علی اکبری، نسبت به خشکی تالاب های استان فارس هشدار داد و با بیان اینکه 13 استان تحت تاثیر مخاطرات خشکی دریاچه بختگان قرار دارند،گفت: علاوه بر این 50 درصد جمعیت استان فارس نیز از مخاطرات خشکی این دریاچه در امان نیستند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه با بارندگی های اخیر وضعیت تالاب های استان فارس نسبت به گذشته 15 درصد بهتر شده است، تصریح کرد: در قانون برنامه ششم توسعه به موضوع محیط زیست و بحث تالاب ها به شکل دقیق و روشن پرداخته شده و طبق این برنامه باید تا پایان برنامه ششم حداقل 20 درصد تالاب ها احیا شوند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه احیای تالاب ها باید به عنوان سرمایه ملی و بخشی از سرمایه های محیط زیستی مورد توجه قرار گیرد، ادامه داد: برای احیای تالاب های فارس ردیف بودجه ای در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار داده شده که انتظار می رود این دستگاه با کار کارشناسی و برنامه ریزی منسجم و مناسب راهکارهای احیای تالاب ها را ارائه کند.

اکبری با یادآوری اینکه تمامی تالاب های استان فارس در حالت نیمه خشک قرار دارند، افزود: حیات دریاچه های مهارلو، بختگان، پریشان، ارژن و ... در معرض خطر قرار دارد و به طور قطع اگر این دریاچه ها به طور کامل خشک شوند با شیوع ریزگردها و امراض مختلفی روبرو خواهیم شد.

وی با بیان اینکه برداشت های بی رویه، خشکسالی و حفر چاه های غیرمجاز مهمترین عامل خشکی تالاب های فارس است، گفت: عوامل انسانی مانند برداشت های بی رویه در خشکی تالاب ها تاثیرگذارتر بوده و عوامل محیطی نقش کمتری داشته است.

نماینده مردم شیراز در مجلس دهم، با یادآوری اینکه اقدامات و تلاش های انجام شده در جهت احیای تالاب های استان فارس کافی نبوده و نیاز است افزایش یابد، تصریح کرد: خوشبختانه احیای تالاب بختگان به عنوان یک اولویت در دستور کار دستگاه های ذی ربط قرار دارد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دریاچه بختگان دومین دریاچه بزرگ کشور است، ادامه داد: در صورت خشکی این تالاب معاش و درآمد مردم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت بنابراین احیای آن باید در اولویت قرار گیرد.


کلمات کلیدی: علی اکبری، سازمان حفاظت محیط زیست، برنامه ششم توسعه، برنامه ریزی، منابع طبیعی، استان فارس، محیط زیست
آگهی

آگهی شما در این صفحه

درخواست ثبت آگهی
برای دوستانتان به اشتراک بگذارید

برای اشتراک گذاری این صفحه، روی هر کدام از شبکه های اجتماعی که مایل بودید کلیک کنید: