«تسریع در ارائه خدمت به واقفین» و «شفافیت در موقوفات» با راه‌اندازی نظام هویت هوشمند موقوفات

«تسریع در ارائه خدمت به واقفین» و «شفافیت در موقوفات» با راه‌اندازی نظام هویت هوشمند موقوفات
گلچین اخبار 1400/07/25 261

خبرگزاری میزان - مراسم رونمایی از نظام هویت هوشمند موقوفات کشور با حضور ذبیح‌الله خداییان معاون و سخنگوی قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و حجت الاسلام والمسلمین خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.

خداییان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این مراسم با گرامیداشت دهه وقف، این دهه را به مدیران سازمان اوقاف و تلاشگران این حوزه تبریک گفت.

وی به نقش موثر نظام هویت هوشمند در شفافیت در موقوفات، تسریع در امور، ارتقای کیفیت ارائه خدمات و نظارت الکترونیکی اشاره کرد.

خداییان تصریح کرد: با هر وقفی که صورت می‌گیرد یک شخصیت حقوقی جدید ایجاد می‌شود که نیاز به یک شناسنامه دارد. بر این اساس یک شناسه ملی اختصاص داده می‌شود که احراز هویت از طریق این شناسه یکتا صورت می‌گیرد و تمام فعالیت‌های شخص حقوقی از طریق شناسه ملی قابل رصد و پیگیری است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تصریح کرد: تاکنون اختصاص شناسه ملی به شخص حقوقی به صورت دستی صورت می‌گرفت که با همکاری سازمان اوقاف و امور خیریه به خصوص در دوره آقای خاموشی، نظام هویت هوشمند ایجاد شد و از این پس به محض اینکه وقفی صورت می‌گیرد اطلاعات به صورت الکترونیکی به سازمان ثبت ارسال و تمام مراحل ثبت و اختصاص شناسه ملی به صورت لحظه‌ای انجام می‌شود.

عضو شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به مزایای این نظام هوشمند خاطرنشان کرد: راه اندازی این سامانه موجب تسریع در ارائه خدمت به واقفین، شفافیت در موقوفات و ثبت سریع تعداد زیادی شخص حقوقی می‌شود.

وی ادامه داد: انجام این کار با توجه به اینکه تمام امور به صورت الکترونیکی است امکان اشتباه را نیز کمتر می‌کند و یک نوع تحول در بحث نظارت بر موقوفات ایجاد خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه نیز در این مراسم با قدردانی از رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و معاونت‌های این سازمان به جهت راه اندازی این سامانه، اظهار کرد: در سازمان اوقاف یکی از موضوعات مهم و مورد دغدغه، تعیین تکلیف وضعیت اسناد موقوفه و حفظ آن‌ها است که با راه اندازی نظام هوشمند تسریع در امور صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: اختصاص این شناسه ملی، شفافیت و سرعت عمل بیشتر را به همراه خواهد داشت و بر اساس این هویت بخشی، به سرعت مشکلات شناسایی شده و با همکاری دستگاه قضایی خیلی از آن‌ها حل و فصل خواهد شد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه از نهادهای مرتبط خواست که در این هویت بخشی کمک کنند.

حجت الاسلام والمسلمین خاموشی به نقش موثر نظام هویت هوشمند در انجام ماموریت های سازمان اوقاف در بُعد حفظ موقوفات اشاره کرد و بیان داشت: بر این اساس موقوفات دارای شناسنامه هویتی در ادارات ثبت اسناد و املاک کشور خواهد شد.

وی در پایان با اشاره به نیاز اساسی سازمان اوقاف به نظام هویت هوشمند موقوفات کشور، از رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قدردانی کرد. 

تسهیل و تسریع در ارائه خدمات برای واقفین و حذف هرگونه استعلام کتبی

مرتضی ادب مدیرکل پایگاه اطلاعات اشخاص حقوقی نیز اهم سیاست‌های نظام هویت هوشمند مدیریت و ثبت اشخاص حقوقی را ایجاد تسهیل و تسریع در ارائه خدمات برای واقفین و حذف هرگونه استعلام کتبی، شفاف سازی و تثبیت اقلام و اطلاعات هویت‌ها، توسعه خدمات الکترونیک در تمام کشور، ارتقای ابزار‌های ارزیابی عملکرد و پایش برخط وضعیت هویت موقوفات و اطلاع رسانی و ارتقای سطح آگاهی‌های عمومی در بحث هویت موقوفات عنوان کرد.

در پایان این مراسم نظام هویت هوشمند موقوفات کشور با افتتاح شناسه ملی بقعه متبرکه امام زاده صالح (ع) رونمایی شد.

 

ثبت دیدگاه
جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری شوید ورود / ثبت نام
دیدگاه ها
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است