ثبت واقعه ازدواج

خدیجه شکری
مشاور: خدیجه شکری
منا ابوفاضلی ناظر علمی: منا ابوفاضلی

نکاح در لغت به معنای زن گرفتن ، شوهر کردن و تشکیل خانواده می باشد . ثبت نکاح نهادی جدید در حقوق ایران است که همگام با فرهنگ اروپایی وارد سرزمین ما شده است . ثبت نکاح به علت آثار مهمی که در زندگی زوجین ، فرزندان مشترک و حتی اشخاص ثالث دارد مورد توجه کلیه کشورها من جمله کشور ما قرار گرفته است . ( کتاب ثبت جعفری لنگرودی جلد 1 ، صفحه 1 و مقاله نقد و بررسی قوانین ثبت ازدواج دکتر اسدی ، صفحه 2 )

 ثبت عبارت است از نوشتن قرار داد یا یک عمل حقوقی ، احوال شخصیه، نوشتن یک حق مانند اختراع یا هر چیز دیگری مانند علامات( علامت های تجاری ضنعتی و غیره ) در دفاتر مخصوصی که قانون معین کند. در تعریف دیگری که از ثبت آمده این چنین عنوان شده است که ثبت ، مجموعه اعمال اداری _ حقوقی است که طی آن ایجاد ، زوال و انتقال حقی را در دفاتر ویژه و اوراق و فهرست هایی ، رسما یادداشت و اعلام میکنند . قانون ثبت احوال از سال 1355 تصویب و اجرا گردید و این قانون به ثبت وقایع چهار گانه ولادت ، ازدواج ، طلاق و فوت پرداخته و این وظیفه بر عهده سازمان ثبت احوال کشور قرار داده شده است . عقد نکاح به معنای اتحاد یک زن و یک مرد به منظور تشکیل خانواده از عقود غیر تشریفاتی یا رضایی است ( عقود رضایی : رضایت طرفین به منظور انعقاد عقد کافی است و نیاز به تشریفات خاصی ندارد. ) و الزام به ثبت نکاح به منزله ی تغییر در ماهیت عقد و تشریفاتی بودن آن نمی باشد. (کتاب ثبت جعفری لنگرودی ، جلد 1 ، صفحه 1 و 185 ،کتاب حقوق خانواده دکتر ناصر کاتوزیان ، جلد 1 ، صفحه 56 ، مقاله نقد و بررسی قوانین ثبت ازدواج دکتر اسدی صفحه 2 و 3 ) 

 

ثبت واقعه ازدواج

آیا به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص هستید ؟

کاربر گرامی: محتوای ارائه شده صرفا جهت اطلاع می باشد و در صورت اجرای مشاوره پیشنهادی و عدم حصول نتیجه ، ‏هیچگونه مسئولیتی متوجه «کلینیک حقوقی ایران» نخواهد بود.‏ و توصیه می شود هیچگاه بدون وکیل گام برندارید .