سخنگوی قوه قضاییه: پرونده منجر به احضار و جلب در خصوص پتروشیمی میانکاله تشکیل نشده است/ محکومیت متهمان بانک سرمایه به بیش از ۱۷۰ سال حبس

سخنگوی قوه قضاییه: پرونده منجر به احضار و جلب در خصوص پتروشیمی میانکاله تشکیل نشده است/ محکومیت متهمان بانک سرمایه به بیش از ۱۷۰ سال حبس
گلچین اخبار 1401/02/06 261

خبرگزاری میزان -  ذبیح‌الله خداییان در نشست خبری خود با خبرنگاران امروز (سه شنبه، ۶ اردیبهشت) ذبیح الله خداییان با تسلیت به مناسبت شهادت امام علی (ع)، بیان کرد: جمعه این هفته آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس نامگذاری شده است.

وی با بیان اینکه این روز جلوه شکوه‌ وحدت امت اسلامی برای آزادی قدس شریف است، گفت: روز قدس به یک ملت یا دین یا مذهب خاص تعلق ندارد؛ بلکه متعلق به همه انسان‌های آزاده در دنیا است.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: روز قدس، روز مبارزه با ظلم و ستم، مبارزه با اشغالگری و تبعیض نژادی است، امروزه پیش چشم مدعیان دروغین حقوق بشر و مرتجعین منطقه شاهد به خاک و خون کشیدن مردمی هستیم که گناه آن‌ها دفاع از جان، مال و ناموسشان است.

وی افزود: بر ما واجب است که با حضور پرشور در راهپیمایی روز قدس، جنایات رژیم اشغالگر قدس را محکوم کنیم و بار دیگر وحدت و یکپارچگی امت اسلامی را به منصه ظهور برسانیم و به سران خود فروخته برخی از کشورهای اسلامی اعلام کنیم که آرزوی فراموش شدن قضیه فلسطین را به گور خواهند برد.

خداییان همچنین ضمن اعلام تسلیت به مردم کشور افغانستان که در اقدام تروریستی اخیر، جمعی از هموطنانشان به شهادت رسیدند، اظهار کرد: متاسفانه اقدامات تروریستی در این کشور بارها تکرار شده است، انتظار داریم که مسئولان امر با اقدام به موقع خودشان از این اقدامات تروریستی پیشگیری کنند و با مرتکبان و مسببان این اقدامات تروریستی برخورد به موقع داشته باشند.

پرونده منجر به احضار و جلب در خصوص پتروشیمی میانکاله تشکیل نشده است

خداییان در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا با توجه به دستورات مقامات قضایی بررسی و نظارت و توقف پتروشیمی میانکاله صورت پذیرفته و یا خیر؟ گفت: بعد از طرح موضوع پتروشیمی میانکاله در فضای مجازی و جامعه ، از ناحیه معاونت امور عامه دادستانی کل کشور ، مکاتبه ای با دادستان مرکز استان مازندران صورت گرفت و در این مکاتبه با توجه به مصوبه هیئت وزیران مبنی بر ممنوعیت استقرار صنایع شیمیایی در صورت دارا بودن فاضلاب صنعتی در فرآیند تولید، از دادستان مرکز استان خواسته شد تا موضوع را پیگیری کند و تا زمان مشخص شدن موضوع، از ادامه عملیات اجرای این شرکت جلوگیری شود، لذا بر این اساس فعلاً عملیات اجرای این شرکت متوقف شده است.

وی تاکید کرد: همچنین دادستان مربوطه استعلاماتی را از منابع طبیعی، سازمان محیط زیست و سازمان امور اراضی استان به عمل آورده که منتظر پاسخ این مراجعه هستیم که آیا این شرکت دارای مجوز از این مراجع بوده و یا خیر؟، هنوز در خصوص نحوه واگذاری زمین، نحوه تامین گاز ،نحوه تامین آب و مسائل زیست محیطی و حتی نوع و درجه خاکی که به این شرکت واگذار شده، ابهاماتی وجود دارد که باید روشن شود.

خداییان ادامه داد: در خصوص این موضوع پرونده‌ای که منتهی به احضار و جلب شخصی شده باشد، تشکیل نشده است.

سواحل آزاد شده قابل استفاده برای مردم است

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به نزدیک بودن فصل مسافرت ها آزادسازی سواحل به کجا رسیده است و آیا سواحلی که در ماه‌های گذشته آزادسازی شده‌اند برای عموم مردم قابل استفاده است؟، گفت: سال گذشته با اقدام به موقع رئیس قوه قضاییه برای آزادسازی حریم و بستر رودخانه کرج، بسیاری از اداراتی که اراضی حریم و بستر رودخانه را اشغال کرده بودند نسبت به رفع تصرف اقدام کردند و قسمت‌هایی که رهاسازی شده بود در اختیار شهرداری کرج قرار گرفت که نسبت به ایجاد تفرجگاه در آن منطقه اقدام کردند.

وی در مورد آزاد سازی سواحل، گفت: با ورود ریاست جمهوری اقدامات مفیدی در سواحل شمال و جنوب صورت گرفت و بخش اعظمی از مراکزی که در تصرف نهاد ها و ادارات دولتی بودند رفع تصرف و قابل استفاده و در دسترس مردم قرار گرفت.

خداییان گفت: طبیعتاً اگر دستگاه‌های متولی امر قصد واگذاری این اراضی را به شهرداری ها و مراکز گردشگری داشته باشند و لازم باشد که تفرجگاه‌های ایجاد شود حتماً این کار به زمان نیاز دارد، آنچه مسلم است اینکه اراضی آزاد شده قابل استفاده برای مردم است.

متهمان پرونده بانک سرمایه به بیش از ۱۷۰ سال حبس محکوم شدند

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی در مورد آخرین اطلاعات از متهمان بانک سرمایه از جمله محمد امامی و اینکه این پرونده در چه مرحله‌ای قرار دارد؟، گفت: در این زمینه پرونده‌های متعددی تشکیل شده است و بعضی از آن پرونده‌ها منتهی به صدور حکم قطعی و قبلاً اعلام شدند.

وی ادامه داد اخیراً هم بخش دیگری از این پرونده منتهی به صدور حکم قطعی شده است، که در این پرونده افرادی که تحت تعقیب هستند مجموعاً به بیش از ۱۷۰ سال حبس محکوم شدند.

خداییان در مورد جزییات احکام برخی از آن‌ها گفت:محمد امامی به جرم اخلال کلان در نظام اقتصادی از طریق تحصیل وجه نامشروع به ۲۰ سال و رد مال و انفصال از خدمات دولتی محکوم شده است. 

وی ادامه داد: سید احمد هاشمی شاهرودی به اتهام مشارکت در اخلال نظام اقتصادی به ۱۰ سال حبس و رد مال، شهاب الدین غندالی به اتهام معاونت در اخلال نظام اقتصادی به ۱۲سال و شش ماه حبس محکوم شده است.

خداییان اضافه کرد: یکی دیگر از همدستان آن‌ها به اتهام مشارکت دراخلال نظام اقتصادی به ۲۰ سال حبس و رد مال محکوم شده است، اما به دلیل اینکه این فرد آن غیابی است نام این فرد را اعلام نمی‌کنم.

وی ادامه داد: حدود ۶ نفر از این متهمان هر کدام به دو فقره حبس یک نفر به ۷ سال و ۶ ماه حبس و یک فقره هم به ۱۳ ماه و ۱۷ روز حبس محکوم شده است و ۱۵ نفر هم هرکدام به ۵ سال حبس و رد وجوهی که اخذ کرده محکوم شده‌اند. 

کیفرخواست متهم پرونده حادثه حرم رضوی تا ۱۰ روز آینده صادر می‌شود 

خداییان در خصوص روند پرونده عاملان حادثه حرم رضوی و اینکه آیا فرد متهم برای ارتکاب جرم انگیزه شخصی داشته و یا وابسته به جریانی بوده است؟، با اشاره به دستگیری فوری متهم پس از وقوع حادثه، گفت: تحقیقات در مورد این پرونده به پایان رسیده است و بر حسب گزارش دادسرای عمومی و انقلاب مشهد در ۱۰ روز آینده پرونده برای رسیدگی با کیفرخواست به دادگاه ارسال می شود.

وی با بیان این موضوع که بر اساس بررسی‌های به عمل آمده انگیزه شخصی در ارتکاب این جرم دخیل نبوده است، ادامه داد: در بررسی های انجام شده فرد دیگری نیز احضار شد اما به این نتیجه رسیده اند که با متهم همدستی نداشته و کسی نیز وی را برای ارتکاب جرم تحریک نکرده است. طبق بررسی ها این فرد همدستی نداشته است.

سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد: متهم تحت تاثیر تفکرات تکفیری بوده و به صورت خودسرانه اقدام به این جنایت کرده است. 

خداییان در رابطه با محاکمه دو تروریست به نام‌های شارمهد و حبیب اسیود که در سال گذشته آغاز شده بود نیز اظهار کرد: پرونده هر دو متهم به دادگاه ارسال شد و جلساتی برای رسیدگی به این پرونده ها برگزار شده است اما هنوز محاکمه آنها به اتمام نرسیده و ادامه دارد.

وی در ادامه تاکید کرد: تاکنون حکمی در خصوص پرونده این متهمان صادر نشده است و به محض اتمام جلسات رسیدگی به پرونده این دو متهم با صدور حکم لازم ختم دادرسی اعلام خواهد شد.

بانک‌ها اسامی بدهکاران بانکی که مرتکب جرم شده‌اند را با مستندات به دستگاه قضا اعلام کنند 

خداییان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به اینکه برخی از بانک‌ها اسامی ابر بدهکاران خود را منتشر کرده‌اند آیا دستگاه قضایی به این موضوع ورود کرده است و یا برنامه ای برای برخورد با آن ها دارد که در آینده شاهد این موضوعات نباشیم گفت: صرف بدهکار بودن جرم محسوب نمی‌شود مگر اینکه آن شخص بدهکار تسهیلاتی که اخذ کرده است در محل خود مصرف نکرده باشد و یا با صحنه سازی و اسناد جعلی این تسهیلات را اخذ کرده باشد که در چنین مواردی موضوع قابل تعقیب است. 

وی ادامه داد: موضوع باید تفکیک شود، یعنی ببینیم هر کدام از اینهایی که بدهکار هستند کدام یک مشمول دسته دوم یعنی سوءاستفاده کنندگان از این تسهیلات هستند و با اسناد جعلی و شرکت‌های صوری وام و تسهیلات دریافت و یا آن تسهیلات را در جای خود استفاده نکرده‌اند. 

سخنگوی قوه قضاییه گفت: بانک‌ها صرفا اقدام به اعلام اسامی بدهکاران کرده‌اند و انتظار ما این است که آن‌ها را تفکیک کرده و آن مواردی که جرم محسوب می‌شود را با دلایل و مدارکی که نشان دهنده سوء استفاده است، به مرجع قضایی اعلام کنند که طبیعتاً ما نیز برخورد می‌کنیم. بارها پرونده‌های کلانی در مورد بدهکاران بانکی تشکیل شده و مجازات‌های سنگینی در مورد آنها اعمال شده است. 

وی افزود: اما در قضیه اخیر با توجه به این که هم بانک مرکزی و هم بانک‌های عامل گزارشی در مورد این افراد به شکل موردی به دستگاه قضایی ارسال نکرده‌اند لذا پرونده‌ای برای تعقیب هنوز تشکیل نشده است و اگر چنانچه این مراجع مدارکی دارند باید ارسال کنند که نسبت به تشکیل پرونده اقدام شود. 

خداییان گفت: قوه قضاییه با دولت در این زمینه همکاری لازم را داردو اجازه نمی‌دهیم که افرادی با سوء استفاده حقوق بیت المال را تضعیف کنند. 

خداییان در ادامه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه رئیس دستگاه قضایی در جلسه شورای عالی مسئولان قوه قضاییه با اشاره به اهمیت و لازم الاجرا بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی به سازمان بازرسی کل کشور دستور داد که بر حسن اجرای قوانین و بر نحوه اجرای این موضوع و عملیاتی شدن مصوبات شورا بر همه دستگاه نظارت داشته باشد، سازمان بازرسی در این خصوص چه اقداماتی را انجام داده است؟ گفت: رئیس قوه قضاییه در دوره تحول و تعالی مسائل اصلی روز را مطرح و مورد پیگیری قرار می دهد. 

وی با بیان اینکه این مسائل در حوزه‌های مختلف اعم از اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی و حوزه هایی که ممکن است در آن مشکلاتی وجود داشته باشند، است، گفت: یکی از این مسایل که اخیرا رئیس قوه قضاییه دستوراتی را پیرو آن صادر کرد، مبحث پیگیری مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی بود.

خداییان با بیان اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مصوبات خود تکالیفی را بر عهده برخی از دستگاه ها از جمله قوه قضاییه گذاشته، بیان کرد: از این رو رئیس قوه قضاییه تاکید کرد که این مصوبات پیگیری شود که آیا این دستگاه‌ها به تکالیفشان عمل کرده اند و یا خیر و این مسئله از قوه قضاییه آغاز شود. 

وی تاکید کرد: ما با یک بازرسی فوق‌العاده در قوه قضاییه نسبت به بررسی تکالیفی که بر عهده قوه قضاییه هست، اقدام کردیم. یکی از این تکالیف تدوین پیش‌نویس قوانین لازم و کارآمد در خصوص پیشگیری از بروز و گسترش فساد در جامعه است که با پیگیری‌های انجام شده، معاون قوه قضاییه گزارشی را ارائه کرد. قوانینی که در این راستا لازم است در لوایح مختلفی که تهیه شده، پیش بینی شده‌اند، به عنوان مثال لایحه قانون تعزیرات، لایحه اصلاح قانون مجازات، لایحه صیانت و تامین امنیت زنان و لوایح دیگری که باز در دست تدوین است و مقررات حسب مورد پیش‌بینی شده‌اند.

وی با بیان اینکه دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش های انسانی در قوه قضاییه به این موضوع پرداخته است، بیان کرد: همچنین وظایف دیگری بر عهده قوه قضاییه گذاشته شده است، مانند نظارت بر رعایت عفاف و حجاب و ارزش‌ها و شئونات قانونی در حوزه عملکردی، اختصاص شعب تخصصی برای رسیدگی به جرایم مرتبط که با بررسی‌هایی که ما داشتیم اکثر این موارد به خوبی انجام شده اند. بررسی تکالیف سایر دستگاه‌های اجرایی به دلیل اینکه نیاز به زمان بیشتری دارند در دستور کار سازمان بازرسی کل کشور قرار داشته که متعاقباً گزارش کار را اعلام خواهیم کرد. 

بیشتر بخوانید

سخنگوی دستگاه قضا اقدامات قوه قضاییه در سال گذشته را تشریح کرد/سند دار شدن بیش از ۹۳ درصد از اراضی ملی و منابع طبیعی/ سازش در ۷۶۳ پرونده قصاص

 

ثبت دیدگاه
جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری شوید ورود / ثبت نام
دیدگاه ها
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است