گام‌های مثبت وزارت اقتصاد در حوزه شفافیت و اصلاح نظام مالیاتی

گام‌های مثبت وزارت اقتصاد در حوزه شفافیت و اصلاح نظام مالیاتی
گلچین اخبار 1401/06/13 261

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ، محسن فتحی نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با شادا، در ارزیابی از عملکرد وزارت امور اقتصادی و دارایی در یک سال گذشته اظهار کرد: با توجه به تسلطی که آقای خاندوزی بر حوزه‌های مختلف اقتصادی به ویژه مباحث مالیاتی، بورس و خصوصی‌سازی داشتند و از زمان حضور در مجلس به عنوان نماینده مردم این مباحث را دنبال می‌کردند، حضورشان در وزارت اقتصاد در یکسال گذشته با کارنامه‌ای مثبت در این عرصه‌ها همراه بود.

وی با اشاره به پیگیری اصلاح قانون مالیاتی در مجلس یازدهم و نقش آفرینی وزیر اقتصاد در زمان نمایندگی مجلس برای به ثمر نشستن این قانون تاکید کرد: انتظار داشتیم که حاکمیت این دیدگاه اصلاحی در زمینه نظام مالیاتی در وزارت امور اقتصادی و دارایی موجب تحول شود که خوشبختانه شاهد بودیم که به سمت شفافیت و اصلاح نظام مالیاتی گام‌های مثبتی برداشته شود. 

این نماینده مجلس تصریح کرد: همچنین با توجه به دیدگاه‌های آقای خاندوزی درباره بورس شاهد کاهش تلاطم و آشفتگی بازار بورس و رهایی این بازار از عوامل غیرعلمی و غیراقتصادی که تا پیش از این بر شاخص بورس تاثیر می‌گذاشت باشیم و در واقع اتفاق مهمی که در این زمینه افتاد کاهش تاثیر فضای روانی بر بازار سرمایه بود هرچند که به طور طبیعی این بازار از سایر عوامل و شاخص های اقتصادی و علمی تاثیر می‌پذیرد. 

وی برای نمونه به عرضه خودرو در بورس کالا اشاره کرد و افزود: تجربه عرضه خودرو در بورس کالا و فروش آن به نحوی که هم برای خریدار و هم تولید کننده سود داشته و موجب حذف دلالی می شود اقدام شجاعانه ای بود که در کارنامه اقتصادی دولت قابل توجه است. 

فتحی یکی دیگر از نقاط مثبت در کارنامه وزیر اقتصاد را رویکرد شفافیت در زمینه صورت‌های مالی و همچنین واگذاری‌ها برشمرد و ادامه داد:  خصوصی‌سازی و واگذاری‌ها در ادوار گذشته با مشکلات متعددی ناشی از نبود شفافیت و واگذاری‌های غیراصولی مواجه بود که در این دوره رویکرد غالب شفافیت حداکثری و کارآمدی در حوزه واگذاری‌هاست.

وی همچنین عملکرد وزارت اقتصاد را در حوزه ساماندهی گمرکات، انبارهای اموال تملیکی مثبت دانست و گفت: برخی از عملکردهای مثبت گرچه ناشی از قانونگذاری و ریل گذاری درستی است که انجام شده اما مهم اجرایی شدن همان قوانین است که در این مورد نیز کارنامه وزارت اقتصاد مثبت بوده است. 

این نماینده مجلس گفت: وزیر اقتصاد شاید جزو اولین وزرایی بود که بعضا زمزمه تغییر و جابجایی او در مجلس مطرح می‌شد اما هر چه زمان بیشتر گذشت، با توجه به تسلط ایشان بر حوزه‌های اقتصادی و دستاوردهای مثبت وزارتخانه تحت مدیریت ایشان، اکنون وزارتخانه بسیار با ثباتی است.

 
ثبت دیدگاه
جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری شوید ورود / ثبت نام
دیدگاه ها
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است