گلچین اخبار / ادبیات حقوقی مشترک بین قضات و پزشکان مانع اطاله دادرسی می‌شود 1400/09/03

به گزارش ایسنا به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، عباس مسجدی روز سه شنبه در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین مهدی هادی رییس پژوهشگاه قوه قضاییه با اشاره به فعالیت ها و خدمات این سازمان افزود: سه وظیفه از پنج وظیفه اصلی سازمان پزشکی قانونی کشور مربوط به فعالیت های آموزشی و پژوهشی و نیز تعامل با مراکز علمی و دانشگاهی است.

وی تصریح کرد: سازمان با موضوعات مختلفی در ارائه خدمات تخصصی همچون سقط درمانی، معاینات روان پزشکی، محجوریت، جنون، رشد و کمال عقلی، معاینه اجساد و ... مواجه است که مفاهیم برخی از آن ها به عنوان یک چالش میان سازمان و محاکم قضایی مطرح است.

مسجدی با بیان اینکه پژوهشگاه قوه قضاییه می تواند در رفع این چالش ها بسیار کمک کننده باشد، اظهار داشت: نظرات پزشکی قانونی نظراتی کارشناسی برای محاکم قضایی و رسیدن به یقین در صدور احکام قضایی است بنابراین وجود ادبیات مشترک و قابل فهم بین این دو گروه و برگزاری جلسات تعاملی بیشتر در این راستا بسیار مفید خواهد بود.

در این جلسه مقرر شد در قالب تفاهم نامه همکاری مشترک که سال گذشته به امضای طرفین رسید، کارگروهی بین سازمان پزشکی قانونی و پژوهشگاه قوه قضائیه تشکیل شود تا ضمن برگزاری جلسات کارشناسی، راهکارهایی برای رفع این چالش ها تدوین شود. همچنین بر برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی برای قضات و کارشناسان پزشکی قانونی تأکید شد تا هم قضات با مباحث پزشکی بیشتر آشنا شوند و هم دانش پزشکان قانونی در حوزه مباحث حقوقی افزایش یابد.

همچنین موضوع تحلیل آمارهای آسیب های اجتماعی موجود در سازمان پزشکی قانونی مورد بحث وتبادل نظر قرار گرفت و بر همکاری پژوهشگاه قوه قضاییه با سازمان پزشکی قانونی در این زمینه تاکید شد.

در این جلسه مسعود قادی پاشا معاون پزشکی و آزمایشگاهی، سیدامیرحسین مهدوی معاون آموزشی و پژوهشی، رضا حاج منوچهری معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی و محسن صابری رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی حضور داشتند.