درخواست معاون اول قوه قضائیه برای تسریع در رسیدگی به پرونده‌های بازار سرمایه

درخواست معاون اول قوه قضائیه برای تسریع در رسیدگی به پرونده‌های بازار سرمایه
گلچین اخبار 1400/12/18 261

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق در آغاز نشست با تبریک اعیاد شعبانیه با اشاره به دستور جلسه اظهار داشت: دستورالعملی با نام دستورالعمل ساماندهی رسیدگی به پرونده‌های بازار سرمایه داریم که باید بررسی شود چه مقدار از این دستورالعمل اجرا شده است‌.

معاون اول قوه قضائیه بر تسریع در اجرای این دستورالعمل تاکید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور نیز در این نشست درباره بازار سرمایه گفت: تجلی بازار سرمایه عمدتاً در بورس است و اهمیت فراوانی در اقتصاد دارد. نوسانات دو سه سال اخیر در بازار سرمایه و بورس تبعات فراوان اقتصادی سیاسی و اجتماعی داشت و دارد.

وی با اشاره به اینکه می‌دانیم که این مشکلات در مدت کوتاه یک روز، دو روز حل شدنی نیست افزود: اما با توجه به تدابیر انجام شده باید در میان مدت شاهد تحولات بازار سرمایه و بورس باشیم. 

منتظری با تأکید بر پیگیری پرونده تخلفات بورسی گفت : افرادی که چنین وضعیتی را در بازار بورس ایجاد کردند و زمینه‌ساز یک خسارت بزرگ به مردم شدند باید پاسخگو باشند.

دادستان کل کشور تاکید کرد: انتظار می‌رود، شاهد اتفاقات گذشته نباشیم و تحولی در بورس ایجاد شود.

وی با تاکید بر بازنگری در قانون بورس گفت: دولت به‌عنوان مسئول اجرایی کشور باید نطارت کند اما اینکه نحوه نظارت چگونه باشد مهم است و همه اینها  به مشکل دار بودن قانون بورس برمی‌گردد که باید بازنگری شود. قانون مربوط به زمانی است که سهامداران و شرکتها بسیار اندک بودند. 

رئیس سازمان بازرسی کل کشور نیز در این جلسه سازمان بورس را یک نهاد نظارتی دانست که باید بر بازار سرمایه نظارت کند.

دبیح‌الله خداییان با بیان اینکه مهمترین عامل در ارتقای سلامت بورس، شفافیت است، ادامه داد: متاسفانه زیان انباشته برخی شرکت‌ها بیشتر از سودشان بود. در رابطه با سهام عدالت شرکت‌های سرمایه‌گذار استانی باید تصمیم‌گیر باشند. 

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز در این جلسه بزرگترین مشکل بورس را در ابهام و نبود شفافیت دانست و گفت: این ابهام نظارت بر سهامداران وشرکت‌های فعال در بازار بورس را مشکل می‌سازد.

بابایی خواستار شناسایی و تشکیل بانک اطلاعاتی صاحبان سهام شد و تاکید کرد که شرکت‌هایی که دربورس کار می‌کنند باید کاملا شفاف باشند و همه چیز باید الکترونیکی باشد.

رئیس مرکز آمار وفناوری اطلاعات قوه قضائیه نیز در این نشست اظهار کرد: سیستم بانکی مدت‌هاست با سامانه کشف تقلب و تخلف کار می‌کند . هرچند به بلوغ رسیدن این سامانه زمان می‌برد اما اقدام خوبی است. دیگر نظارت انسانی کاملا منتفی است.

کاظمی‌پور افزود: با وجود بیش از ۵۰ میلیون سهامدار پیشنهاد این است باید خروجی این سیستم نظارتی در سازمان بازرسی کل کشور هم قرار بگیرد. 

وی در ارتباط با تعیین تکلیف ۴ میلیون سهام متوفیان گفت: اجازه گواهی انحصار ورثه به سازمان بورس داده شده تا سهام را واگذار کنند و سهام این متوفیان در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی قابل انجام است.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطاعات با اشاره به همکاری خوب سازمان بورس با مجموعه قضایی در شناسایی اموال محکومان خاطرنشان کرد: اگر شخصی محکوم شود قاضی می‌تواند برخط اموال سهام او را توقیف کند تا فرد حق خرید و فروش سهام را نداشته باشد. 

حجت‌الاسلام والمسلمین قدرتی، معاون حقوقی قوه قضائیه در این نشست از رئیس سازمان بورس خواست تا طبق قانون هرکسی که می‌خواهد وارد سامانه کدال شود باید تغییرات هیات مدیره را در روزنامه رسمی منتشر و گزارش‌های مالیاتی را هم ارائه کند که برخی شرکت‌ها با هزار شرکت خرد زیر مجموعه خود، چنین کاری نمی‌کنند.

رئیس شورای حل اختلاف در این نشست با تاکید بر پیشگیری از جرایم و مبارزه با فساد گفت: دستگاه قضایی باید از حقوق عامه دفاع کند لذا لازم است سازمان بورس گزارشی از ترفندبازی بورسی مانند سیگنال فروشی و صف‌های مصنوعی ارائه کند. 

عمرانی دبیر جلسه و معاون دادستان کشور در این نشست گفت:  از مدت‌ها قبل یعنی یکسال است که کارگروه بازار سرمایه با عضویت مسئولان بورسی و همکاران قضایی مجرب در حوزه بورس ‌تشکیل شده است که این بندی از مواد دستورالعمل ساماندهی رسیدگی به پرونده‌های بازار سرمایه است.

عمرانی با اشاره به تشکیل کارگروه بازار بورس گفت که این کارگروه در صیانت و حفاظت از اموال به طور جدی ورود کرده است.

مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در این نشست با ارائه گزارشی از عملکرد این سازمان در این مدت گفت:  در سال گذشته سیل نقدینگی به بازار سرمایه سرازیر شد طوری که کمتر از ۵ ماه سیل نقدینگی بازار سرمایه ۴ برابر شد و برخی سهام‌های کوچک تا ۵۰ و ۷۰ برابر بالا رفتند و سهام‌های بزرگ کاهش قیمتی نداشتند. 

وی ادامه داد: عدم تصمیم‌گیری به موقع درخصوص زیرساخت‌های بازار در نیمه اول سال باعث شد تا سیل سرمایه‌داران خرد با توصیه مقامات بدون هیچ آموزشی وارد بازار بورس شوند درحالیکه باید  ابزار سرمایه‌گذاری غیرمستقیم را در اختیار این افراد بدون سواد مالی قرار می‌دادیم که چنین نشد. 

عشقی افزود: سهام‌های کوچک ما به شدت رشد کردند و حتی سهمی داشتیم که در این بازار ۱۰۰ برابر شده است. از سال ۹۷ شاهد روند صعودی در بازار سرمایه بودیم. یکی از بحث‌های جدی ما بحث سهام عدالت است و از سال ۹۸ این سهام هم رشد داشت. سهام بورسی عدالت تا ۱۹ میلیون تومان رسیده بود که الان ۱۱ میلیون تومان است و سهام غیربورسی ۱۳ میلیون تومان قیمت دارد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه تا به زودی سود سال ۹۹ سهام عدالت به حساب سهامداران یک‌جا واریز خواهد شد، بیان کرد: هر شخصی که ۵۳۲ هزار تومان سهام دارد ۶۰۰ هزار تومان سود دریافت می‌کند که این سود پنجشنبه این هفته یا شنبه آینده واریز می‌شود.

وی یکی از مشکلات اصلی بازار بورس را انحصار در بازارهای مالی عنوان و خاطرنشان کرد: در این ۶ ماه به دنبال انحصارزدایی بودیم و ۹ مجوز کارگزاری در این مدت صادر کردیم.

عشقی گفت: ریزساختارهای بازار در سازمان بورس را شروع کردیم‌ و از آغاز سال ۱۴۰۱ روی دامنه نوسان اقدام خواهیم کرد. سعی شد در بازارهایی که ابهامات جدی دارد اقدام مناسب انجام شود.  

وی افزود: همچنین تلاش شد تا سودهای نقدی از شرکت‌ها دریافت و به صورت متمرکز به سهامداران پرداخت شود چون بسیاری از  سهامداران  برای دریافت سود خرد و اندک خود باید به بانک مراجعه می‌کردند. در کنار این از شرکت‌ها خواسته شده سود سنوات گذشته را هم به سهامداران بدهند چون این حق‌الناس است.

وی با اشاره به اقدامت انجام شده سازمان بورس و اوراق بهادار گفت:  سامانه هوشمند پایش و نظارت بازار سرمایه برای نخستین بار هفته آینده رونمایی می‌شود.

وی نقش دولت در بازار سرمایه، ساماندهی سهام عدالت، نقش نظارتی سازمان بورس و اوراق بهادار و اصلاح قانون بازار اوراق بهادار را از چالش‌های بازار سرمایه برشمرد.

در پایان این نشست معاون اول قوه قضائیه خواستار تشکیل اتاق فکر مدیریتی در سازمان بورس شد و تاکید کرد که نظارت دقیق بر سبدگردان‌ها بسیار مهم است.

حجت‌الاسلام‌والسلمین مصدق همچنین در رابطه با دستورالعمل ساماندهی تاکید کرد، مسائل مرتبط با این دستورالعمل سریع‌تر پیگیری شود.

 

ثبت دیدگاه
جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری شوید ورود / ثبت نام
دیدگاه ها
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است