گلچین اخبار / ایران برترین پزشکی قانونی در منطقه است 1400/10/22

خبرگزاری میزان-  بهرام عین‌اللهی در جلسه شورای مدیران سازمان پزشکی قانونی کشور، گفت: مباحث مرتبط با مرجعیت علمی به عنوان یک برنامه و نقشه راه مورد توجه قرار گیرد و با افزایش کنفرانس‌های با موضوع مرجعیت علمی به ویژه در سطح منطقه، توانمندی‌های این سازمان علمی به دیگر کشور‌ها نشان داده شود.

 وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: در اروپا کنفرانس‌های علمی بدون توجه به مرز کشور‌ها برگزار می‌شود، اما در جهان سوم و منطقه ما کشور‌ها از هم بیگانه‌اند. در حالی که برای بیان توانایی‌های علمی و رسیدن به مرجعیت در سطح منطقه باید کنفرانس‌های علمی منطقه‌ای برگزار کنیم. 

وزیر بهداشت از آمادگی این وزارت خانه برای همکاری با پزشکی قانونی و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم در برگزاری کنفرانس‌های منطقه‌ای خبر داد و گفت: با بهره‌گیری از ظرفیت‌های وزارت امور خارجه و دید مثبت آن وزارت خانه به موضوع مرجعیت علمی، می‌توان زمینه برگزاری این کنفرانس‌ها را فراهم کرد.

عین اللهی با اشاره به پیشرفت‌های پزشکی قانونی افزود: پزشکی قانونی در سال‌های اخیر با تحولات قابل توجهی مواجه بوده و امروزه به پیشرفته‌ترین تکنولوژی و دستگاه‌ها مجهز است. 

وی تصریح کرد: این سازمان در بخش‌های تخصصی مختلف هم، چون ژنتیک و آزمایشگاه‌های تخصصی پیشرفت‌های قابل توجهی داشته و با تکیه بر این علوم توانسته به درخواست‌های مردم و مراجع قضایی پاسخ دهد.

وزیر بهداشت با بیان این که نگاه ما به پزشکی قانونی به عنوان یک دانشگاه برجسته است، افزود: پزشکی قانونی جزئی از نظام سلامت کشور است و از نظر محتوایی تشابهات زیادی با وزارت بهداشت دارد؛ بنابراین زمینه‌های همکاری بین این دو دستگاه و انجام پژوهش‌های مشترک و کاربردی در موضوعات مختلف فراهم است. 

وزیر بهداشت همچنین تصریح کرد: پزشکی قانونی با وجود پیشرفت‌های قابل توجه، باز هم نیاز به تقویت دارد بنابراین وزارت بهداشت در تأمین نیروی انسانی مورد نیاز، افزایش تعداد اعضای هیات علمی و با پزشکی قانونی همکاری خواهد کرد تا این سازمان نیز در کارشناسی‌ها تخصصی‌تر عمل کند.

وی با موافقت در خصوص تشکیل کمیته مشترک برای اجرای تفاهمنامه با پزشکی قانونی، خواستار رسیدگی، توجه و اجرای این تفاهمنامه مشترک شد. 

به پزشکان تنها بر اساس کوریکولوم‌های تخصصی اجازه فعالیت بدهیم

عین اللهی در ادامه با اشاره به این که پزشکان برای موفقیت باید نتایج و خروجی اقداماتشان را مورد توجه قرار دهند، گفت: بهترین نظام ارزشیابی در دنیا ارزیابی خروجی کار است. پس باید دید که آیا یک پزشک خروجی کاری مفیدی در جامعه داشته یا خیر؟

وی اظهار کرد: بهترین ارزشیابی خروجی برای پزشکان، پزشکی قانونی و کمیسیون‌های قصور پزشکی است که میزان شکایات و قصور و خطا در هر رشته و تخصص در آن قابل بررسی و مشاهده است. 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأکید کرد: پزشکی قانونی باید خروجی فعالیت پزشکان و نتایج به دست آمده در کمیسیون‌های تخصصی را به صورت بازخورد به وزارت بهداشت ارائه دهد تا با بررسی علل بروز مشکلات، نسبت به برنامه‌ریزی برای رفع آن‌ها اقدام شود. 

وی خواستار ارتباط مستمر پزشکی قانونی با گروه‌های آموزش پزشکی برای گزارش، بررسی و ارائه موارد خطا‌های پزشکی و به دنبال آن اصلاح نظام آموزش پزشکی کشور شد. 

عین‌اللهی در ادامه افزود: برای جلوگیری و کاهش خطا‌های پزشکی یک راه‌کار آن است که پزشکان تنها بر اساس کوریکولوم‌های آموزشی اجازه فعالیت داشته باشند و اگر پزشکی خارج از آن اقدام به خدمات درمانی کرد، خطا در نظر گرفته شود.

وزیر بهداشت با بیان این که بسیاری از خطا‌های پزشکی توسط افرادی صورت می‌گیرد که آموزش‌های لازم در آن زمینه را ندیده‌اند، گفت: برای ارائه هر گونه خدمت پزشکی ملاک باید تنها کوریکولوم تخصصی و آموزش‌های دانشگاهی باشد نه دوره‌های آموزش کوتاه مدت؛ بنابراین پیشنهاد می‌شود پزشکی قانونی در بررسی موارد قصور و خطا‌های پزشکی، کوریکولوم آموزشی رشته پزشک را نیز در اختیار داشته باشد. 

از خودکفایی در تجهیزات حمایت می‌کنیم

عین‌اللهی در ادامه سخنان خود خودکفایی در تجهیزات و مواد دارویی را یک موضوع ضروری دانست و گفت: با توجه به تهدید‌ها و تحریم‌های موجود هیچ راهی به جز نگاه به درون و تکیه بر توان داخلی نداریم از همین رو وزارت بهداشت از هرگونه اقدام در جهت خودکفایی حمایت می‌کند. 

وی اظهار کرد: در بحث خودکفایی، پزشکی قانونی نیز پروژه‌های قابل انجام در این بخش را تعریف کند، چرا که منابع را در اختیار داریم، اما به کارگیری آن نیاز به برنامه دارد. 

به گفته وی اگر در بحث تولید واکسن کرونا نیز به خودکفایی نرسیده بودیم هم اکنون در بحث تأمین واکسن با مشکل مواجه می‌شدیم در حالی که هم اکنون ۶ مرکز تولید واکسن کرونا در کشور فعال است. 

مهار کرونا از نشانه‌های قدرت کشور است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موفقیت‌های کشور در بحث مهار و کنترل کرونا گفت: کشور‌های اروپایی و آمریکا با وجود آن که به دلیل تبلیغات گسترده همواره از قدرتمندترین نظام‌ها نشان داده می‌شدند، اما در موضوع کرونا نتوانستند این بیماری را در کشورهایشان آن طور که انتظار می‌رفت مهار کنند. 

وی با تأکید بر این که موضوع کرونا واقعیت قدرت کشور‌ها و توانایی آن‌ها را نمایان کرد، افزود: این که کشوری بتواند این بیماری را مهار کند نشانه قدرت و توانایی آن است، چنان که کشور ما با تکیه بر توان مردم و حمایت نهاد‌های مردمی و بسیج توانست بیماری کرونا را کنترل و مهار کند.

عین اللهی عدم حمایت و همکاری مردم با حکومت‌ها، بی توجهی به دستورالعمل‌ها و عدم واکسیناسیون را از دلایل اصلی موفق نبودن کشور‌ها در مهار کرونا عنوان کرد و گفت: موضوع کرونا موجب شد بسیاری از کشور‌ها که احساس قدرت می‌کردند در مقابل این بیماری زانو بزنند. 

به گفته وزیر بهداشت، کشور ما با تغییر رفتار و گرایش به سمت مردم، نهاد‌های مردمی و بسیج را به صحنه آورد و توانست در چهار ماه اخیر از کمترین میزان واکسیناسیون به ۱۲۲ میلیون دز تزریق واکسن برسد؛ کاری که بدون کمک و همکاری مردم شاید بیش از یک سال زمان می‌برد.

وی با قدردانی از تلاش‌های شبانه روزی و قابل تقدیر کادر درمان در ایام کرونا و ادای احترام به ۲۰۵ شهید حوزه سلامت، خواستار توجه بیشتر رسانه‌ها و صدا و سیما به این موضوع و بیان واقعیت‌های این حوزه شد و افزود: در حال حاضر ۲۰۰۰ بیمار کرونایی در آی سی یو‌ها بستری هستند که تغییر محسوسی نسبت به قبل ندارد، اما با این وجود میزان مرگ و میر روزانه تا حدود ۲۰ نفر نیز رسیده که این نشان دهنده توان بالای علمی کادر پزشکی کشور و تلاش شبانه روزی کادر درمان در بیمارستان‌ها است.