بابایی: تمامی فرودگاه‌های کشور سند‌دار می‌شوند

بابایی: تمامی فرودگاه‌های کشور سند‌دار می‌شوند
گلچین اخبار 1401/05/22 261

خبرگزاری میزان – امروز شنبه ۲۲ مرداد ماه ۱۴۰۱ آیین امضا تفاهم نامه همکاری مشترک میان حسن بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی با محوریت قانون جامع حدنگار ( کاداستر) برگزار شد.

حسن بابایی در این مراسم اظهار کرد: طرح نهضت ملی مسکن از راهبردهای کلان دولت مردمی است و از اقدام سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تسهیل و تسریع صدور اسناد برای طرح نهضت ملی مسکن در امتداد نهضت خدمت‌رسانی دوران تحول و تعالی قوه قضاییه است.

وی افزود: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به منظور تکمیل بانک اطلاعات زمین و تحقق طرح نهضت ملی مسکن به وزارت راه و شهرسازی کمک می‌کند؛ باتوجه به اینکه عمده مدیریت زمین در اختیار وزارتخانه راه است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به سازمان‌های ثبت اسناد در تمامی استان‌ها دستور داد که به تبصره ۱ ماده ۱۰ قانون جهش تولید مسکن عمل کند.

تبصره ی ۱ ماده ۱۰: (چنانچه دستگاه‌های موضوع این ماده ظرف ۲ ماه از تاریخ درخواست وزارت راه و شهرسازی نسبت به واگذاری و تحویل زمین و تسلیم اسناد و مدارک آن اقدام نکنند، ادارات ثبت اسناد و املاک موظفند به درخواست وزارت راه و شهرسازی، ظرف یک ماه به ترتیب یاد شده، اقدام و سند مالکیت جدید را به نام دولت با نمایندگی وزارت راه و شهرسازی صادر نمایند.)

بابایی گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور باتوجه به اجرای ماده ۹ قانون جامع حدنگار مکلف است به وظایف قانونی خود عمل کرده و در اولین فرصت نسبت به صدور سند اقدام کند.

بیشتربخوانید

نقش آفرینی پیشران‌های اقتصادی در دوران تحول و تعالی قوه‌قضاییه

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان کرد: تعویض اسناد دفترچه‌ای به حدنگار از مباحثی است که در تفاهم‌نامه مطرح شده است.

بابایی افزود: در اسرع وقت نسبت به مستندسازی و صدور سند باید اقدام کنیم.

وی گفت: امیدواریم با امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و وزارت راه و شهرسازی در بسیاری از حوزه‌ها که هنوز سند حدنگار صادر نشده یا تثبیت برای صدور سند انجام نشده است؛ نسبت به تثبیت سازی و صدور اسناد مالکیت به نام دولت اقدام کنیم و به محض اینکه مستندات از سمت وزارت راه ارائه شد اقدام خواهیم کرد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار کرد: در بسیاری از اراضی که جزو بافت شهری قرار گرفته‌اند ولی هنوز سندی برای آن‌ها صادر نشده است لازم است که در اسرع وقت نسبت به صدور سند اقدام شود.

بابایی بیان کرد: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نسبت به بافت‌های فرسوده مکلف است اسناد را به نام وزارت راه و شهرسازی منتقل کند.

وی در ادامه گفت: صدور سند برای تمامی فرودگاه‌های کشور را در دستور کار قرار می‌دهیم و در تفاهم‌نامه‌ نیز این مسئله را قید می‌کنیم؛ همچنین در خصوص بحث زمین‌خواری و جرایمی که در مورد زمین انجام می‌شود، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مکلف است که با همکاری دستگاه‌ها نسبت به مستندسازی صدور سند مخصوصاً اراضی دولتی اقدام کند.

بابایی اظهار کرد: امیدواریم که انعقاد این تفاهم‌نامه گام بلند در راستای تثبیت و مستندسازی اراضی دولتی باشد همچنین جلسات به صورت فصلی تشکیل و گزارش‌هایی ارائه شود.

وی در ادامه گفت: امیدواریم در آینده نزدیک نسبت به صدور ۴۰۰ هزار ملکی که سندی برای آن صادر نشده است، اقدامات صورت بگیرد.

قاسمی در این مراسم اظهار کرد: پرونده‌های سنگینی در زمینه زمین وجود دارد که باید حل شود به طوری‌ که ۴۶ هزار پرونده در دادگاه‌های کشور مرتبط با اختلاف ملکی است، لذا خواستاریم که سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در خصوص نهضت ملی مسکن به وزارت راه و شهرسازی کمک ویژه‌ای کند.

وزیر راه و شهرسازی افزود: تفاهم نامه همکاری مشترک میان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و وزارت راه و شهرسازی، بحث حدنگار که جزو ضروریات کشور است را به دنبال دارد همچنین نهضت ملی مسکن نیز در این تفاهم نامه مطرح شده تا زمین‌های مورد نیاز در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد.

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: امیدوارم با کمک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بتوانیم وضع زمین‌های متعلق به راه و شهرسازی را مشخص کنیم.

قاسمی در پایان از قوه قضاییه به دلیل همکاری در حوزه زمین نیز تشکر کرد.

 

 

ثبت دیدگاه
جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری شوید ورود / ثبت نام
دیدگاه ها
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است