شماره۳۰۰/۲۶۱۹۵                                                                       ۱۷/۴/۱۳۹۲
مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران
در خصوص اقدامات غیرمجاز در جنگل ناهارخوران گرگان
استاندار محترم و رییس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان گلستان
شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۱۰/۷/۱۳۹۱خود با عنایت به‌نامه شماره ۰۱۵/۹۲/م و مورخ ۳۱/۱/۱۳۹۲ دفتر مقام معظم رهبری درخصوص حفظ و حراست از جنگلها و منابع طبیعی کشور موضوع ساخت و سازهای غیرمجاز در عرصه‌های جنگلی، منابع طبیعی و مناطق تحت حفاظت محیط‌زیست، علی‌الخصوص اقدامات غیرمجاز در جنگل ناهارخوران گرگان ضمن تأکید بر ممنوعیت ساخت و ساز به هر عنوان در اراضی یادشده مقرر نمود:
۱ـ تمامی درخواست‌های احداث بنا در اراضی و عرصه‌های جنگلی واقع در محدوده و حریم شهرها در کل کشور مشمول ضوابط مغایرت‌های اساسی بوده و لازم است پس از طی مراحل قانونی در استان جهت تصویب نهایی به شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ارجاع شود.
۲ـ براساس ضوابط و مقررات طرح جامع ناحیه استان گلستان، هرگونه ساخت و ساز به جز موارد مرتبط با پذیرایی و گردشگری در عرصه‌های جنگلی در کل محور ناهارخوران تا روستای زیارت ممنوع می‌باشد. بدیهی است صدور هرگونه مجوز و تعیین کاربری می‌بایست پس از طی مراحل تصویب استان به تأیید نهایی شورای عالی شهرسازی و معماری ایران برسد.
۳ـ با توجه به نامه شماره ۲۶۱۸۶/۱م/۹ـ۹ مورخ ۵/۳/۱۳۹۲ استاندار محترم گلستان درخصوص موزه دفاع مقدس در تپه نورالشهدا در محور ناهارخوران شهر گرگان، و نظر به اینکه اقدامات صورت گرفته در استان گلستان به تأیید نهایی شورای عالی شهرسازی و معماری ایران نرسیده است، با احداث موزه دفاع مقدس و تعیین کاربری فرهنگی با شروط پیش‌بینی شده در این مصوبه موافقت گردید.
۴ـ ادامه ساخت و سازهای دستگاههای دولتی و غیردولتی در اراضی جنگلی ناهارخوران ممنوع بوده است و می‌بایست متوقف گردد و ساخت و سازهای موجود برای استفاده عمومی به کاربری‌های تفریحی، تفرجی و پذیرایی و جهانگردی و گردشگری تغییر کاربری یابد.
۵ ـ احداث واحد مسکونی در روستای زیارت در چارچوب طرح هادی مصوب حداکثر با ارتفاع ۹ متر و تعداد طبقات مسکونی حداکثر از ۳ طبقه تجاوز ننماید.
۶ ـ نظر به اینکه محدوده مزار شهداء گمنام (تپه نورالشهدا) در محور ناهارخوران گرگان عرصه جنگلی است، پیرامون عرصه مذکور تحت هیچ شرایطی حصارکشی نشود.
۷ـ سالن آمفی‌تئاتر از نقشه حذف و به فضای گالری و موزه تبدیل گردد.
۸ ـ هیچگونه فضای اقامتی در طرح و معماری آن پیش‌بینی نشود و احداث حداقل فضای اداری در مجموعه موزه تا ۷۰ مترمربع بلامانع است.
۹ـ نمای ساختمان (مصالح نما) منطبق با طرح جنگل و طبیعت و پس از تصویب در کمیسیون ماده پنج اجرا گردد.
۱۰ـ به منظور مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز صورت گرفته در منطقه ناهارخوران، اراضی پیرامون روستای زیارت و منطقه آبشار و جلوگیری از گسترش آن، اراضی مذکور برابر نقشه پیوست به حریم شهر گرگان جهت اعمال نظارتهای قانونی شهرداری شهر مذکور، الحاق می‌گردند.
۱۱ـ در اجرای مواد ۴ و ۷ قانون منع فروش و واگذاری اراضی فاقد کاربری مسکونی برای مسکن، مصوب ۳۰/۵/۱۳۸۱ مجلس شورای اسلامی، شهرداری گرگان موظف است نسبت به تشکیل پرونده و معرفی مالکین ساختمان‌های غیرمجاز ساخته شده در حریم مذکور به مراجع قضایی اقدام نماید. همچنین دستگاههای خدمات‌رسان موظف‌اند از ارائه هرگونه خدمات زیربنایی، (آب ـ برق ـ گاز ـ تلفن) به این گونه امکان و به هر شکل اعم از دائم یا موقت خودداری نمایند.
۱۲ـ رعایت ضوابط و مقررات ساخت و ساز در روستای زیارت براساس ضوابط طرح هادی روستا الزامیست و دهیاری موظف است هرگونه ابهام را پس از استعلام از بنیاد مسکن رفع نماید و هرگونه تخلفات احتمالی را به مراجع ذیربط گزارش و مورد پیگرد قضایی قرار دهد.
۱۳ـ پیشنهاد می‌گردد به منظور حفظ و صیانت از منظر طبیعی و سیمای بصری روستای زیارت و جلوگیری از ساخت و سازهای غیرقانونی در پیرامون روستای زیارت، کمیته متشکل از نمایندگان دفتر فنی، استانداری، بنیاد مسکن استان، اداره کل راه و شهرسازی، سازمان جهاد کشاورزی، سازمان میراث فرهنگی استان، شهرداری گرگان و دهیاری روستای زیارت به مسئولیت معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و در غیاب ایشان مدیر کل دفتر فنی استانداری تشکیل و کلیه امور مربوط به اجرای مصوبه حاضر و ضوابط طرحهای مصوب روستا و حریم آن را پیگیری و کنترل نماید. کمیته مذکور موظف است نتیجه اقدامات و عملکرد خود را در مقاطع زمانی سه ماهه به استاندار و سالانه به شورای عالی شهرسازی و معماری گزارش نماید.
۱۴ـ به منظور هدایت مناسب‌تر توسعه روستای زیارت و توجه به ظرفیتهای گردشگری منطقه، مقرر گردید طرح جامع گردشگری زیارت در اسرع وقت توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور با همکاری سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور تهیه ‌شود.
خواهشمند است دستور فرمایید مراتب به طریق مقتضی به اطلاع شورای محترم اسلامی شهر و شهردار محترم مربوطه و سایر مراجع ذی‌ربط رسانیده شود.
همچنین دستور فرمائید اسناد و مدارک طرح در اجرای ماده ۴۲ آئین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرحها مصوب ۱۲/۱۰/۱۳۷۸ هیأت محترم وزیران، پس از اعمال موارد فوق‌الذکر در موعد مقرر تهیه و ارسال نمایند تا جهت اجرا ابلاغ گردد.
معاون وزیر و دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ـ میرمحمد غراوی
شماره انتشار: ۱۹۹۵۸
زمان انتشار: سه‌شنبه،۱۹ شهریور ۱۳۹۲
سال انتشار: شصت و نه
مرجع تصویب: شورای عالی شهرسازی و معماری ایران
شماره ویژه نامه: ۶۱۲
فایل ضمیمه: دریافت