سامانه تجربه‌نگاری قضات راه‌اندازی شد

سامانه تجربه‌نگاری قضات راه‌اندازی شد
گلچین اخبار 1400/07/04 261

خبرگزاری میزان - محمدمهدی مهربان با اعلام راه‌اندازی سامانه تجربه‌نگاری قضات اظهار کرد: افزایش کیفیت و اتقان آراء قضایی از سویی و افزایش کیفیت تصمیم­گیری مدیران دستگاه قضایی از سوی دیگر از جمله مهمترین اهدافی است که در دوران تحولی قوه­قضاییه دنبال می­شود و این مهم در بخش­های مختلف سند تحول قضایی مورد تأکید قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه مستندسازی داده­ها و اطلاعات و تبدیل آن به دانش قضایی می­تواند زمینه­ساز تحولی پایدار در حکمرانی قضایی باشد افزود: هر چند موضوع مستندسازی از طریق ابزار‌های مختلفی در قوه­قضاییه پیگیری می‌شود، اما جای خالی ثبت تجربیات کاملا مشهود است و این موضوع از آن جهت اهمیت دو چندان دارد که قوه­قضاییه جمهوری اسلامی ایران، اولین تجربه جمهوریت و حکمرانیِ شیعی-اسلامی در دوره مدرن به شمار می‌رود و ثبت تجربیات ناشی از آن برای «تولید ادبیات، پردازش، اصلاح و توسعه این الگوی نوین» امری ضروری است.

مهربان، تجربه­نگاری را ابزاری حرفه­ای و ارزشمند برای "تبدیل دانش ضمنی به دانش آشکار، به اشتراک­گذاری سوابق ارزشمند سازمانی و انتقال تجربیات خواند" و گفت: از نکات قابل توجه برای مدیریت گذار به منظور رسیدن به یک نظام تجربه­نگاری موفق سازمانی، ایجاد فضای انگیزشی و رقابتی است و این مهم، روحیه و گفتمان لازم برای مشارکت­جویی و همراهی در نظامات و فرآیند‌های ثبت تجربیات و حفظ مستندات را فراهم می­کند.

وی ادامه داد: در طراحی زیرساخت­های ثبت تجربیات موفق در دستگاه قضایی تلاش شد با ایجاد ارتباطی منطقی میان داوری تجربه­های ثبت شده از سویی و جشنواره شهید بهشتی، به عنوان عالی­ترین رویداد علمی- پژوهشی قوه­قضاییه، فضایی انگیزشی فراهم شود و در ادامه‌ی این مسیر، برگزاری رویداد‌های «دادنگار تجربیات قضایی» و انتخاب تجربه­های موفق در فرآیندی رقابتی، دنبال خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

مرکز نوآوری‌های حقوقی پژوهشگاه قوه قضاییه افتتاح شد

به گفته‌ی مهربان به منظور ارائه خدمات مطلوب در مدیریت این نهاد جدید، در گام اول «تجربیات قضات»، در گام دوم و از ابتدای سال ۱۴۰۱ «تجربیات مدیران قضایی» و در گام سوم تجربیات کارکنان دریافت و داوری می‌شود. داوری تجربیات قضات توسط کمیته­ای متشکل از قضات قدیمی، دانشمند و با تجربه انجام خواهد شد.

بر اساس این گزارش، قضات سراسر کشور می‌توانند با مراجعه به سامانه مدیریت پژوهش و نوآوری قوه قضاییه به نشانی http://ris.jri.ac.ir/ تجربیات و ابتکاراتی که در طول مدت خدمت داشته‌اند ثبت کنند.

 

ثبت دیدگاه
جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری شوید ورود / ثبت نام
دیدگاه ها
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است