انجام می‌شود، گفت: یکی از روش‌ها به صورت الکترونیکی است که تمام دادسراها را به صورت مرتب تحت رصد و نظارت الکترونیکی قرار می‌دهیم.

دادستان کل کشور اظهار کرد: روش دیگر نظارت‌های موردی است که اگر فردی در خصوص مورد خاصی به دادسرا مراجعه کند و در رابطه با مصداق معینی اظهار گله و شکایت داشته باشد، پرونده را بررسی خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه نوع سوم بازرسی ما به صورت میدانی است، گفت: معاون نظارت بر دادسراها، برنامه ریزی منظمی دارد و به صورت مستمر انجام می شود. به صورت معمول ماهانه هیئتی را به استان‌های مختلف اعزام می‌کنیم که اعضای هیئت برای هر استان نسبت به استانی دیگر متفاوت است.

منتظری با بیان اینکه هیات‌های اعزامی به استان‌ها یک هفته در استان مستقر هستند، تصریح کرد: این نفرات تمام ابعاد و قضایای کار را بررسی می‌کنند و گزارش نهایی آن‌ها طی فرایندی پس از بررسی جامع به رئیس قوه قضاییه ارجاع می‌شود.

وی افزود: در صورت وجود اشکالات و نواقص موارد به روسای کل دادگستری‌های استان‌ها و دادسراها منعکس می‌شود و پس از آن نظارت بر اقداماتی که باید صورت گیرد، انجام می‌شود.

دادستان کل کشور ادامه داد: برای دادسرای استان تهران، همکارانم در قالب هیئت‌های ۲۵ نفره نظارت و بازرسی از دادسرای عمومی و انقلاب تهران را آغاز کردند که به نظر می‌رسد این نظارت سه هفته به طول انجامد چراکه دادسرای عمومی و انقلاب تهران گسترده است‌.

وی با بیان اینکه در نظارت‌های خود به دنبال مچ گیری از همکاران نیستیم، گفت: در بررسی‌ها هم نکات مثبت را خواهیم دید و هم ضعف‌ها و اشکالات را بررسی خواهیم کرد.

 

ثبت دیدگاه
جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری شوید ورود / ثبت نام
دیدگاه ها
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است