رئیس سازمان بازرسی کل کشور: بهترین ناظران جامعه مردم هستند

رئیس سازمان بازرسی کل کشور: بهترین ناظران جامعه مردم هستند
گلچین اخبار 1400/09/21 261

به گزارش ایسنا به نقل از سازمان بازرسی کل کشور، ذبیح‌الله خدائیان طی نشستی سه ساعته، با معاون حقوقی، نظارت همگانی و امور مجلس، بازرسان‌کل و همچنین سربازرسان این معاونت دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور ضمن تبریک میلاد حضرت زینب (س) و روز پرستار به همه پرستاران پرتلاش کشور و با تقدیر از زحمات مدافعان سلامت، به بیان سخنانی پیرامون شخصیت و نقش آن بانوی بزرگوار در ماندگاری نهضت عاشورا و برملا ساختن چهره منافقان و اهل تزویر پرداخت.

وی با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم (ص) مبنی بر اینکه مردم عائله خداوند متعال هستند، خدمتگزاری صادقانه به مردم، نفع رساندن به آن‌ها و رفع مشکلات جامعه را بزرگترین سرمایه زندگی مسئولان دانست.

خدائیان تصریح کرد: سازمان بازرسی کل کشور یک دستگاه نظارتی است که نظارت بر حسن جریان امور را در کشور جمهوری اسلامی ایران که عزت و اقتدار آن ثمره خون شهدا است، بر عهده دارد تا در سایه این نظارت، همه امور به طور صحیح به جریان بیفتد.

به موضوع گزارشگران فساد، سامان داده شود

رئیس سازمان بازرسی کل کشور به اهمیت جایگاه معاونت حقوقی، نظارت همگانی و امور مجلس این سازمان اشاره و از ظرفیت‌ نظارت همگانی در ذیل این معاونت به عنوان یکی از سرمایه‌های بی‌بدیل سازمان بازرسی که باید به نحو احسن موردتوجه قرار گیرد، یاد کرد.

این مسئول قضایی با تاکید بر اینکه هر دستگاهی که از ظرفیت‌های مردمی استفاده کند، موفق خواهد بود یکی از مهمترین ماموریت‌های معاونت حقوقی، نظارت همگانی و امور مجلس سازمان بازرسی را استفاده از گزارش‌های مردمی عنوان کرد و گفت: بهترین ناظران جامعه خود مردم هستند که در جای جای این کشور و در دستگاه‌ها حضور دارند و هنر معاونت حقوقی، نظارت همگانی و امور مجلس سازمان بازرسی این است که موضوع گزارشگران فساد را سامان دهد.

خدائیان خطاب به معاون حقوقی، نظارت همگانی و امور مجلس تاکید کرد: هر میزان بازرس قوی هم داشته باشید امکان شناسایی همه سوءجریانات را نخواهید داشت ولی اگر اداره نظارت همگانی موضوع گزارش‌های مردمی را ساماندهی کند، قطعا به دستاوردهای مهمی دست پیدا خواهد کرد.

دسترسی سهل و سریع برای ارائه گزارش از سوی مردم به سازمان بازرسی فراهم شود

وی به تاکید چندین ماده کنوانسیون مبارزه با فساد در استفاده از امکانات و ظرفیت‌های مردمی توسط کشورهای عضو اشاره کرد و افزود: معاونت حقوقی باید به عنوان ورودی سازمان، ساماندهی گزارشگران فساد را بدون افشای ماهیت آن‌ها و با لحاظ تشویقات لازم مدنظر قرار دهد تا این حوزه فعال‌تر شود.

عضو شورای‌عالی قوه‌قضاییه دسترسی سهل و سریع برای ارائه گزارش از سوی مردم به سازمان بازرسی را مورد توجه قرار داد و گفت: لازم است این گزارش‌های مردمی در کنار انجام نظارت بر حسن جریان امور، پیگیری و ارزیابی شود.

سازمان بازرسی تحت هیچ شرایطی نباید از چارچوب قانون خارج شود

خدائیان در بیان نکته بعدی بر قانونمندی تاکید کرد و افزود: سازمان بازرسی کل کشور تحت هیچ شرایطی نباید از چارچوب قانون خارج شود، به خصوص این موضوع برای بازرسان معاونت حقوقی، نظارت همگانی و امور مجلس که کار نطبیق با قانون را انجام می‌دهند بسیار حائز اهمیت است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: انتظار از شما به عنوان حقوقدان این است که با نگاه دقیق، انطباق با قانون و انجام پالایش‌های لازم، جنبه جزایی بودن موضوع را به درستی تشخیص داده و سپس گزارش‌های واصله را به مرجع قضایی ارسال کنید.

تسریع در تنقیح و رسیدگی‌ها، در کنار دقت مورد توجه قرار گیرد

وی با خاطرنشان کردن اثربخشی گزارشات به عنوان نکته‌ای مهم، تسریع در تنقیح و رسیدگی‌ها را مورد تاکید قرار داد و گفت: بازرسان و سربازرسان با همکاری یکدیکر و حذف بروکراسی‌های اداری، ضمن توجه به دقت و مستند و مستدل بودن گزارش‌ها، سرعت در رسیدگی را نیز لحاظ کنند.

خدائیان بُعد دیگر اقدامات معاونت حقوقی، نظارت همگانی و امور مجلس سازمان بازرسی را بررسی قوانین و مقررات و ارائه پیشنهادات لازم عنوان کرد و بیان داشت: لازم است با بررسی و آسیب‌شناسی جرائم و قوانین و مقررات موجود، مواردی که نیاز به قانون‌گذاری، اصلاح و یا ابطال است، با نظر کارشناسی و صائب از سوی این معاونت اعلام گردد.

معاونت حقوقی سازمان بازرسی در جریان جدیدترین طرح‌ها و لوایح باشد

عضو شورای عالی قوه‌قضاییه تصریح کرد: معاونت حقوقی، نظارت همگانی و امور مجلس سازمان بازرسی ضمن ارتباط تنگاتنگ با مرکز پژوهش‌های مجلس، پژوهشگاه شورای نگهبان، معاونت حقوقی و قوانین و کمیسیون‌های مجلس، در جریان جدیدترین طرح‌ها و لوایح مجلس قرار گیرد و نظر کارشناسی ارائه دهد.

برای نظریات مشورتی از خبره‌ترین متخصصان استفاده شود

رئیس سازمان بازرسی کل کشور پاسخ به سئوالات و ارائه نظریات مشورتی را امری موثر و مفید دانست و در عین حال بر استفاده از خبره‌ترین متخصصان و کارشناسان حقوقی تاکید کرد.

وی ادامه داد: مطابق قانون باید گزارش‌های ارسالی سازمان بازرسی به مراجع قضایی خارج از نوبت مورد رسیدگی قرار گیرد، لذا مواردی که بدون ذکر دلیل، دچار اطاله شده به دفتر اینجانب منعکس شود تا شخصا موضوع را پیگیری نمایم.

خدائیان حرکت به سمت نظارت کاملا الکترونیکی را به عنوان یکی از برنامه‌های در دستور کار سازمان بازرسی مورد توجه قرار داد و تاکید کرد که برنامه‌ریزی در این زمینه در حال انجام است.

 

ثبت دیدگاه
جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری شوید ورود / ثبت نام
دیدگاه ها
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است