حقوق ورزشی مجموعه قواعدی می باشد که اشاره به رویه ی تخصصی متمرکز بر موضوعات حقوقی مربوط به صنعت ورزش دارد. موضوعاتی که حقوق ورزشی با آنها مواجه می شود و سرو کار دارد، غالبا موضوعاتی حقوقی رایج، مانند فنون و سرگرمی های ورزشی، حقوق مهمان نوازی، حقوق کار، موضوعات قرارداد رقابت نامساعد و مخالف تشکیل اتحادیه های بزرگ صنایع و شبه جرم می باشد و تعداد اندکی از لیگ های حرفه ایی ورزش با موضوعات حقوقی خاصی مواجه می شوند. حقوق ورزشی بیش تر اشاره به هدف صنعت ورزش دارد تا یک عضوی مجزا از حقوق. در واقع باید گفت حقوق ورزشی، مجموعه قواعد و موازینی می باشد که به دو بخش ورزش های آماتور و حرفه ایی قابل تقسیم است. به عبارتی دیگر در حقوق ورزشی، ورزش آماتور و ورزش حرفه ای از یکدیگر تفکیک شده اند و هرکدام، قوانین و قواعد خاص خود را دارند. لذا برای بهتر مشخص شدن بخش های حقوق ورزشی، هرکدام را به صورت مجزا بررسی می کنیم.

1431255320

بخش اول

ورزش های آماتوری : ورزش های آماتور اغلب توسط انجمن های ورزشی دانشگاهی در قالب مجموعه های ملی ورزشی دانشگاهی اداره می شوند. در چنین مجموعه ای الزاماتی مانند رفتاراخلاقی، شایستگی و صلاحیت مبتدیان، مساعدت و کمک های مالی، استخدام ورزشی، مساوات و برابری جنسیتی، حوادث و اتفاقات قهرمانی مطرح و کنترل می شود و همچنین انجمن های ورزشی دانشگاهی استانداردهای علمی را رواج می دهند. لازم به ذکر است که برابری جنسیتی یکی از حوزه های مورد علاقه خاص ورزش های دانشگاهی است. برای عضویت در این انجمن ها نیاز به پرداخت شهریه نمی باشد و عضویت در این مجموعه ها داوطلبانه است. انجمن ها قدرت ضمانت اجرایی دارند و می توانند یک سری از مجازات ها علیه دانشجویان ورزشکار خاطی و اعضای مدارس را اعمال نمایند. این مجازات ها حتی گاهی به اصطلاح شامل مجازات های سنگین هم می شوند، اما برخلاف ورزش های آماتور دانشگاهی، ورزش های آماتور بین المللی توسط سازمان های متنوعی مانند کمیته ی بین المللی المپیک اداره می شوند.از موضوعاتی که ورزش های آماتور بین المللی با آنها روبرو می شوند، مشابه موضوعات ورزش های دانشگاهی می باشد، مانند موضوعات ضد دوپینگ، و دیگر موضوعات ورزش های دانشگاهی، به گونه ای که اغلب نزاع ها و اختلافات بین سازمان های ملی گاهی باعث دامن زدن به موضوعات سیاسی و بستر و محلی برای تنش های بین المللی شده اند. در واقع موضوعات ورزش های دانشگاهی به ورزش های آماتوری بین المللی نیز تسری یافته اند.

بخش دوم

ورزش ها ی حرفه ای: موضوعات حقوقی خاص و منحصر به فرد خودشان را دارند، برای مثال درسال١٩٦٧ شورای ملی روابط بین کارگر و کارفرمای ایالات متحده اذعان نمود که ورزشکاران حرفه ایی حق تشکیل جوامع یا انجمن های بازیکنان را دارند. معمولا در حین مذاکرات قراردادی ، حقوق استاندارد کاری برای لیگ ها، اعتصاب کار، حق تجمع بازیکنان حرفه ایی برای تحت فشار قرار دادن مالکان باشگاه ها امری رایج و پذیرفته شده است. در عصر حاضر و با پیشرفت ورزش حرفه ای و تبدیل شدن به صنعتی پولساز و تجاری شده، پدیده دوپینگ، تبدیل به موضوع مهمی برای ورزش های حرفه ای گردیده است و به دنبال آن، تخلفات دارویی بازیکنان ممکن است منجر به تعلیق یا عدم پرداخت دستمزد شود. این موضوعات و انحرافات ورزشی، تا جایی اهمیت پیدا کرد که دراوایل سال٢٠٠٠جلسات کنگره به تحقیق و بررسی استفاده ی گسترده از عملکرد رو به افزایش مواد مخدر در ورزش حرفه ایی پرداخت.

ترجمه :آرزو محمدی

منبع : www.HG.org

 

 استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلا مانع است

عدم ذکر منبع (کلینیک حقوقی ایران) پیگرد قانونی دارد.


کلمات کلیدی: حقوق ورزشی، دوپینگ، ورزش آماتور، ورزش حرفه ای، لیگ
برای دوستانتان به اشتراک بگذارید

برای اشتراک گذاری این صفحه، روی هر کدام از شبکه های اجتماعی که مایل بودید کلیک کنید: