نظریات مشورتی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح در حوزه حقوق جزای اختصاصی منتشر شد

نظریات مشورتی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح در حوزه حقوق جزای اختصاصی منتشر شد
گلچین اخبار 1400/10/04 261

خبرگزاری میزان- معاونت قضایی و حقوقی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح هفتمین شماره از مجموعه کتاب‌های نظریات مشورتی کمیسیون‌های قضایی و حقوقی و جزایی این سازمان را در قالب کتابی در ۵ بخش در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.

در ۲۲۸ صفحه این کتاب، ۱۷۵ نظریه مشورتی در حوزه جرایم علیه اشخاص، جرایم علیه امنیت و‌آسایش عمومی، جرایم علیه اموال و مالکیت، جرایم خاص نیرو‌های مسلح و موضوعات متفرقه، در زمینه حقوق جزای اختصاصی منتشر شده است.

این مجموعه، نظریات مشورتی سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۸ را در حوزه حقوق جزای اختصاصی در برمی گیرد.

در مقدمه کتاب به این نکته اشاره شده است که با توجه به زمان و تاریخ ارائه نظریه مشورتی، ممکن است با مصوبات جدید مجلس شورای اسلامی از جمله قانون کاهش مجازات حبس تعزیری و یا سایر قوانین دیگر دارای اختلاف باشد لیکن می‌تواند به عنوان یکی از منابع علمی و کاربردی مورد استفاده قرار گیرد.

اعضای کمیسیون‌های قضایی و حقوقی و قوانین جزایی اداره کل حقوقی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح در تنظیم و آماده‌سازی این مجموعه نقش داشته‌اند.

انتشار جلد نخست «مقررات کاربردی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح»

همچنین جلد نخست «مقررات کاربردی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح» به همت اداره کل حقوقی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح تدوین و به مناسبت هفته پژوهش منتشر شد.

این کتاب دارای دو بخش و ۴ فصل است. بخش اول به مقررات اختصاصی لازم‌الاجرا در دادسرا‌ها و دادگاه‌های نظامی به ترتیب تاریخ تصویب اختصاص دارد و از ۴ فصل شامل، صلاحیت‌های اضافی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مرتبط با قانون مجازات جرایم نیرو‌های مسلح، آیین‌نامه‌های مرتبط با قانون آیین دادرسی کیفری و آیین‌نامه‌های مرتبط با قانون مجازات اسلامی تشکیل شده است.

در بخش دوم در قالب مقررات متفرقه، ۲۱ آیین‌نامه، دستورالعمل، بخشنامه و سند منتشر شده است.

در مقدمه این کتاب اداره کل حقوقی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح آمادگی خود را برای دریافت نظرات اساتید، قضات، وکلا و کارشناسان در جهت رفع کاستی‌های کتاب در چاپ‌های بعدی اعلام کرده است.

 این مجموعه به همت رضا آیت‌اللهی مدیرکل حقوقی و علیرضا روزبهانی رئیس اداره حقوقی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح گردآوری شده و  در شمارگان ۱۲۰۰ نسخه در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

 

ثبت دیدگاه
جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری شوید ورود / ثبت نام
دیدگاه ها
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است