سوئد حمید نوری را به حبس ابد محکوم کرد

سوئد حمید نوری را به حبس ابد محکوم کرد
گلچین اخبار 1401/04/25 261

به گزارش خبرنگار قضائی خبرگزاری تسنیم؛ بعدازظهر امروز پنجشنبه 23 تیرماه، دادگاه سوئد اعلام کرد که حمید نوری را به حبس ابد محکوم کرده است. حبس ابد در قانون قضائی سوئد، بالاترین حکم ممکن است. این حکم در نشست خبری قضات دادگاه اعلام شد و علاوه بر اعلام این حکم، اتهامات بی‌پایه‌واساس به روند دادگاه تروریست‌های منافق به جمهوری اسلامی ایران نسبت داده شد.

حمید نوری که به‌گفته ستاد حقوق بشر قوه قضائیه و نیز خانواده وی در جریان بازداشت (از 18 آبان 1398) و محاکمه از حقوق اولیه بر اساس قوانین قضائی سوئد و نیز کنوانسیون‌های بین‌المللی محروم بود، بازداشت خود را در سلول انفرادی گذرانده است و حتی از حق انتخاب وکیل و نیز دسترسی به وکیل تسخیری که توسط دستگاه قضائی سوئد تعیین شد هم محروم بود.

ملاقات حضوری و حتی ارتباط تلفنی با اعضای خانواده، حق قانونی دیگر حمید نوری بود که در این مدت از سوی سیستم قضائی سوئد نادیده گرفته شده است.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران و ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران بارها نادیده گرفتن حقوق حمید نوری از سوئد، بازداشت غیرقانونی و انجام محاکمه بر اساس شهادت واهی تروریست‌های عضو گروهک منافقین را مورد انتقاد قرار داده و خواستار آزادی این شهروند ایرانی بودند که به‌گفته مرکز رسانه قوه قضائیه در دهه 60 کارمند ساده قوه قضائیه بود که از سال 1370 خود را بازنشسته کرد و از آن زمان تا کنون به شغل آزاد مشغول بوده است.

حمید نوری بارها در دادگاه سوئد اعلام کرد که در اعدام‌های منافقین در دهه 60 که اساس اتهامات به او محسوب می‌شد نقشی نداشته است.

وکلای حمید نوری که از سوی دادگاه محدودیت‌هایی برای ملاقات با نوری دارند، می‌توانند به این حکم اعتراض کنند.

ثبت دیدگاه
جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری شوید ورود / ثبت نام
دیدگاه ها
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است