معاون اول قوه قضاییه: ارائه گزارش درباره نحوه پیگیری پرونده‌های قضایی مهم باید به صورت موثر و مستمر به افکار عمومی انجام شود

معاون اول قوه قضاییه: ارائه گزارش درباره نحوه پیگیری پرونده‌های قضایی مهم باید به صورت موثر و مستمر به افکار عمومی انجام شود
گلچین اخبار 1401/08/24 261

خبرگزاری میزان – عصر روز گذشته «دوشنبه ۲۳ آبان» چهارمین جلسه قرارگاه پیگیری تدابیر و رهنمودهای هشت گانه مقام معظم رهبری در قوه قضاییه به ریاست حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق معاون اول قوه قضاییه و مسئولان عالی قضایی برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه پیگیری پرونده های مهم تا حصول نتیجه، یکی از فرامین رهبر انقلاب در جلسه هفتم تیرماه سال جاری بود، اظهار کرد: از مدت‌ها قبل به دنبال این بودیم تا ارائه گزارش درباره نحوه پیگیری و رسیدگی به پرونده‌های قضایی به صورت موثر و مستمر به افکار عمومی صورت بگیرد.

وی افزود: در مورد پرونده ها و موضوعات مهم دو وظیفه وجود دارد؛ یکی پیگیری و اقدام قانونی و قضایی تا حصول نتیجه و دوم اطلاع رسانی صحیح و دقیق به مردم است.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق تصریح کرد: به صورت کلی اطلاع رسانی به مردم برای آگاهی از اقدامات صورت گرفته در عدلیه، باید تقویت شود.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق ادامه داد: همکاران ما به پرونده های بسیار حجیم و مهمی رسیدگی می کنند که در مواردی آراء صادره تأثیر بسیار زیادی دارد و ما باید مبنا و راهکاری را پیدا کنیم تا مردم بدانند که قضات دستگاه قضایی چه زحماتی را متقبل می شوند.

وی افزود: اگر به دادگاه ها و دادسراها مراجعه کنیم با حجم انبوهی از پرونده های بسیار مهم مواجه خواهیم بود و قضات ما شبانه روزی در حال تلاش و رسیدگی به این پرونده ها هستند.

وی افزود: اطلاع رسانی اقدامات دستگاه قضایی باید به صورت خاص و عام انجام شود، یعنی برای پرونده‌های خاص به صورت اختصاصی اطلاع رسانی جداگانه صورت گیرد و برای عموم اقدامات نیز باید به صورت کلی برنامه ریزی دقیقی برای اطلاع رسانی داشته باشیم.

معاون اول قوه قضاییه بیان کرد:رسانه ها با هدف ارائه گزارش و ارتباط گیری با افکار عمومی باید در فرآیند رسیدگی به پرونده‌ها قرار بگیرند.

در ادامه این جلسه مسئولان قضایی حاضر به ارائه راهکارهایی در خصوص نحوه اجرایی شدن بهتر فرامین مقام معظم رهبری در دستگاه قضا پرداختند.

در پایان این نشست نیز مصوب شد که ظرف دوهفته وضعیت پرونده های مهم در کل کشور رصد و آمار این پرونده ها استخراج و سازوکار مدیریت و نظارت و پیگیری در داستانی کل کشور، معاونت اول و مرکز رسانه قوه قضائیه ایجاد گردد.

همچنین مقرر شد در دادگستری همه استان ها شورای مدیریتی برای پیگیری موضوعات و پرونده های مهم تشکیل و با ایجاد ساز و کار مشورتی علمی و رسانه ای، این قبیل پرونده ها پیگیری و بر اساس دستورالعمل های مصوب، اطلاع رسانی در خصوص آن ها انجام شود.

ایجاد سامانه های الکترونیکی مناسب برای راهکار و پایش پرونده های مهم و موضوعات تأثیرگذار بر افکار عمومی ومصادیق آنها از دیگر مصوبات جلسه روز گذشته قرارگاه پیگیری تدابیر و رهنمودهای هشت گانه مقام معظم رهبری بود. همچنین مقرر شد، شیوه نامه اطلاع رسانی در خصوص پرونده های خاص و موثر ظرف دوهفته آینده تدوین گردد.

 

ثبت دیدگاه
جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری شوید ورود / ثبت نام
دیدگاه ها
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است