لزوم بهره‌گیری از ظرفیت دیگر نهادها، سازمان‌ها و مردم جهت پیشگیری از وقوع جرم

لزوم بهره‌گیری از ظرفیت دیگر نهادها، سازمان‌ها و مردم جهت پیشگیری از وقوع جرم
گلچین اخبار 1400/08/09 261

خبرگزاری میزان - اصغر جهانگیر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در نشست با مدیران کل این معاونت به کمبود‌های موجود و سوءمدیریت در برخی از بخش‌های جامعه اشاره کرد و گفت: امروز با حجم زیادی از آسیب‌ها روبه‌رو هستیم که مهم‌ترین آن‌ها طلاق، حاشیه‌نشینی، اعتیاد و مفاسد اخلاقی است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه آسیب‌ها را به سه دسته فوری و آنی، مدت‌دار و هویتی- دینی- ملی تقسیم کرد و گفت: نحوه برخورد با این آسیب‌ها با یکدیگر متفاوت است و باید با آسیب‌های آنی، سریع و در اسرع وقت برخورد کرد و آسیب‌های مدت‌دار نیاز به زیرساخت‌های مناسب دارد و رفع آن‌ها زمان‌بر است.

وی عنوان کرد: اجرای برنامه‌های پیشگیرانه وظیفه منحصر به معاونت ما نیست و تمام سازمان‌ها و نهاد‌ها باید با تمام ظرفیت‌های درونی و برونی خود در این مهم کمک کنند. تلاش‌های صورت‌گرفته در این زمینه انجام شده است، اما کافی نیست و باید موضوعات مطرح شده در این زمینه فقط جنبه نظری نداشته و خروجی موثر داشته باشد و علاوه بر برنامه‌محور بودن آن، موضوع‌محور باشد.

جهانگیر به موضوعات مغفول مانده در جامعه که زمینه فساد دارند اشاره کرد و گفت: باید در حوزه جرایم جدید و مغفول مانده در کشور توجه خاص شود. علائم جرایم جدید را کشف و جلوی زمینه بروز آن‌ها را بگیریم. اطلاعات به خودی خود ارزشی ندارند و اطلاعاتی ارزشمند است که واحد تحلیل باشند و بتوان خروجی مناسبی از آن‌ها به دست آورد.

وی عنوان کرد: از این بستر‌های جرم‌زا در کشور زیاد است، اما تاکنون، چون متولیان زیادی داشته کمتر به آن‌ها پرداخته شده است و معاونت پیشگیری باید نقش نظارتی و پیشگیرانه خود را در این بستر‌ها عملیاتی کند. معاونت پیشگیری باید رویکرد پیشگیرانه خود در جامعه و مردم تقویت کند.

جهانگیر با تاکید بر نقش مردم در کاهش جرایم گفت: تجربه نشان داده است که استفاده از ظرفیت‌های مردمی نتایج خوبی داشته است. استفاده از توانمندی‌های مساجد، پایگاه‌های بسیج، خیرین و بانوان در جلوگیری از جرم باید در دستور کار قرار گیرد.

معاون رئیس قوه قضاییه با اشاره به سابقه تاسیس این معاونت گفت: با وجود اینکه چند سالی از شکل‌گیری این معاونت گذشته و اقدامات بسیار خوبی در پیشگیری صورت گرفته است، اما انعکاس آن در جامعه چندان محسوس نیست و مردم شناخت زیادی از این معاونت و فعالیت‌های آن ندارند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم با تاکید بر نقش معاونت در جامعه عنوان کرد: باید ببینیم که چقدر و در چه حوزه‌هایی مشکلات مردم را کاهش داده‌ایم؟ چقدر سیاست‌ها و راهبرد‌های ما بر سیاست و راهبرد‌های کلان در کاهش جرائم موثر بوده است؟ مردم چقدر از اقدامات ما آگاهی دارند و نظرشان چیست؟ آیا ثمربخش بودن فعالیت‌های ما در جامعه احساس می‌شود؟ در تصمیم‌سازی دیگر بخش‌ها چقدر نقش داشته‌ایم؟ پیشنهاد‌های ما در دو قوه دیگر چقدر موثر بوده است؟

بیشتر بخوانید:

اصغر جهانگیر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه شد

وی به لزوم بازنگری در سیاست‌ها تاکید کرد و گفت: با وجود ظرفیت‌های خوب قانونی موجود می‌توانیم جایگاه پیشگیری را بیش از پیش ارتقا دهیم. هنر ما باید این باشد که علائم کلیدی وقوع جرم را تشخیص و حوزه‌های جرایم جدید را شناسایی کنیم و نباید منتظر بروز و ظهور آن‌ها باشیم. اگر با نگاه مدیریت بحران به امر پیشگیری نگریسته شود دیگر تصمیم‌گیری‌های ما ساده‌انگارانه و خوشبینانه نخواهد بود. باید با نگاه آینده‌نگرانه در امر پیشگیری نگران غافلگیر شدن نباشیم؛ چون جرم جلوتر از مجازات است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه ادامه داد: برنامه‌ریزی برای هماهنگی و هم‌افزایی مجموعه‌های درون قوه قضاییه و ظرفیت‌های دادگستری باید صورت گیرد و از دل آن برنامه‌های پیشگیرانه احصا کنیم و نظارت برای تاثیر کلان بر حوزه‌های مختلف داشته باشیم.

وی یکی از ظرفیت‌های برون‌قوه‌ای را نمایندگان قوه قضاییه دانست و گفت: این نمایندگان ما در مراکز و نهاد‌های زیادی حضور دارند و فلسفه حضور آن‌ها پیشگیری از جرم است. اگر ارتباط خوب و مستمری با آن‌ها داشته باشیم می‌توان پیشنهادات و راهکار‌های آسیب‌زدا را احصا و در اختیار مراکز تصمصیم‌گیر قرار داد.

جهانگیر به ظرفیت‌های فراقوه‌ای دیگر نهاد‌ها به ویژه صداوسیما اشاره و اظهار کرد: باید با استفاده از ظرفیت‌های خوب رسانه ملی در پیشگیری، فرهنگ‌سازی کنیم و باید بدانیم که تاثیر فیلم، سریال، تیزر و ... بسیار اثرگذارتر از سخنرانی است.

 

ثبت دیدگاه
جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری شوید ورود / ثبت نام
دیدگاه ها
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است