گواهی عدم خسارت خودرو

گواهی عدم خسارت خودرو
بیمه 1401/08/22 261

خبرگزاری میزان – در همه کشورها، رانندگی با وسایل نقلیه موتوری و ماشینی، ضوابط خاصی دارد. از جمله اینکه، افراد باید با داشتن گواهینامه اقدام به رانندگی نموده و همچنین، وسیله نقلیه خود را نیز بیمه کنند تا در صورت بروز حوادث یا تصادفات، بتوانند اقدام به دریافت خسارت از شرکت‌های بیمه نمایند.

اما در صورتی که راننده‌ای تا کنون از شرکت بیمه خود، خسارتی دریافت نکرده باشد، می‌تواند اقدام به دریافت گواهی عدم خسارت خودرو نموده و همچنین، با ترجمه رسمی مدرک مذکور، آن را در سایر کشورها نیز ارائه نماید تا بابت پرداخت حق بیمه، به وی تخفیف بدهند. به همین دلیل، آشنایی با نحوه دریافت این گواهی و ترجمه رسمی آن، برای افرادی که قصد دریافت گواهینامه یا بیمه کردن وسایل نقلیه خود در سایر کشورها را دارند، الزامی به نظر می‌رسد.

گواهی عدم خسارت خودرو چیست؟

از آن جهت که استفاده از وسایل نقلیه همچون موتور و ماشین، همراه با خطرات و حوادثی است، بیمه شخص ثالث، اجباری و الزامی شده است که در کنار سایر انواع بیمه، از قبیل بیمه بدنه، بیمه آتش سوزی و غیره، مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر اساس قرارداد بیمه شخص ثالث که میان افراد با شرکت‌های بیمه منعقد می‌شود، در صورت وقوع حوادث، افراد می‌توانند از شرکت بیمه خسارت دریافت نمایند.

با این حال، برخی از رانندگان، بنا به علل مختلف، از شرکت خسارتی دریافت نکرده‌اند و این امر، به منزله رانندگی قابل قبول توسط آنها محسوب می‌شود. همین موضوع، در برخی از کشورهای خارجی، اهمیت زیادی دارد؛ به این معنا که در برخی کشورها، برای رانندگانی که پس از خرید بیمه خودرو، از شرکت‌های بیمه در کشور خود خسارتی دریافت نکرده‌اند، تسهیلاتی قائل می‌شوند؛ مثل اینکه برای بیمه کردن وسیله نقلیه، به این قبیل رانندگان، تخفیف می‌دهند.

در اینگونه موارد، کافی است تا رانندگان، گواهی عدم خسارت خودرو را دریافت کرده و با ترجمه رسمی و ارائه آن به کشور مقصد، از تخفیف برخوردار شوند. لذا در پاسخ به این سوال که گواهی عدم خسارت خودرو چیست، باید گفت که گواهی عدم خسارت خودرو، به گواهی گفته می‌شود که نشان دهنده آن است که راننده مذکور، تا کنون از شرکت بیمه خسارتی دریافت نکرده است.

حال، عدم دریافت خسارت از بیمه، ممکن است به دلیل رانندگی محتاطانه فرد بوده و یا اینکه حوادث ایجاد شده، به اندازه‌ای نبوده که راننده، خسارت آن را از بیمه دریافت کند. البته، لازم به ذکر است که عدم خسارت خودرو، در کشور ایران نیز، مبنای برخورداری از تخفیف خرید بیمه شخص ثالث می‌باشد. در قسمت‌های بعد، نحوه دریافت و ترجمه رسمی این گواهی را شرح خواهیم داد.

در حال حاضر، ترجمه رسمی گواهی عدم خسارت خودرو، از طریق مراجعه به دفاتر رسمی ترجمه که زیر نظر قوه قضاییه هستند، امکان پذیر می‌باشد. لذا از آن جهت که دفاتر رسمی ترجمه یا همان دارالترجمه‌ها، مرجع رسمی ترجمه اسناد و مدارک افراد هستند، شهروندان می‌توانند با مراجعه به آنها، طبق تعرفه همان سال، هزینه ترجمه گواهی عدم خسارت خودرو را پرداخت نموده و مدرک ترجمه شده را دریافت کنند.

لازم به ذکر است که ترجمه رسمی گواهی عدم خسارت خودرو، توسط دفاتر ترجمه، نیازمند ارائه مدارکی همچون صفحه اول پاسپورت بوده و می‌بایست قبلا گواهی عدم دریافت خسارت، به امضای شرکت بیمه مربوطه یا بیمه مرکزی رسیده باشد. این ترجمه رسمی، حدودا ۶ ماه تا یکسال اعتبار دارد و پس از آن، منقضی شده و قابل ارائه به سفارتخانه نخواهد بود.

 

ثبت دیدگاه
جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری شوید ورود / ثبت نام
دیدگاه ها
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است