سهمیه نهایی کشور در مراسم امسال اربعین حسینی ۶۰ هزار نفر است

سهمیه نهایی کشور در مراسم امسال اربعین حسینی ۶۰ هزار نفر است
گلچین اخبار 1400/06/24 261

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وزارت کشور، دکتر حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور و رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی با بیان اینکه همه مقدمات و زمینه های لازم برای حضور توافق شده در مراسم امسال اربعین حسینی آماده است؛ گفت: درخصوص اتخاذ  آخرین تصمیمات برای مراسم اربعین در سفر آقای الکاظمی ملاقات هایی با همکاری وزیر امور خارجه صورت گرفت و درخصوص برخی از موضوعات نهایی نشده بحث و گفت و گو شد و برای نهایی کردن تصمیمات تیمی به عراق اعزام شد.


ذوالفقاری با اشاره به اینکه امروز در دفتر نخست وزیری عراق جلسه برگزار شد، گفت: در این جلسه، آخرین توافقات انجام و به امضای طرفین رسید.


معاون وزیر کشور درخصوص جزئیات توافق صورت گرفته، گفت: طبق توافق، سهمیه زائران ایرانی به ۶۰ هزار نفر افزایش یافت و شرط هر دو کشور برای اعزام به مراسم اربعین، تزریق دو دوز واکسن قطعی است و در واقع افرادی که در مراسم اربعین شرکت می کنند هم طبق اعلام وزارت بهداشت و ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و طبق اعلام نخست وزیری عراق حتما باید گواهی تزریق دو دوز واکسن را داشته باشند.


وی  همچنین گفت: تست پی سی آر از شروطی بود که دولت عراق اعلام کرد که ابتدا اعلام کردند که در زمان گرفتن ویزا تست کرونا داده شود که تاکید کردیم که با توجه به فاصله گرفتن ویزا و تست پی سی آر، میسر نیست، لذا قرار شد؛ زائران حین پرواز تست پی سی آر منفی کمتر از ۷۲ ساعت به همراه داشته باشند و همچنین عراق گفته بود هنگام برگشت از زائران در عراق تست پی سی آر گرفته شود که هزینه بالایی به همراه داشت و این درخواست را از دولت عراق و شخص نخست وزیر داشتیم که این شرط را حذف کنند و با هماهنگی های صورت گرفته در داخل کشور مقرر شد وزارت بهداشت از همه زائرانی که به کشور برمی گردند تست رایگان بگیرد و البته  افراد با نتیجه تست مثبت مشمول قرنطینه خواهند شد.


وی افزود: مدت ویزا با عنوان اربعین یک ماهه است.
رییس ستاد مرکزی اربعین در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: برای رفتن زائران به سمت عراق از طریق مرزهای زمینی توافقی صورت نگرفت و عبور از مرزهای زمینی ممنوع است و صرفا سفر از طریق مرز هوایی صورت می گیرد.


وی در این خصوص تصریح کرد: برای کاهش هزینه ها توافق کردیم زائرین در صورت تمایل بتوانند  در برگشت از طریق مرز مهران وارد کشور شوند.


ذوالفقاری یکی دیگر از توافقات صورت گرفته را مساله  حمل مواد غذایی، بهداشتی و نیازهای موکب داران خواند و گفت: در این دور از مذاکره موفق شدیم که موافقت عراق را برای سقف معینی بگیریم و بتوانیم با کامیون ها، امکانات و نیازمندی های موکب داران را به عراق منتقل کنیم.


وی در این خصوص گفت: البته برای این منظور حتما رانندگان کامیوتها باید واکسن زده باشند و تست پی سی آر منفی داشته باشند و ۷۲ ساعت قبل از اعزام هم مشخصات شماره خودرو به طرف عراقی برای انجام هماهنگی اعلام شود.


معاون وزیر کشور همچنین گفت: امسال از مسیر ایران، عبور زائران خارجی را نیز نخواهیم داشت.
رییس ستاد مرکزی اربعین با تاکید بر اینکه طبق توافق نهایی صورت گرفته، سهمیه ایران ۶۰ هزار نفر است؛ گفت: همین جا از مشتاقان و عاشقان حضرت ابا عبدا... الحسین تقاضا دارم که تحت هیچ شرایطی به سمت مرزها حرکت نکنند.


ذوالفقاری در خصوص باز بودن سامانه سماح هم گفت: این سامانه در حال ثبت نام است و اسامی در نهایت به کمیته اعزام زیرمجموعه حج و زیارت ارسال می شود.


وی  در این خصوص گفت: تعداد زائران اعزامی برای استانها سهمیه بندی شده است. ثبت نام کنندگان تاکنون از کل سقف اعلام شده بیشتر است اما طبیعتا خیلی از افراد شرایط لازم را ندارند و نحوه توزیع و تسهیل این سهمیه از طریق سازمان حج و زیارت به اطلاع مردم می رسد.


معاون وزیر کشور یادآور شد: زائران در دو بخش خدام در قالب  موکب داران و ستادهای مردمی و کمیته های بهداشت و خدمات شهری اعزام می شوند و بخش دیگر بر مبنای زواری که از سال ۹۸ از استان ها اعزام شده اند، می باشد.


معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور در بخش دیگری از صحبت هایش درخصوص موضوع منع تردد شبانه گفت: این طرح به قوت خود باقی است اما آنچه اعلام شد برای حل مشکل کسانی بود که شبانه برای تزریق واکسن تردد می کردند.


ذوالفقاری در پایان با تصریح این موضوع که هنوز از طرف ستاد ملی طرح تردد شبانه لغو نشده است؛ گفت: درخصوص مساله جریمه ها مقرر شد کسانی که برای تزریق واکسن به مراکز بهداشت شبانه روزی می روند با هماهنگی وزارت بهداشت، کد ملی  این افراد به ناجا داده شود تا نسبت به لغو جریمه آنان اقدام شود. جزئیات در این خصوص، بعداً اطلاع رسانی می شود.

 
ثبت دیدگاه
جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری شوید ورود / ثبت نام
دیدگاه ها
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است