جهان امروزِ ما تنواره ای واحد است که روابط انسانی متاثر از تکنولوژی ICT نظم نوینی را بر تعاملات اجتماعی وی حاکم ساخته است و متاثر از آن نیازهای متنوع بیشماری در حوزه های مختلف بوجود آمده است که از مهمترین آنها ، نیاز مبرم مردم به خدمات حقوقی یکپارچه، تخصصی و جامع است. نیازی بسیار ضروری که در قالب روش های اداری سنتی و متداول قابل پاسخ گفتن و برطرف نمودن نیست.

در حال حاضر ما از یک سو با انبوهی از دانش آموختگانِ بیکار حقوق مواجه هستیم که روندی رو به افزایش دارد و از طرفی با میلیون ها پرونده ثبت شده دست به گریبانیم که بی گمان کم توجهی وکلا و حقوقدان های کشور به تخصص گرایی در حوزه خدمات حقوقی در شکل گیری چنین روند غلطی بی تاثیر نبوده است. بر این اساس انجام فعالیت تخصصی مستلزم فعالیتِ گروهی در قالب موسسات حقوقی و با استفاده از مظاهر پیشرفت تکنولوژی، بویژه ICT است.

بسیاری از اندیشمندان علم حقوق بر این باور هستند که وقتی «یک وکیل به صورت انفرادی و در دفتر وکالت خود فعالیت می‌نماید، نمی‌تواند فعالیت خود را در یک حوزه خاص متمرکز کند. کما اینکه با توجه به تعداد مراجعین به یک دفتر وکالت، اگر وکیل بخواهد خود را به یک رشته تخصصی محدود نماید، بخش قابل توجهی از مراجعین و موکلین خود را از دست خواهد داد. با این وصف یعنی با وجود بیش از ۴۰ هزار وکیل دادگستری عضو کانون و انبوهی از بیکاران فارغ التحصیل رشته های حقوقی و وجود ده ها میلیون اختلافات حقوقی ثبت شده و ثبت نشده در کشور، راه مدیریت و ساماندهی امور در جهت تعمیق و توسعة استراتژیک خدمات حقوقی در سطوح مختلف جامعه چیست؟ چگونه می توان به انبوه سازی خدمات حقوقی پرداخت؟ چگونه می توان از خطاهای حرفه ای وکلا کاست؟ چگونه می توان سیستم نوینی را برای ارائه خدمات حقوقی جامع و یکپارچه به جامعه هدف ایجاد کرد؟ چگونه می توان سهم کانون های وکلا در بهداشت حقوقی سیستم های مالی و اقتصادی کشور را ارتقاء داد؟ و بالاخره آیا راه جدیدی برای تأمین بهینه حقوق شهروندی هموطنان دائر بر برخورداری از مشاوره های حقوقی مستمر و جامع وجود دارد یا خیر؟»

پاسخ به این سوالات از رهگذر توسعه ارائه خدمات حقوقی با ابتنای بر کارِ گروهی است. تا زمانی که وکلا در قالب های سنتی دفاترِ حقوقی به ارائه خدمات ، آن هم عمدتاً در قالب قبول وکالت در دعاوی می پردازند، نمی توان انتظار داشت تا سطح کمی و کیفی ارائه و استفاده از خدمات حقوقی بهبود یابد. لذا ما بعنوان جمعی از دانش آموختگان علم حقوق در کشور جمهوری اسلامی ایران ، همگام با تصمیم مسئوولین محترم قوه قضاییه جهت ایجاد سامانه های مختلف خدمات حقوقی و قضایی ، اقدام به ایجاد «کلینیک حقوقی ایران» کرده ایم تا به چنین باوری جامه عمل بپوشانیم.

ایده ایجاد کلینیک های حقوقی سالهاست که توسط کشورهای توسعه یافته تمرین شده است و به عنوان تجربه ای مثبت از آن یاد می شود. در این ایده ، داوطلبان از میان دانشجویان رشته حقوق و مرتبط با آن ، به پاسخگویی نیازهای حقوقی گروه های مختلف و خصوصا آسیب پذیر اجتماعی می پردازند. در کلینیک های حقوقی علاوه بر كمك و مساعدت به گروه های آسیب پذیر و مستضعف ، دانشجویان حقوق نیز طی آشنایی با روش های عملی وكالت و مشاوره، مهارت های لازم را جهت حضور موثر در زندگی حرفه ای خود به دست می آورند. با درک اهمیت این پدیده ارزشمند ، کلینیک حقوقی ایران وابسته به موسسه حقوقی بین المللی دانش محور تاراز با مشارکت شرکت سامان کوشا یاس اِسکای (SKY) و پشتیبانی شرکت نرم افزاری کلینیک حقوقی ایران به همت جمعی از نخبگان دانشگاهی و با هدف ارائه خدمات حقوقی به ایرانیان سراسر جهان به ویژه قشر آسیب دیده و نیازمند و همچنین تجار و بازرگانان و مدیران و کارمندان دولتی و خصوصی راه اندازی گردیده است . این پروژه ضمن در نظرگرفتن اهداف خیرخواهانه در چارچوب طرح دسترسی به عدالت آموزشی و ارتقاء سواد حقوقی جامعه ایرانی و ارائه انواع خدمات حقوقی با همکاری موسسات معتبر حقوقی و اساتید برجسته دانشگاهی مبتنی بر مکانیزمی هوشمند که کمک شایانی به افراد خواهد کرد ، به اجرا در آمده است. موسسین کلینیک حقوقی ایران بر این باور هستند که وکلا و حقوقدانها در مقام پیشگیری از بروز اختلافند و آنها در جوامع پیشرفته کارکردی ساری و جاری در زندگی مردم دارند نه اینکه صرفا با بروز اختلاف برای حل و فصل قضایا محلِ مراجعه باشند ، لذا تلاش ما این است که در کنار ایجاد دانشنامه بی بدیل حقوقی و مشاوره هوشمند در جهت نهادینه شدن فرهنگ استفاده از وکیل در جامعه ایرانی گام برداریم و همچنین به گونه ای ویژه و متمایز به آموزش مهارت های وكالت و آشنائی با سیستم حقوقی و قضایی نیز بپردازیم و به ملموس شدن حضور وکلا و حقوقدان ها در زندگی مردم عزیز ایران کمک نماییم . چون بی تردید وكالت یكی از بنیادی ترین عناصر متشكله و تكمیل كننده سیستم حقوقی و قضایی می باشد که بدون آن سخن گفتن از عدالت سخت می نماید. در همین راستا کلینیک حقوقی ایران از همکاران خود بویژه موسسات حقوقی و وکلا و قضات محترم و دانش آموختگان علم حقوق یا فقه و حقوق و طلاب حوزه های علمیه و همچنین دانشجویان رشته های مرتبط، با افتخار و صمیمانه جهت همکاری حرفه ای،علمی و آموزشی دعوت می کند. علاقمندان به همکاری می توانند درخواست خود را از طریق همکاری داوطلبانه یا حرفه ای ارسال نمایند .

برای دوستانتان به اشتراک بگذارید

برای اشتراک گذاری این صفحه، روی هر کدام از شبکه های اجتماعی که مایل بودید کلیک کنید: