شهروندان کلاهبرداری‌های اینترنتی را از طریق سامانه سجام گزارش کنند

شهروندان کلاهبرداری‌های اینترنتی را از طریق سامانه سجام گزارش کنند
گلچین اخبار 1401/05/22 261

خبرگزاری میزان-جلسه هم‌اندیشی درخصوص بررسی راه‌کارهای پیشگیری از جرایم فضای مجازی با حضور سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان و فرماندهی پلیس فتا استان برگزار شد.

حجت‌الاسلام صادقی بیان کرد: متاسفانه پرونده‌های جرایم حوزه فضای مجازی در سال‌های اخیر افزایش داشته است که کلاهبرداری اینترنتی در صدر موضوعات قرار گرفته است.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری هرمزگان تصریح کرد: بیش از نیمی از کلاهبرداری‌های اینترنتی در استان از طریق درج و فروش کالاهای غیرواقعی در سایت‌های آگهی رایگان از جمله دیوار و شیپور و… انجام می‌شود. همچنین کلاهبرداران زیادی در شبکه اجتماعی اینستاگرام نیز فعال بوده و اقدام به فریب شهروندان کرده اند.

صادقی افزود: یکی از راه‌های پیشگیرانه الزام به احراز هویت کاربران در سایت و اپلیکیشن دیوار و شیپور است، با توجه به کافی نبودن اقدامات انجام شده توسط این سایت‌ها لازم است مدیران این سایت‌ها نسبت به احراز هویت «تمام کاربران آگهی‌دهنده» از طریق مطابقت کدملی با شماره همراه ثبت‌نام شده اقدام کنند.

وی ادامه داد: احراز هویت باید به نحوی باشد که کدملی، شماره همراه و شماره حساب متعلق به فرد در سایت ثبت و صحت آن بررسی و تایید شود. سایت‌های مذکور می‌توانند برای تحقق این امر از سایت احراز مشتریان تجارت الکترونیک (امتا EMTA) زیرنظر وزارت صنعت، معدن و تجارت استفاده کنند.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان گفت: برای پیشگیری از هرگونه کلاهبرداری اینترنتی، شهروندان پیش از واریز وجه به حساب فروشندگان کالا در فضای مجازی حتما از وجود و صحت کالای موردنظر اطمینان حاصل کنند. همچنین از کلیک برروی لینک‌های ناشناس که از شماره تلفن‌های شخصی ارسال شده و نصب اپلیکیشن‌های ناشناس جدا خودداری کنند.

وی در پایان از شهروندان خواست گزارشات مربوط به کانال‌ها، صفحات و اشخاص فعال در فضای مجازی (تلگرام، اینستاگرام ، واتس‌اپ، دیوار و…) که اقدام به کلاهبرداری اینترنتی می‌کنند را بهمراه مستندات در سامانه سجام قوه‌قضاییه به آدرس sajam.scpd.ir ثبت کنند تا رسیدگی و با متخلفان برخورد شود.

 

ثبت دیدگاه
جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری شوید ورود / ثبت نام
دیدگاه ها
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است