فعالیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نگاه فرهنگ شهادت انجام می شود/ راه اندازی جشنواره حاج قاسم سلیمانی

فعالیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نگاه فرهنگ شهادت انجام می شود/ راه اندازی جشنواره حاج قاسم سلیمانی
گلچین اخبار 1400/06/23 261

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این آیین گفت: خدمت مردم غیور و شهیدپرور استان کرمان و روان پاک همه شهدای پرفضیلت این استان که از پیشگامان انقلاب اسلامی بوده ‌اند، عرض ادب و احترام دارم.

وی افزود: شهدای استان کرمان از پیش از انقلاب، حماسه هایی آفریدند که از آن جمله می توان به حماسه مسجد جامع کرمان،  مقاومت مثال زدنی در ۸ سال دفاع مقدس و ... اشاره کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: افتخار می کنم در ایام آغازین فعالیت خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم تکریم خانواده شهدای استان کرمان حضور می یابم و امیدوارم خداوند به همه ما در پیمودن مسیر شهدای بزرگ کشور توان و قدرت عنایت فرماید. یاد شهید این محفل  که با نام وی مزین شده، شهید جهانگیر صدقی را گرامی می‌دارم و از خداوند منان مسئلت می‌کنم روح او را با فرمانده شهیدش حاج قاسم سلیمانی محشور و در جوار حضرت اباعبدالله الحسین (ع) میهمان گرداند.

اسماعیلی با اشاره به سخنان مادر شهید جهانگیر صدقی ادامه داد: از صحبت‌های کوتاه و دلنشین این مادر شهید که با صفا و سادگی بیان شد، استفاده می کنم و آن اینکه همه ما مرهون مادران شهیدان هستیم که ابراهیم وار، اسماعیل های خود را به سوی شهادت رهنمون کردند و این انقلاب بزرگ حاصل خون های شهدای پرفضیلت و ایثار مادران و پدران آن هاست. به مادران آن ها، به ویژه مادر این شهید عزیز درود می فرستم و بر دستان آن ها از دور بوسه می زنم.

وی با تاکید بر برگزاری طرح سه‌شنبه‌های تکریم تصریح کرد: این طرح که از یک سال گذشته با همت آقای ارزانی و همچنین مشاور ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شده، یکی از اقدامات خوب در این حوزه است و جای تقدیر دارد. حضور من در این جلسه به دلیل ادای وظیفه ای است که به خانواده شهدا دارم. به گفته حضرت امام خمینی (ره) «شهدا امامزاده‌های عشق هستند» و بنابراین هر جایی که ما  به مزار این شهدا قدم می گذاریم، معنویت و اخلاص شان، وجود ما را مشعوف می کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم گفت: با حضور در گلزار شهدا حس ایمان قوی و قدرتی به ما منتقل می‌شود که ما را منسجم برای پیمودن راه شهدا می کند.  ایثار و شهادت ویژگی اصلی انقلاب اسلامی است و امام خمینی (ره) به عنوان بنیانگذار این انقلاب و رهبری معظم انقلاب ادامه دهنده این راه هستند و سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و امثال او این راه را زنده نگه داشته اند.

 اسماعیلی با اشاره به برخی از فعالیت ها و ماموریت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: ما ماموریتی جز انجام آرمان‌های انقلاب اسلامی که با خون شهیدان امضا شده است، نداریم و کارهایی که انجام می‌شود با نگاه وظیفه است و باید همه ماموریت‌ها در راستای احیای این مسیر قرار بگیرد. دولت مردمی نیز گامی را در مسیر تحقق اهداف انقلاب و شهدا برمی دارد. یکی از ماموریت های اصلی ما در همه بخش های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه به فرهنگ شهادت و حمایت از آرمان‌ها و فرهنگ مقاومت و استکبار ستیزی است که باید در این مسیر قرار بگیریم

اسماعیلی با اشاره به برخی اقدامات حوزه سینمایی و همچنین فعالیت‌های نمایشی، هنرهای تجسمی و... تاکید کرد: سینما باید به تحکیم فرهنگ شهادت بپردازد. همچنین تئاتر و هنرهای تجسمی، حوزه اطلاع‌رسانی، رسانه و ... باید در خدمت تحقق اهداف فرهنگ شهادت قرار بگیرد

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: سینما باید هنر پاک انقلابی و ایثارگری‌ ها، شهادت و مرارت هایی که پدران و مادران شهدا متحمل شده اند را به تصویر بکشد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوره جدید تلاش می‌کند همه امکانات خود را بسیج کند تا در مسیر تولید محتوا در این زمینه قرار بدهد و از تمامی اهالی فرهنگ هنر و رسانه می‌خواهم در این مسیر به این وزارتخانه کمک کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با یادآوری بخشی  از سخنان خود در مجلس شورای اسلامی افزود: در پیشگاه نمایندگان مجلس شورای اسلامی وعده دادم که به زودی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جشنواره شهید حاج قاسم سلیمانی راه اندازی می شود  که در دستور کار قرار دارد و انشاالله به زودی این وعده را محقق خواهیم کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه در آستانه هفته دفاع مقدس قرار داریم، ادامه داد: به همه شهدای هشت سال دفاع مقدس درود می فرستم و از ایثارگری های جانبازان و خانواده شهدا تقدیر می کنم.

اسماعیلی در پایان گفت: طرح سه‌شنبه‌های تکریم که از سال گذشته آغاز شده، همچنان تداوم خواهد داشت و با پوشش خوب رسانه‌ای امیدوارم همه مردم از فیوضات این طرح بهره‌مند شوند. در اینجا جا دارد از همکاران رسانه‌ای خود برای پوشش حداکثری این اقدام مثبت تقدیر کنم.

همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه برگزاری این آیین با اشاره به برگزاری سه‌شنبه‌های تکریم ادامه داد: این اقدام از سال گذشته آغاز شده و یکی از اقدامات قابل تقدیر است که در دوره دوم آن با نگاه تقدیر از مادران شهدا برگزار می شود. هدف اول آن تقدیر از زحمات خانواده شهدا و همچنین هدف دیگر ترویج فرهنگ شهادت است.

اسماعیلی در ادامه با اشاره به برخی اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه فرهنگ شهادت ادامه داد: در گذشته اقدامات و کارهای خوبی در این زمینه شده و در دوره جدید نیز به صورت ویژه به موضوع فرهنگ شهادت پرداخته می‌شود. درحوزه نمایشی و حوزه‌های فرهنگ و هنر به این بخش خواهیم پرداخت. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از موضوعات و آثار این حوزه حمایت می کند.

عضو کابینه سیزدهم درباره نگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه سینمای انقلاب و دفاع مقدس در دوره جدید فعالیت های این وزارتخانه گفت: موضوع دفاع مقدس موضوع تخصصی است که ما در مکتب انقلاب اسلامی آن را به عنوان یک چتر به حساب می آوریم که همه فعالیت های ما باید در زیر آن قرار بگیرد. بنابراین می توانیم فرهنگ و ارزش های مکتب شهادت را ادامه دهیم  و امیدواریم در چهار سال آینده برنامه ها و اتفاقات جدیدی در این زمینه انجام پذیرد.

اسماعیلی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد انقلاب اسلامی است و با همه وجود در خدمت اهداف انقلاب هستیم و از همه هنرمندان و اهالی فرهنگ که در این موضوع دارای آثاری هستند حمایت می کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به روند برگزاری جشنواره آینده فیلم فجر ادامه داد: از جزئیات روند این جشنواره در دوره آینده مطلع هستم و با مسئولان مرتبط جلسه داشته ام. بر اساس گزارش‌هایی که رسیده پیش‌بینی من این است فیلم های خوب و ارزشی برای جشنواره آینده به نمایش درخواهد آمد؛ البته در کنار سایر همه آثاری که اهالی فرهنگ و هنر آماده می کنند، باید بدانیم این کارها قبل از سیاست‌گذاری دوره جدید اتفاق افتاده، ولی بررسی‌ها نشان می‌دهد در همین زمان هم کارهای خوبی در راه است

وی ادامه داد: از مسئولان فعلی این جشنواره خواسته ام بدون کمترین فوت وقت و کمترین رخوتی، فعالیت های خود در این زمینه را ادامه بدهند و با انتصاب دبیر جدید این جشنواره نیز مسیر جشنواره به لحاظ اجرایی و محتوایی در مسیر روشنی قرار خواهد گرفت.

اسماعیلی با اشاره به مساله معیشت اهالی فرهنگ و هنر و رسانه با توجه به شروع کرونا گفت: حوزه تئاتر، سینما و سایر فعالیت های فرهنگی و هنری متاثر از شیوع ویروس کرونا است. در روز ملی سینما با موافقت رئیس جمهور محترم، پیشنهاد بسته حمایتی را در اختیار صندوق اعتباری هنر قرار دادیم.

 وی ادامه داد: همکارانم در بخش های مختلف در چارچوب مشخص آماده گفت و گو با اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه هستند و اولین گفت و گو با  هنرمندان حوزه تجسمی خواهد بود. برنامه گفت و گو با اصحاب فرهنگ هنر و رسانه را از استان‌ها آغاز کردیم و همه اصناف هنری سخنان خود را بیان کردند. با همه بخش ها در همه استان‌ها این جلسات وجود دارد و من در هر سفر استانی که خواهم داشت خود را مکلف به گفت و گو با اصحاب فرهنگ هنر و رسانه می‌دانم.

تکریم بیش از ۳۶ هزار خانواده شهید در فصل اول سه شنبه های تکریم

حجت الاسلام والمسلمین «حبیب‌رضا ارزانی» در این آئین با  تسلیت سالروز شهادت امام حسن مجتبی (ع) اظهار کرد: آنچه امروز ما داریم به برکت خون شهدا و ایثارگری آنها است. درود بر مردم کرمان که شهیدپرور هستند و سلام بر شهید حاج قاسم سلیمانی که با شهادتش ایستادگی و ایثار را بازتعریف کرد.

رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور ادامه داد: «جهانگیر صدقی»، بیسیم‌چی حاج قاسم سلیمانی در دوران دفاع مقدس بود و آرزوی شهادت داشت.  

وی با اشاره به نگاه ویژه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، بیان کرد: دکتر اسماعیلی زمانی که در اصفهان مشغول بودند، مسئولان استان را برای قدردانی و پاسداری از فرهنگ دفاع مقدس به سفر راهیان نور دعوت کرد و در بازگشت به اصفهان، تا مدت ها از نقش و برکت خون شهدا در اعتلای اسلام و انقلاب و کشور یاد می کرد و خود را مدیون آنها می دانست.

زنان نقشی بی بدیل در تمدن سازی دارند

حجت الاسلام ارزانی با اشاره به اجرای طرح ملی سه شنبه های تکریم در فاز دوم اجرا با شعار «شکوه مادری»، گفت:  طرح سه شنبه های تکریم در فصل دوم به تکریم مادران شهدا با عنوان شکوه مادری اختصاص دارد. چراکه نقش بانوان در جامعه اسلامی بسیار اثرگذار و پررنگ است. اساسا زنان و مادران در تمدن سازی نوین اسلامی، نقشی مهم و بی بدیل دارند و این نقش از تاثیر مردان بیشتر نباشد کمتر نیست.

وی خاطرنشان کرد: در فصل اول از طرح ملی سه شنبه های تکریم از خانواده ۳۶ هزار و ۷۲۶ شهید با همکاری ستادهای فهما در استان های مختلف در یک سال گذشته تقدیر و تکریم شد. با همکاری بنیاد شهید نیز سه کار فاخر در حوزه شهدای عشایر و روستا تولید کرده ایم.

شهید هم طاهر است هم مطهر

در ادامه این آیین حجت الاسلام «حسن علی‌دادی سلیمانی» نماینده ولی فقیه در استان کرمان در سخنانی گفت: حضور در جوار شهدای لشکر ثارالله (ع) و سیدالشهدای جبهه مقاومت، سپهبد حاج قاسم سلیمانی اتفاق مبارکی است. بنابر آموزه های دینی ما هر کار خیری که در عالم شکل می گیرد و هر شخصیت خیرخواهی که پا به عرصه وجود می گذارد، هر کسی در آنها سهم داشته باشد، بهره می برد.

وی تاکید کرد: مادر شهید در شکل‌گیری شخصیت شهید، جایگاهی قابل تکریم و تعظیم دارد. شخصیتی را تربیت کرده که ویژگی‌های منحصربه فرد دارد. اگر هر انسانی خود را در راستای دستورات الهی قرار دهد و همه همّ و غمش این باشد که هر آنچه خدا می گوید عملی کند طاهر و پاک خواهد بود. در این میان شهدا امتیازی اضافه بر پاکی و طهارت دارند هم خود طیب و طاهر و هم مطهر هستند؛ مطهر یعنی دیگران را هم پاک و طاهر می کند علاوه بر اینکه خود اینگونه است. و قطعا مادر در این پاکی نقشی قابل توجهی دارد.

حجت الاسلام سلیمانی با بیان اینکه شهید جامعه را طیب و طاهر می کند، ادامه داد: نقش شهدا در تاریخ منحصربهه فرد است، چنان که دفاع مقدس هشت ساله ما اطراف خود را تا شعاعی که توانست متاثر کرد و جبهه مقاومت را شکل داد و این جبهه خیرات و برکاتی را به جهان اسلام تزریق کرده که شرایط را آرام آرام برای قیام جهانی امام زمان (عج) آماده می کند. امید است ما به مسیر شهدا پایبند و ملتزم باشیم.

اقدامات ارشاد کرمان برای گرامیداشت سردار دل ها

بنابر این گزارش، «محمدرضا علیزاده» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان در این آئین با بیان اینکه یکی از ویژگی های ستاد فهما در دوره جدید فعالیت، هدفگذاری دقیق و کارآمد است، اظهار کرد: راه اندازی سامانه بچه های مسجد، اجرای طرح ملی ایران قوی و اجرای طرح ملی سه شنبه های تکریم ازجمله نمودهای این هدفگذاری است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان ادامه داد: طرح ملی «سه شنبه های تکریم» در فاز اول، در سطح استان کرمان در قالب ۷۰۰ جلسه در قالب دیدار با خانواده شهدای مرکز و شهرستان ها اجرا شد. آغاز فاز دوم این طرح از جوار گلزار شهدای کرمان و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را به فال نیک می گیریم.

علیزاده با اشاره به اجرای طرح ملی «سه شنبه های تکریم» با شعار «شکوه مادری»، تاکید کرد: مادران شهدا مصادیق واقعی سبک زندگی ایرانی اسلامی و الگوی واقعی امروز جامعه هستند و دامان‌شان مهد پرورش شهدا است. در استان کرمان این طرح ملی را با جدیت دنبال می کنیم.

وی با ارائه گزارش از اقدامات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در حوزه ایثار و شهادت و بزرگداشت سردار دل ها، گفت: توفیق بزرگ ما در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و کانون های مساجد استان برگزاری کنگره ۶ هزار شهید استان همراه با برنامه های ارزشمند است، همچنین یادواره شهدای عشایر که با شهادت سردار سلیمانی مصادف شد. علاوه بر این در سال ۹۹ همزمان با نخستین سالگرد شهادت سردار سلیمانی و چهلمین سالگرد دفاع مقدس اتفاقات موثری در حوزه فرهنگ و هنر و شهادت رخ داد.

علیزاده در ادامه بیان کرد: تجلیل از ایثارگران خانواده بزرگ فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان کرمان ابتکاری بود که در دیگر استان ها نیز دنبال شد و همدلی و وفاق را در این خانواده بزرگ رقم زد. در سطح وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نخستین سالگرد شهید سردار سلیمانی و به منظور تبیین و ترویج مکتب سردار دل ها، از برنامه ها و تولیدات حمایت کردیم و ۶۶۸ برنامه در سطح ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سطح کشور انجام شد.

وی اضافه کرد: ۳ برنامه در گستره بین المللی، ۵۸ برنامه در گستره ملی، ۱۴۶ برنامه در سطح استانی، ۴۷۵ برنامه در سطح شهرستانی و ۶ برنامه در گستره منطقه ای و محلی اجرا شد. علاوه بر این، در سال ۹۹، ۷۲ برنامه برای بزرگداشت مقام شهید سلیمانی در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان شامل ۳ برنامه ملی، ۱۸ برنامه در سطح استانی و ۵۱ برنامه در گستره شهرستانی طراحی و اجرا شد.

«علی زینی‌وند»، استاندار کرمان نیز در این آیین با درود به روح مطهر شهدا، از برگزاری سه شنبه های تکریم، تقدیر کرد.

بنابر این گزارش، در پایان این آئین از مادر، پدر و برادر جانباز شهید، جهانگیر صدقی تقدیر به عمل آمد.

 

 
ثبت دیدگاه
جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری شوید ورود / ثبت نام
دیدگاه ها
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است