ورود قوه قضاییه به مصادیق حقوق عامه در راستای وظایف ذاتی این دستگاه است

ورود قوه قضاییه به مصادیق حقوق عامه در راستای وظایف ذاتی این دستگاه است
گلچین اخبار 1400/06/07 261
سید مهران ریاضی‌مند، وکیل پایه یک دادگستری و دبیر کمیسیون حقوق عامه مرکز وکلای قوه قضاییه در گفت‌وگو با میزان و در خصوص ورود اخیر دستگاه قضایی به مصادیق مغفول حقوق عامه از جمله گرانی کالا‌های اساسی و بحران آب در خوزستان بیان کرد: یکی از موارد اصلی که قانونگذار برای قوه قضاییه در نظر گرفته است، احیاء حقوق عامه است.

دبیر کمیسیون حقوق عامه مرکز وکلای قوه قضاییه خاطرنشان کرد: در قانون نیز اشاره شده است که دادستان کل کشور در این زمینه مستقیما حق ورود دارد و به عنوان یک شاکی می‌تواند مستقیما ورود پیدا کند.

وی با اشاره به خاستگاه قانونی حقوق عامه اظهار کرد: در قانون پنجم توسعه نیز هم مرکز وکلا و هم قوه قضاییه در موارد مربوط به حقوق عامه حق دخالت را دارند.
 
بیشتر بخوانید:
ریاضی‌مند با بیان اینکه جرایم غیرقابل گذشت با شکایت شاکی تمام نمی‌شود و دستگاه قضایی موظف به رسیدگی است، گفت: از وظایف اصلی قوه قضاییه این است که در زمینه حقوق عامه ورود پیدا کند و اگر حقوق عامه در هر زمینه‌ای مورد تضییع قرار گیرد، دستگاه قضایی باید ورود پیدا کند و تفاوتی نمی‌کند که در چه بعدی باشد.

وی در پایان اظهار کرد: تاکنون قوه قضاییه تا جایی که من اطلاع دارم، در هر زمینه‌ای که مربوط به حقوق عامه است، ورود پیدا کرده که این ورود در راستای وظیفه ذاتی دستگاه قضایی بوده است.
ثبت دیدگاه
جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری شوید ورود / ثبت نام
دیدگاه ها
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است