به‌کارگیری ظرفیت‌های سپاه و بسیج برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اثرگذار خواهد بود

به‌کارگیری ظرفیت‌های سپاه و بسیج برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اثرگذار خواهد بود
گلچین اخبار 1400/07/04 261
خبرگزاری میزان - سید مهدی قویدل، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان در دیدار با فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان به مناسبت هفته دفاع مقدس با اشاره به اینکه در گذشته رویکرد جامعه و سیستم قضایی و اجرایی کشور نسبت به مساله پیشگیری ضعیف بوده است، اظهار کرد: خوشبختانه در سال‌های اخیر تحولات زیادی در قوه قضاییه ایجاد شده و به این نتیجه رسیده‌ایم که با توجه به اینکه مساله پیشگیری برگرفته از مبانی شرعی و دینی و دارای مقبولیت علمی است، این موارد باید مورد توجه همگان قرار گیرد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان با بیان اینکه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه از سال ۱۳۸۸ به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرده است، اظهار کرد: این معاونت در استان کرمان در حال حاضر دارای ادارات پیشگیری‌های وضعی، امنیتی و اجتماعی، مشارکت‌های مردمی، حقوقی و قضایی، برنامه ریزی و مطالعات اجتماعی و فرهنگی، اطلاع رسانی، آگاهسازی و افکارسنجی عمومی و نیز امور زنان و خانواده است.

وی گفت: برابر اصل ۱۵۶ قانون اساسی، وظایف و اختیاراتی به قوه قضاییه داده شده است که پیشگیری از وقوع جرم، احیاء حقوق عامه، حفظ حقوق عامه و رسیدگی به تظلمات و موضوعات قضایی از جمله این موارد است.

قویدل با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته رویکرد دستگاه قضایی پرونده محور بوده‌است، تاکید کرد: در راستای سند تحول قضایی راهبرد‌ها و رویکرد‌های تحول گرا در دستگاه قضایی پیش بینی شده است و در این راستا ۱۲ ماموریت مستقیم و ۲۴ ماموریت غیرمستقیم به معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم واگذار شده است.

وی عنوان کرد: برمبنای سند تحول قضایی، قوه قضاییه از رویکرد درون گرا به رویکردی برون گرا تغییر نگرش داده و تلاش می‌کند که بر مبنای تعامل و هم افزایی با سایر قوا در راستای پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی حرکت کند.
 
بیشتر بخوانید:
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان ادامه داد: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان ۴۰ برنامه علمی با راهبری مشخص را تدوین کرده که کاملا متنوع، علمی، کاربردی و مورد نیاز جامعه است.

قویدل گفت: شورای پیشگیری از وقوع جرم در مرکز استان کرمان و شهرستان‌ها با حضور مدیران همه دستگاه‌های اجرایی، فرهنگی، قضایی و امنیتی تشکیل می‌شود و آسیب‌های اولویت دار و جرائم مهم در این شورا بررسی شده و راهکار‌های حل آن‌ها مطرح و مصوب می‌شود.

وی بیان کرد: در حال حاضر تاکید دستگاه قضایی بر استفاده از مشارکت و ظرفیت گروه‌های مردمی، نخبگان علمی، سازمان‌های مردم نهاد، گروه‌های جهادی، هیات‌های مذهبی و... است به همین جهت دستورالعمل نحوه تعامل و مشارکت نهاد‌های مردمی با قوه قضاییه تدوین و ابلاغ و پل ارتباطی بین دستگاه قضا و مردم ایجاد شده است.

معاون دادگستری کل استان کرمان، سپس سامانه جامع ارتباط مردمی (سجام) را راه ارتباطی دیگری بین دستگاه قضایی و مردم برشمرد و اظهار کرد: این سامانه جهت دریافت گزارشات مردمی به صورت محرمانه تعبیه شده است و نسبت به پیگیری آن‌ها اقدام می‌کند که تاکنون ۹ هزار نفر در استان کرمان عضو این سامانه شده اند.

قویدل خاطرنشان کرد: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان با استفاده از ظرفیت‌های سامانه سجام به عنوان پل ارتباطی مستقیم با مردم فعالیت دارد و تاکنون یک هزار و ۹۰۰ گزارش مردمی به این سامانه رسیده است.

وی یادآور شد: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان در راستای مقابله با حاشیه نشینی اقدامات خود را از محله صنعتی آغاز کرده و با ایجاد پایگاه پیشگیری و انسجام بخشی توانسته اقدامات مناسبی را برنامه ریزی و اجرا کند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، ضمن اشاره به فعالیت‌های معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان در راستای توانمندسازی روستائیان، طرح‌های پیشگیری از سرقت و با زاجتماعی کردن مجرمان، متهمان و معتادان بهبود یافته، عنوان کرد: اقدامات سپاه ثارالله استان کرمان در راه اندازی اردوگاه کرامت و اجرای برنامه‌های علمی و اثرگذار در این اردوگاه جای تقدیر دارد.

قویدل تاکید کرد: مراقبت‌های بعد از خروج یک حلقه مفقوده در مسیر اصلاح و بازاجتماعی کردن مددجویان زندان هاست که با همکاری بسیج می‌تواند به شکل اثرگذاری تری دنبال شود.

وی با بیان اینکه طرح هویت و رفتار (هور) نیز در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان اجرایی اجرایی شده است، گفت: در این طرح مرتکبان جرایم خرد گواهی صادر و برمبنای این گواهی مجازات آن‌ها تعلیق، تبدیل و یا جایگزین می‌شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، ادامه داد: با همکاری نیرو‌های بسیج می‌توان موضوعات و چالش‌های اجتماعی را شناسایی در شورای فرهنگ عمومی و شورای پیشگیری مورد پیگیری قرار داد.

قویدل اظهار کرد: در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان آمادگی داریم که بر مبنای ارتباط، همگرایی و هم افزایی با گروه‌های مختلف اقدامات مناسب تری را انجام دهیم؛ زیرا معتقدیم کار اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دشوار و زمان بر است و تاکنون بسیار مغفول واقع شده است.

وی تصریح کرد: با اقدام در زمینه پیشگیری از وقوع جرم و مسئول سازی مدیران و مردم می‌توان از گسترش آسیب‌ها و جرائم جلوگیری کرده و آن‌ها را به حداقل ممکن کاهش داد.
ثبت دیدگاه
جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری شوید ورود / ثبت نام
دیدگاه ها
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است