بومی سازی مصاحبه های علمی و روانشناسی اداره کل جذب و گزینش قوه قضاییه

بومی سازی مصاحبه های علمی و روانشناسی اداره کل جذب و گزینش قوه قضاییه
گلچین اخبار 1401/04/20 261

به گزارش ایسنا به نقل از معاونت منابع انسانی قوه قضاییه، نشست بررسی آسیب شناسی مصاحبه‌های روانشناسی اداره کل جذب و گزینش قوه قضاییه با حضور معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه، مدیر کل جذب و گزینش قضات و جمعی از روانشناسان این اداره کل در محل سالن اجتماعات ساختمان شهید صدیقیان(ساختمان شماره 3 قوه قضاییه) برگزار شد.

محمدباقر الفت معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه ضمن تشکر از زحمات متخصصان حوزه روانشناسی در زمینه ارتقاء کیفیت جذب نیروی انسانی در قوه قضاییه خصوصاً جذب نیروی قضایی بر بررسی آسیب شناسی مصاحبه های روانشناسی و ارتقاء آن تاکید کرد.

این مقام عالی قضایی در ابتدا با اشاره به اینکه ورود به مباحث را به متخصصان این علم محول می کنیم، اذعان داشت: متخصصان در بحث ارتقاء دانش به جهت نگاه فنی به مسائل مجرب ترند. لذا در این جلسه نگاهی می اندازیم بر فرایند مصاحبه ها، برون داد فعالیت ها و اینکه تا چه میزان انتظارات دستگاه قضا برآورده شده است. وی افزود: بررسی بازخوردهای شماری از پرونده های مصاحبه‌ها در این روند برای آگاهی از میزان تشخیص روانشناسان مجرب این حوزه  و آنچه مورد انتظار دستگاه قضا است، موثر خواهد بود.

معاون رئیس قوه قضاییه با بیان اهمیت نیروی انسانی بعنوان سرمایه دستگاه قضا و اشاره به اینکه ابزار دستگاه قضا باید بروز باشد، اظهار داشت: بکارگیری روش ها و آزمون های تستی سالیان گذشته به منظور جذب نیرو در سال های آتی صحیح نیست و باید با بروز رسانی و تولید ابزار علم نقطه بهبود را گسترش دهیم.

وی با اشاره به اینکه با پیشرفت علم موضوعات جدید مطرح می شود، افزود: به لحاظ اینکه هر نظام حقوقی خصایص، اعتقادات و باورهای ویژه ای دارد، روش ها و آزمون های تستی سرمایه های انسانی هر سازمانی نیز باید مطابق آن بومی سازی شود و روش ها مرتب در فرایند کنترلی مرور و اصلاح شود.

معاون رئیس قوه قضاییه همچنین از حضور دو گروه متخصص حقوقدان و روانشناس در تیم مصاحبه علمی خبر داد و گفت: من بعد جلسات مصاحبه علمی و روانشناسی با حضور یک تیم چهار نفره متشکل از دو گروه متخصص در امر حقوقی و روانشناسی به کار خود ادامه می دهد تا این تیم مطابق برنامه های جدید تبیین شده، نظر مشترک جمعی ارائه دهند و در نهایت خروجی برنامه ها با تقویت مستمر و همسو با اهداف از پیش تعیین شده مورد رضایت مردم عزیز و دستگاه قضا باشد.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه با اظهار امیدواری از همکاری مشترک این دو گروه در شناسایی شاخص های مورد نظر دستگاه قضا عنوان کرد: این اطمینان را می دهیم که در بررسی ها سلیقه شخصی مطرح نخواهد شد و بلکه با رعایت استاندارها و تولید گامی جدید با هدف بومی سازی مفاهیم و پایش مستمر، گذر معایب از فیلتر ارزیابی ها براحتی میسر نشود.

 

ثبت دیدگاه
جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری شوید ورود / ثبت نام
دیدگاه ها
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است