دوره آموزشی کلیات حقوق معادن برگزار شد

دوره آموزشی کلیات حقوق معادن برگزار شد
گلچین اخبار 1401/08/24 261

به گزارش ایسنا به نقل از قوه قضاییه، آئین افتتاحیه اولین دوره آموزشی کلیات حقوق معادن با رویکرد آسیب‌شناسی سرمایه‌گذاری در کشور با حضور محمدباقر الفت معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه، مهدی جوهری مدیرکل آموزش قوه قضاییه، غلامعباس ترکی معاون حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم دادستان کل کشور، سردار محمدحسین سپهر رئیس هیات مدیره انجمن جهادی، سید علیرضا آوایی مشاور عالی خانه معدن ایران، محمدرضا بهرامن رییس خانه معدن ایران و جمعی از قضات ۶ استان کشور برگزار شد.

محمدباقر الفت معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه در ابتدای این مراسم بیان کرد: در مسیر توسعه کشور ناگریز از انجام ائتلافات مهم و اساسی بین دستگاه‌های حاکمیتی و بخش خصوصی هستیم و به منظور ترویج توسعه پایدار، تمام گروه‌ها و نظامات کشور که وظایف دولتی و غیردولتی را بر ‌عهده دارند باید همسو و هم جهت و همراه با درک مشترکی از مفاهیم مربوط به کار و فعالیت با یکدیگر همکاری داشته باشند.

وی افزود: متاسفانه بین دستگاه‌های حاکمیتی و بخش خصوصی فاصله قابل توجهی ‌وجود ‌دارد و منجر به این شده که هر حوزه‌ای فعالیت خود را به صورت جزیره‌ای انجام م‌دهد و به تبع آن اشخاص درگیر این حوزه‌ها نه یکدیگر را شناسایی کنند، نه از نیازهای همدیگر مطلع شوند و نه با ابزار فعالیت همدیگر آشنا باشند. اما با این حال شاهد هستیم که خوشبختانه افراد و اشخاص و عقلای جامعه دور هم جمع می‌شوند و برای حل مشکلات و موانع در مسیر توسعه، همفکری و راهگشایی و مسیر را برای فعالیت با حُسن نیت هموار می‌کنند.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه عنوان کرد: در همین ارتباط عده‌ای از فعالان بخش خصوصی در کشور و عده‌ای از نمایندگان دستگاه‌ های حاکمیتی موفق به سامان دهی انجمنی به نام انجمن مدیران جهادی شدند که به تأسی از فرمایشات مقام معظم رهبری تشکیل شد و هدف آن روان‌سازی و بسترسازی فعالیت‌های سالم در کشور است اعم از فعالیت اقتصادی و هر فعالیتی که کشور را به سمت توسعه پایدار هدایت کند. وظیفه این انجمن شناسایی موانع، نقاط ضعف و شناسایی افرادی است که نیازمند توانمندسازی هستند و همچنین باز کردن گره‌های حاکمیتی که در مسیر تولید و توسعه ایجاد شده است.

وی افزود: یکی از دستگاه‌های حاکمیتی که وظیفه مهم و جدی جهت حفظ حقوق عامه و حقوق دولتی و حقوق اشخاص بر عهده دارد، دستگاه قضایی است که نقش اساسی در امر توسعه دارد. اگر دستگاه قضایی همراه با سیاست‌ها توسعه‌ای کشور عمل نکند و در محدوده خود بصورت جزیره‌ای فعالیت داشته باشد نه تنها توسعه حقیقی شکل نخواهد گرفت بلکه آورده هایمان را نیز از دست خواهیم داد.

الفت ادامه داد: در این راستا با همکاری موثر بین دستگاه حاکمیتی با ماهیت قضایی، بخش خصوصی و جریان عقلایی تلاش شده تا موانع از مسیر فعالیت معدن کاران باز شود و از آنان و مرتبطان جامعه معدن کاران حمایت‌های قانونی کنند البته این حمایت ها می بایست بصورت حرفه‌ای انجام شود و هدف اصلی برپایی این دوره های آموزشی کمک به حرفه‌ای شدن قضات است.

وی با بیان اینکه درخواست‌های متعددی برای ایجاد شعب تخصصی از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی وجود دارد، گفت: لازمه ایجاد شعبه تخصصی وجود قاضی متخصص است، اگر اینگونه نباشد، شعبه تخصصی بدون قاضی متخصص هیچ‌ نفعی به حال کشور نخواهد داشت و بلافاصله قضات غیرمتخصص در این حوزه را دچار بلای سوگیری می‌کند.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه بیان کرد: یکسری نهادها و سازمان‌ها شعبه تخصصی را برای این می‌خواهند که قاضی غیرمتخصص به نفع آنان رای دهد، اما بدنبال اجرای امر قانونگذار هستیم و برای راه اندازی شعب تخصصی نیازمند قاضی متخصص با شرایطی هستیم که در درجه اول با شناخت عمیق از قانون معدن، فرهنگ و فعالیت معدن کاران و مشکلات و موانع آن‌ها آشنا باشد تا بتواند در زمان لازم تصمیم درست را بگیرد و چرخه صنعت معدن را متوقف نکند و سیاست های ابلاغی را نصب العین کند و با درک وضعیت حاکم بر کشور برای رفع موانع تولید تصمیم‌گیری کند.

وی افزود: قوه قضاییه بر اساس فرهنگ سازمانی خود از برقرای ارتباط مستقیم با اشخاص احتراز می‌کند تا در معرض شائبه و آسیب قرار نگیرد، پس لازم است پل ارتباطی ایجاد شود تا افراد در قالب منطقی و وضعیتی شفاف همکاری داشته باشند و این جلسات با موافقت قوه قضاییه و فعالان درگیر این امر صورت گرفت و می‌توان بهترین منافع را از استمرار برگزاری جلسات آموزشی کسب کرد.

الفت گفت: با برگزاری این جلسات می‌توان شاهد ارتقاء کیفیت دادرسی در خصوص پرونده‌های مرتبط با معدن و تفسیر منطقی از احکام و قوانین بود.

وی افزود: با برگزاری این جلسات می‌توان شاهد ارتقاء کیفیت دادرسی در خصوص پرونده‌های مرتبط با معدن و تفسیر منطقی از احکام و قوانین بود. حاضران در این جلسات باید خودشان آموخته‌ها و مفاهیم دریافتی را به‌ عنوان مربی به سایر همکاران خود منتقل کنند تا با هدف یکپارچه سازی فرایندها با یک مفهوم مشترک آشنا شوند.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه تاکید کرد: امیدوارم با کار مشترک و همفکری ‌نه تنها وضعیت کشور را بهبود ببخشیم بلکه به توسعه کشور سرعت دهیم.

 

ثبت دیدگاه
جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری شوید ورود / ثبت نام
دیدگاه ها
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است