نظریات کارشناسی باید مطابق با واقع باشد و در مهلت مقرر به دادگاه ارائه شود

نظریات کارشناسی باید مطابق با واقع باشد و در مهلت مقرر به دادگاه ارائه شود
گلچین اخبار 1400/06/06 261

خبرگزاری میزان - با حضور رئیس کل دادگستری استان کردستان، معاون فناوری اطلاعات و برنامه ریزی و رئیس حفاظت اطلاعات دادگستری استان کردستان، رئیس مرکز کارشناسان رسمی و اعضای هیات مدیره این مرکز در استان کردستان، آیین تحلیف ۱۸ نفر از کارآموزان این مرکز در سالن اجتماعات اداره کل دادگستری استان کردستان برگزار شد.

در ابتدای این جلسه حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی ضمن تبریک ایام هفته دولت، اظهار داشت: نظریات کارشناسی صحیح مبنای تصمیمات قضات در صدور رای هستند و به احقاق حق و اجرای عدالت و اتقان آراء کمک می‌کنند.

وی تاکید کرد: نظریات کارشناسی باید مطابق با واقعیت باشد و در زمان و مهلت مقرر به دادگاه ارائه شود؛ چرا که قسمتی از اطاله دادرسی در محاکم قضایی به دلیل عدم ارائه نظریات کارشناسی در مهلت مقرر است.

رئیس کل دادگستری استان کردستان افزود: دادگستری استان کردستان بر عملکرد وکلا و کارشناسان رسمی نظارت جدی دارد و در صورت مشاهده هر گونه تخلف، حفاظت و اطلاعات دادگستری با متخلفان هیچ‌گونه مسامحه‌ای نخواهد داشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی بر برگزاری منظم جلسات فصلی با کارشناسان رسمی در راستای حل و فصل امور مردم تاکید کرد و اظهار داشت: خروجی کار کارشناسان رسمی در محاکم قضایی ظهور پیدا می‌کند.

در ادامه این جلسه علی رشیدی معاون فناوری اطلاعات و برنامه ریزی دادگستری استان کردستان اظهار داشت: اظهارنظر کارشناسان رسمی قوه قضاییه باید صرفا فنی باشد و نظر قضایی منحصرا توسط قضات صادر می‌شود.

وی افزود: نظریات کارشناسی باید مستدل و جامع‌الشمول باشد و با حضور طرفین صادر شود تا دادگاه از ارجاع این نظرات به هیأت‌های بالاتر خودداری نماید.

وی خطاب به کارشناسان رسمی تاکید کرد: فقط در حوزه تخصصی کاری خود اظهار نظر نمایید و از اخذ هرگونه وجه بصورت دستی از ارباب رجوع اکیدا خودداری کنید.

 

ثبت دیدگاه
جهت ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری شوید ورود / ثبت نام
دیدگاه ها
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است