آزادی ۹ محکوم به قصاص به همت دادگستری کل استان البرز/ آسیب‌شناسی علل وقوع قتل

آزادی ۹ محکوم به قصاص به همت دادگستری کل استان البرز/ آسیب‌شناسی علل وقوع قتل
گلچین اخبار 1400/06/22 261

خبرگزاری میزان - حسین فاضلی هریکندی از آزادی ۹ محکوم به قصاص در ۶ ماهه نخست امسال با تلاش همکاران خود خبر داد و گفت: در دادگستری کل استان البرز در کنار جدیت در مجازات افرادی که نظم جامعه را مختل می‌کنند، تلاش‌های فراوانی برای بازاجتماعی کردن بزهکاران نادم و پشیمان و بازگشت آن‌ها به آغوش خانواده و جامعه صورت می‌گیرد.

وی افزود: یکی از ظرفیت‌های قانونی که در این زمینه کمک می‌کند، مقررات راجع به قصاص است؛ برعکس سایر کشورها، قوانین ایران با الهام از شرع مقدس برای قتل عمدی اجازه داده است تا با رضایت اولیای دم، اعدام و قصاص منتفی شود. این ظرفیت موجب می‌شود با تلاش و مساعی بتوان رضایت اولیای دم مقتول را اخذ کرده و به قاتلانی که بنا به دلایلی در لحظه تصمیم اشتباه گرفته اند، پس از تحمل مجازات حبس، حیات و فرصت دوباره بخشید.

رئیس کل دادگستری استان البرز بیان کرد: در همین زمینه به حول و قوه الهی و در اجرای تأکیدات رئیس قوه قضاییه و تلاش و پیگیری همکاران قضایی و اداری در بخش‌های مختلف دادگستری کل استان اعم از اجرای احکام کیفری و شورا‌های حل اختلاف و برگزاری جلسات متعدد با اولیای دم در شش‌ماهه نخست سال جاری، ۹ پرونده قصاص منتهی به رضایت و عمدتا آزادی متهمان شده است.

رضایت اولیای دم بدون دریافت دیه در چهار پرونده

وی متذکر شد: نکته بسیار مهم در این پرونده‌ها این است که در چهار فقره از پرونده‌ها، اولیای دم بدون اینکه مبلغی دریافت کنند، رضایت خود را اعلام کرده‌اند که این گذشت می‌تواند الگوی خوبی در جامعه باشد؛ یعنی برخی افراد علی‌رغم داشتن حق قانونی و شرعی خود جهت دریافت دیه، بدون اینکه مبلغی بگیرند، به قاتل فرزند یا پدر یا مادرشان رضایت داده اند.

رئیس کل دادگستری استان البرز افزود: در یکی از موارد، اولیای دم فقط شرط گذاشته‌اند که قاتل از شهر محل سکونت خود نقل مکان کند و فقط در ۵ فقره از پرونده‌ها، اولیای دم مبالغ یا اموالی به‌عنوان دیه دریافت کرده و رضایت داده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه با وجود رضایت اولیای دم، جنبه عمومی پرونده‌ها به قوت خود باقی است تاکید کرد: در برخی موارد با وجود رضایت اولیای دم، تا ۱۰ سال حبس هم با تشخیص دادگاه تعیین شده است که عمدتاً با توجه به اینکه مدت مدیدی در زندان بوده‌اند، با جلب رضایت اولیای دم، جنبه عمومی جرم هم به اتمام رسیده و بلافاصله آزاد شده‌اند.

آسیب شناسی پرونده‌های قتل در استان البرز

رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به اینکه آسیب‌شناسی پرونده‌های قتل نشان می‌دهد علت عمده وقوع قتل، هیجانات لحظه‌ای ناشی از نزاع و درگیری‌های خیابانی، عدم کنترل خشم، عدم پایبندی به مسائل اخلاقی و شرعی و اختلافات خانوادگی و اعتیاد است، گفت: اغلب این موارد با خودمراقبتی، رعایت و توجه به مسائل اخلاقی و آگاهی خانواده‌ها قابل پیش‌بینی و پیشگیری است.

فاضلی هریکندی با ابراز امیدواری به گسترش فرهنگ صلح و سازش در سطح جامعه افزود: هرچند تلاش‌های انجام‌شده منتهی به ۹ فقره رضایت در استان شده است، اما از یک طرف، همین افراد سال‌ها در زندان بوده‌اند و تعیین تکلیف آن‌ها زمان برده و از طرف دیگر بسیاری از افراد هستند که اولیای دم حاضر به رضایت نیستند و نتیجه آن قصاص قاتل است.

 

ثبت دیدگاه
جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری شوید ورود / ثبت نام
دیدگاه ها
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است