کارگروه مالکیت فکری در وزارت علوم ایجاد شد

کارگروه مالکیت فکری در وزارت علوم ایجاد شد
گلچین اخبار 1400/12/17 261

به گزارش ایسنا، دکتر علی خیرالدین در جلسه ای که به صورت مجازی و در راستای پرداختن به دغدغه‌ها و مسائل مالکیت فکری در پارک‌های علم و فناوری برگزار شد، گفت: در چند سال گذشته رشد قابل توجهی در ثبت اختراعات به ویژه در خارج از کشور داشتیم، به صورتی که در سه سال اخیر این آمار تقریباً سه برابر شده است، اما هنوز با کشورها و حتی شرکت‌های فعال در عرصه بین المللی بسیار فاصله داریم.

وی افزود: برای اولین بار به طور رسمی کارگروه مالکیت فکری را ایجاد کردیم که این مهم نشان از اهمیت این حوزه در برنامه‌های معاونت فناوری و نوآوری دارد. همچنین به منظور بهبود فرآیند تجاری‌سازی دارایی فکری طرح‌هایی نظیر گرنت مالکیت فکری را در دستور کار قرار دادیم که ان‌شااءلله با همکاری وزارت دادگستری و مجموعه‌های آموزشی و پژوهشی وزارت علوم اجرا می‌شوند.

تهیه نقشه جامع مالکیت فکری در وزارت دادگستری

دکتر حکمت‌نیا، معاون مالکیت فکری وزارت دادگستری نیز در این نشست پس از ارائه شرحی جامع از انواع مالکیت فکری و جایگاه و مراتب حفاظت و حمایت از آنها؛ از پیش رفتن روند تصویب قانون جدید طرح‌های صنعتی خبر داد.

وی همچنین از تهیه نقشه جامع مالکیت فکری در وزارت دادگستری خبر داد که در این نقشه جایگاه و ابزارهای سیاستی و حاکمیتی مرتبط با هر دستگاه به صورت کامل بیان شده است.

در ادامه این جلسه تعدادی از معاونین و کارشناسان پارک‌های علم و فناوری مسیری که در راستای انسجام بخشیدن به مدیریت مالکیت فکری طی کرده‌اند را تشریح و چالش‌های پیش روی پارک‌ها را مطرح کردند که اهم این چالش‌ها به شرح زیر ذکر شد:

توانمندی ضعیف حقوقی پارک‌ها در حمایت از شرکت‌ها در مدیریت دارایی‌های فکری

وسواس در افشای اطلاعات به دلیل عدم آگاهی کافی از حقوق مالکیت فکری

عدم ایجاد دفتر مالکیت فکری و پست سازمانی مرتبط در پارک ها

نبود شیوه نامه‌ها و فرآیندهای مرتبط با مالکیت فکری در پارک‌های علم و فناوری

لزوم برقراری دیپلماسی و تعاملات بین المللی و انتخاب و آموزش داوران زبده به منظور ارزیابی اختراعات.

در ادامه جلسه دکتر امید رضایی فر، سرپرست دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم به برنامه‌های آتی در راستای توسعه نظام مالکیت فکری اشاره کرد و گفت: اجرای طرح گرنت مالکیت فکری و برگزاری دوره‌های مالکیت فکری برای دانشگاهیان از جمله این برنامه‌هاست.

به نقل از وزارت علوم، در پایان جلسه نمایندگان پارک‌های علم و فناوری بر لزوم ورود وزارت علوم به مقوله ارزش‌گذاری و تجاری‌سازی اختراعات و حضور فعال در تدوین آیین نامه‌ها تأکید کردند.

 

ثبت دیدگاه
جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری شوید ورود / ثبت نام
دیدگاه ها
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است