رویکرد مشاوره‌ای و اصلاحی در مجتمع قضایی فهمیده حاکم است

رویکرد مشاوره‌ای و اصلاحی در مجتمع قضایی فهمیده حاکم است
گلچین اخبار 1401/08/22 261

به گزارش ایسنا به نقل از قوه قضاییه، یحیی جعفری در حاشیه بازدید از مجتمع قضایی شهید فهمیده، گفت: طبق مقررات و آیین دادرسی کیفری مجرمانی که سن‌شان زیر ۱۸سال تمام است در مجتمع قضایی شهید فهمیده ( اطفال) به جرایم‌شان رسیدگی می‌شود که عموماً از ۲ قشر، افراد نابالغ و افراد بالغ زیر ۱۸ سال است.

وی با اشاره به این‌که «در مجتمع قضایی شهید فهمیده ( اطفال)  ۴ شعبه فعال داریم»، افزود: در این مجتمع،تنبیه‌هایی که برای این قشر بزهکار دیده شده با افراد بزرگ‌سال متفاوت است و به تناسب جرایمی است که انجام می‌دهند.

رئیس کل محاکم تهران با بیان این‌که «در مجتمع قضایی شهید فهمیده حضور والدین در رسیدگی به پرونده‌ها ضروری است»، تصریح کرد: حضور مشاور اطفال  نیز ضروری است و این امر به اصلاح مجرمان و پیشرفت امور قضایی کمک می کند.

جعفری یادآور شد: روندی که در تعقیب کیفری و دادرسی در دادگاه‌ها داریم در این مجتمع شکل متفاوتی دارد؛ پرونده‌ افراد زیر ۱۵ سال به صورت مستقیم در این مجتمع رسیدگی می‌شود و مرحله دادسرا ندارند و برای  افراد بالای ۱۵ سال و زیر ۱۸ سال تمام، کیفرخواست دادسرا صادر می‌شود؛ مرحله محاکمه و دادرسی در مجتمع قضایی اطفال صورت می‌گیرد.

رئیس کل محاکم تهران با اشاره به اقداماتی که برای کاهش ورودی‌ پرونده‌ها به مجتمع قضایی شهید فهمیده انجام شده است، گفت: رویکرد مشاوره‌ای و اصلاحی در این مجتمع حاکم است و تا آنجایی که امکان داشته باشد، با ارائه مشاوره  و رسیدگی به توضیحاتی که از خانواده‌ها و اطفال گرفته می‌شود، به پرونده ها رسیدگی می‌شود؛ هدف این است این اطفالی که عموماً به رشد و بلوغ اجتماعی کامل نرسیدند، بتوانند به جامعه برگردند مگر اینکه قصد و انگیزه مجرمانه برای آن‌ها احراز بشود و به تناسب جرایمی که مرتکب شده اند، مجازات می شوند.

جعفری با اشاره به این‌که «آسیب‌شناسی بزهکاری اطفال و نوجوانان بحث مفصلی دارد»، گفت: باید در این زمینه حتما کار شود، علت‌ها مختلف است. یکی از علل همان عدم توجه والدین به فرزندان یا بدسرپرستی و بی‌سرپرستی است. که عموماً بچه‌هایی که مرتکب جرایم می‌شوند گرفتار بدسرپرستی و بی‌سرپرستی هستند.

وی یادآور شد: کودکان قبل از آن‌که بزهکار و بزه دیده شوند خودشان جایی آسیب دیده‌اند و ناخواسته بدون اینکه انگیزه واقعی مجرمانه‌ای داشته باشند، مرتکب جرم شده اند اما به هر حال، قوانین حاکم است و طبق آن به جرایم‌شان رسیدگی می‌شود.

رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران با بیان این‌که «نقش خانواده‌ها در تربیت فرزندان بسیار موثر است»، افزود: اگر خانواده‌ها بر تربیت فرزندان خود نظارت داشته باشند و بتوانند خواسته‌های آن‌ها را جایی که صحیح باشد، بجا بیاورند، خیلی از مشکلات حل می‌شود؛ چراکه بعضی از جرایم ارتکابی در همچین قشری، ناشی از انتقام‌جویی از خانواده، همسایه، جامعه، مدرسه است که آسیب‌شناسی و برنامه ریزی هدفمند و هوشمندانه در این راستا لازم است.

در این بازدید حجت الاسلام والمسلمین علی زمانی معاون امور کیفری و فلاح مدیر دفتر کل محاکم تهران، رئیس کل دادگاه های عمومی و انقلاب تهران را همراهی کردند.

 

ثبت دیدگاه
جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری شوید ورود / ثبت نام
دیدگاه ها
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است