علی محمد شاعری درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت برآورد خسارت های کشاورزی براثر سیل زدگی اخیر دراستان آذربایجان غربی، شرقی واردبیل،گفت: براساس آمارهای اعلام شده 468 میلیارد تومان خسارتبه حوزه کشاورزی، باغی،دامی و پرورش ماهی بر اثر سیل اخیر وارد شده است واین در حالی که بطور کلی 55 درصد خسارت متعلق به آذربایجان شرقی 40 درصد خسارت متعلق به آذربایجان غربی و 5 درصد نیز متعلق به استان اردبیل است.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت برای پرداخت خسارت به کشاورزان و دامداران سیل زده تسهیلات کم بهره و کمک های بلاعوض در کنار استمهال وام را در نظر بگیرد، افزود: دلایلاساسی سیل اخیر را می توان در تخریب پوشش گیاهی، تخریب اراضی منابع طبیعی، عدم مدیریت حوزه های آبخیز بر شمرد.

وی ادامهداد: بسیاری از کشاورزان و دامداران در حادثه سیل اخیر تحت عضویت بیمه قرار نداشتند بنابراینازبیمه کشاورزیتقاضا دارمهرچه سریعتر با اقدامات اصولی شرایط پرداخت خسارتبه کشاورزان را مهیا کند.

وی با بیان اینکه با سیستم هشدارسریع در کشور می توان با اطلاع رسانی دقیق از وقوع این قبیلحوادث درکشور جلوگیری کرد،ادامه داد: دولت براساس مصوبات برنامه ششم مکلف است درطی 5 سال آینده 10 میلیون هکتار ازعرصه های حوزه هایآبخیزرا با انجام عملیات آبخیز داری مدیریت کند و این در حالیکه هم اکنون 10درصد از حوزه های آبخیز داری کشورمدیریت می شود.

وی ادامه داد: 90درصد از حوزه آبخیز داری کشوربه علت فقدان اعتبار کافی مدیریت نمی شود .

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با بیان اینکه 468میلیارد تومان خسارت کشاورزی پیامد سیل اخیردر آذربایجان شرقی،غربی واردبیل است،یادآورشد: پرداخت خسارت به سیل زدگان حوزه کشاورزی با تسهیلات کم بهره،کمک های بلاعوض واستمهال وام توسط دولت عملیاتی شود.


کلمات کلیدی: علی محمد شاعری، مجلس شورای اسلامی، پرداخت خسارت، منابع طبیعی، پرورش ماهی، برنامه ششم، آذربایجان
آگهی

آگهی شما در این صفحه

درخواست ثبت آگهی
برای دوستانتان به اشتراک بگذارید

برای اشتراک گذاری این صفحه، روی هر کدام از شبکه های اجتماعی که مایل بودید کلیک کنید: